Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1266
 

Kazakistan'da yakalanan iki kamyon cephane kime ait

Bu silahların Kazakistan'da Ne işi var? Arap Baharı Kazakistan'a mı Sıçrasın İsteniyor?

Kazak güvenlik güçlerinin eski başkent Almatı'dan biraz daha kuzeyde bulunan Çin sınırı yakınlarında ki Taldıkorgan şehrine giden iki kamyona baskın düzenledi ve çok sayıda mermi ve patlayıcı ele geçirildi.

Taldıkurgan, Çin sınırına yakın bir şehir. İlk defa 1994 yılında görmüştüm bu şehri, yollar, evler çok düzenli ve muhteşem bir şehir planlamacılığı vardı. Parklar, spor alanlarıyla muhteşemdi bu şehirde.

Taldıkurgan valisi Alman kökenli biriydi, zaten Kazakistan'da o dönemde 300  bin Alman vardı, şimdi %95'i Almanya'ya gitmiş. Kazakistan eski çok kültürlülüğünü kaybetmeye başlamış. Bunu en son Ocak 2011 de bir işadamı arkadaşımın davetiyle gittiğimde görmüştüm. Eskiden 1993'te sokakta çok daha fazla diğer ırklardan insanlar (%50) varken şu anda %80 Kazak ve diğer ırklardan %20 olmuş.

Zamanla Kazakistan'ın sadece Demografik yapısı değil inanç yapısıda değişmiş. 1993'te sokaklarda hiç başörtülü bayan yoktu. 2011'de artmış. 1993'te camilerde cemaat 60 yaş ve üzeriydi. Şimdi gençlerle dolmuş. Kazakistanda hızlı bir İslamlaşma yaşanırken bu ülkeye Suudi Arapların aşırıcı İngiliz Mezhebi Vahabizmin gelmesi ve din konusunda o zamanlar pek fazla birşey bilmeyen samimi Kazak halkının kafasını karıştırıp terörize etmeye başladılar. Zira, geçen ay iki bombalama eylemi yapıldı. Kimse ölmedi gerçi ama İntihar eylemcisi zarar gördü.

Kazak devleti önceden bu adamların ülkeye girmesinde gerekli önlemleri almış olsaydı şimdi bugünlerde yaşanan sıkıntıları yaşamıyor olacaktı.

Üstüne üstlük bir de Tony Blair'ın Kazakistan'a danışman olması pek iyi olmadı. Bu adam Libya'da da Danışmandı Kaddafi gitti, İngiltere'yi mahvetti, Bush'a Irak'a saldırma konusunda cesaret veren odur.

Hepsinin üzerine Orta asya'da istikrar adası olan ve Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya ile Avrasya Birliği'ni kuran Kazakistan'nın aynı zamanda Şangay işbirliği Örgütü üyeliği ile ilk önce istikrarının hedef alınacağına inanıyordum.

Açıkcası endişe ediyordum. Kazakistan'ın Vahabizmle mücadelesinde onlara koz verecek jakoben uygulamaları terk etmesi gerektiğinide bombalama eylemleriyle ilgili kısımda Kazakistan'da Terör analizimde yazmıştım. http://blog.milliyet.com.tr/kazakistan-in-istanbul-u-bombalandi/Blog/?BlogNo=332439

Şimdide bu kamyonda ele geçen silahlar yazdıklarımda ve endişelerimde ne kadar haklı olduğumu anlamama yol açtı.

Bu silahların Rusya Federasyonu'nda ayrılıkçılara gideceğini iddia edenler olabilir. Fakat bu gerçekçi olamaz çünkü Rusya'da ayrılıkçı direnişçiler sadece Dağıstan ve Çeçenistan'da var, buraya silahlar asla Kazakistan üzerinden gitmiyor, çünkü her nekadar dikkat çekici olmayan inanılmaz düz bozkırlar ve boş yollar olsada kontroller sıkı.

Bazılarıda Çin'in sıkıntılı eyaleti Sincan özerk uygur bölgesinde ki ayrılıkçı direnişçilere gittiğini iddia edebilir fakat Uygurlar asla silahlı bir direnişi Çin'e karşı başlatmazlar ve başlatamazlarda, bu akıllıca olmaz.

Geriye kalan faktör, Arap Baharı'nın Orta Asya'da seçilen plot bölgesi olarak Kazakistan kalıyor. Çünkü zaten Batı, Putin'i hedef almış durumda, Arap Bahar'ının Rusya Federasyonu'na gelmesi için seçimler bahane edildi ve tüm Bahar operasyonu Libya'da olduğu gibi Sosyal Paylaşım ağlarından organize edildi.

Şimdi Kazakistan yapılanması ve direnişinin hazırlıklarının kokusu var sanki.

İki kamyon dolusu mermi ve patlayıcının Kazakistan'ın doğusunda  başka işi ne olabilir ki?

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3586
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster