Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3940
 

Kazak Devletbaşkanı Nazarbayev'in Bahar endişesi

Kazak Devletbaşkanı Nazarbayev'in Bahar endişesi
 

20 Yıldır Kazakistan'ı Başarıyla Yönetmekte. En büyük hatası Tony Blair'ı danışman yapması oldu.


Kazakistan'a Kazak Bahar'ı geliyor mu?

Kazak Devletbaşkanı Nazarbayev, Kazak gençlerinini Arap baharından etkilenerek ayaklanmama konusunda uyardı. Bununla da yetinmeyip Kazakistan'da bulunan Yazar, Şair ve Kanaat önderlerini gençlere sahip çıkma konusunda uyardı.

Peki Kazakistan'da bir bahar olur mu?

Geçen sene bu vakitlerde bir işadamı'nın ricasıyla Kazakistan'a yardımcı olmak üzere onunla beraber gittim, bu konuda izlenimlerimi önceki yazılarımla zaten paylaşmıştım. Modern Kazakistan'ın gelişimi başdöndürücüydü, ülke içinde yaşayan insanlar Kazakistanının gelişimini asla fark edemiyorlardı oysa ben belirli aralıklarla gördüğüm Kazakistan'da gelişim ve değişimleri çok iyi fark edebiliyordum.

Kazakistan'da Vahabilik mezhebinin yaygınlaşmasının ülkenin karışıklıklara gebe olmasına yol açacağını görmüştüm ve bir yıl içinde Atırau'da bombalama eylemi gerçekleştirildi.

Nazarbayev yangına körükle gider gibi Kamusal alanlarda jakobence ve pek mantıklı olmayan tedbirler alması ve Danışmanı Tony Blair'ın yanlış yönlendirmeleriyle ülkeyi gitikçe tehlikeyeli dönemece getirdi.

Bunun devam etmemesi için mutlaka Tony Blair'ın danışmanlık görevine son verilmesi gerekir. Kamuda inanç özgürlüklerinin önünde ki tüm engeller kaldırılmalıdır. Özgürlük, eşitlik ve adalet toplumsal yapının içine sindirilmelidir. Bir ülkenin gelişmişliği sadece ve sadece petrol gelirlerinden elde edilen parayla yapılan yollar, metrolar ve otobanlarla sağlanamaz. Bir ülkenin gelişmişliği düşünce ve ifade özgürlüğü, insan hak ve hürriyetleri, yargı bağımsızlığı ve adaleti, eğitimde fırsat eşitliği ve kaliteli ve parasız eğitimle sağlanabilir. Kazakistan bu unsurları gözden geçirmek ve revize etmek zorunda.

Ben Kazakistan'ı kendi ülkem gibi görüyor ve seviyorum, bu uyarıları sayın Nazarbayev'e düşman olduğum için değil bilakis onu Kazakistan'ın mimarı olarak gördüğüm ve çok sevdiğim için yapıyorum. Fakat bu böyle gitmeyecek endişesini güçlü bir şekilde taşımaktayım çünkü geçen yıl Taksisine bindiğim Vahabi Mezhebinden bir Kazak, Hükümete Başörtüsü yasakları, kamusal alanda Namaz kılma yasakları gibi kararlarından dolayı ateş püskürmekteydi.

Şu anda Atyrau'da oldukça yaygınlaşmış olan Vahabiler kolaylıkla İngiltere'den ve onların kuklası Suudilerden gelecek emirlerle Kazakistan'ı kan gölüne çevirebilirler. Bu ahval ve tavır Kazakistan'da hiç bir ayrım gözetmeden tüm İslamı yaşamak isteyen sıradan müslümanlara karşı son derece sert ve Kazak 28 Şubat'ı yada 11 Eylül'ü doğurup kısa vadede Nazarbayev için avantajlı bir baskı yapılsa ve Nazarbayev'in otoritesi güçlensede uzun vade de kesinlikle Nazarbayev'i makamından edecektir.

Kazak Devlet Başkanı Sayın Nazarbayev'e tavsiyem, lütfen özgürlüklerin, eşitliğin, adaletin önüne engel koyacak uygulamalardan vaz geçip, ülkede bulunan tüm Vahabilerin eylem ve hareketlerinin takibe alınıp büyümelerine engel olunmasıdır. Kazak Devleti, camilerde din hizmetlerini samimi din adamları yetiştirip kendisi vermelidir.

Diğer yandan yıllardan beri sürdürdüğü Devlet başkanlığı görevini de bir SULTANlığa dönüştürmeden seçimlerde koltuğu artık yetkin ve genç, güvenilir bir Kazağa bırakmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumcu URUNGU'ya cevap; Eleştirmek demek sevmemek yada beğenmemek demek değildir. Yazımı dikkatle okuyunuz. Daha önce Kazakistan'la ilgili yazılarımıda okuyunuz o zaman ne demek istediğimi anlarsınız. İlk Kazak Anayasasına ve Nazarbayev için oy verenlerdenim ben. Lider'in hatasını görmezden gelen Liderini Allahlaştırır.

Ayhan Özcimbit 
 28.01.2012 8:41
 

Nazarbaev gibi bilge bir lidere tavsiyede bulunmak biraz komik kaçıyor.Acaba kaç devlet kurdunuz,kaç devlet yönettinizde Bilge devlet adamına tavsiyede bulunmak cüretini gösterebiliyorsunuz anlamak mümkün değil. Günümüz Türkiyesinin en büyük eksiği Nazarbaev gibi bir lidere sahip olmamasıdır.Ben onbir yıldır Kazakistanda yaşıyorum ve halk ile içiçeyim. Nazarbaev zannettiğiniz gibi bir diktatör yada sultan değil aksine demokrat bir devlet adamıdır. Kazakistanın en büyük zenginliğide petrolü,altını veya bakırı değil bilge bir liderinin olmasıdır. Kazak halkıda özellikle son yıllarda sahip olduğu bu değerin kıymetini daha iyi anlamış ve daha sıkı şekilde sahip çıkmaya başlamıştır. Bahsettiğiniz manada bir kara baharın azakistanda olması mümkün değildir.Burada geçen onbir yıl içinde Kazak halkının genetiğinde ülkesine ihanetin olmadığını liderine bağlılık ve devletine kayıtsız sadakat olduğunu gördüm. Keşke Türkiyeninde bir Nazarbaev'i ve Atasına nankörlük etmeyen bir halkı olsaydı.Keşke..

URUNGU 
 27.01.2012 10:03
Cevap :
yazının bir kaç satırına bakıp yorum yapma. hepsini oku. Nazarbayev'i bende seviyorum, fakat bazı şeyleri görmesi lazım. sen kaç senedir ordasın bilmiyorum, ben 1993 ten 1995 e kadar ordaydım, 95 te nazarbayeve ve anayasaya oy verenlerdenim. Ayrıca bir kaç yılda bir oradayım ve ülkenin gelişim seyrini çok iyi görebiliyorum. Şunu da görebiliyorum, nazarbayevi eleştirenleri onu sevmeyen insanmış gibi gösteren malesef yalaka insanlarda çok orada. sevmek demek eleştirmemek demek değildir.  27.01.2012 16:45
 

yazılanların doğruluğuna inanıyorum.kendini ülkenin tek hakimi ilan etmek,kaddafi ve saddam ın sonuna benzer durum ortaya çıkarabilir.adaletli olmak her zaman başarı getirir.

enver küçükvar 
 25.01.2012 14:24
Cevap :
Sağolun. Anahtar kelime ADALET.   26.01.2012 1:41
 

Eski Ingiliz basbakani Tony Blair nasil olur da Kazakistan in danismani olur Onlar ki dunyanin buyuk KARISTIRICISI degilmi ki.Kilavuz ve karga misalini verecegim sakin kazak kardeslerim alinmasinlar bu Ingilizlerden kime fayda gelmis lutfen arastirip bana bildirsinler.Kazakistan yine Nazarbayevin baskanliginda ancak DIN meselesini Turkiyede oldugu gibi devletin DIYANET ISLERI benzeri kurulusu kontrolunde rejime tehlike olusturmayacak sekilde LAIK daha DEMOKRATIK yani, aykiri goruslere de kapiyi aralayip onlarin yanlisliklarini halkin duymasi icin meclise girmesini saglamalidir.

ugur soylu 
 25.01.2012 12:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3597
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster