Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

02 Mart '19

 
Kategori
İlk Yardım
Okunma Sayısı
8636
 

Kazalarda Çocuklara Müdahale

Kazalarda Çocuklara Yapılabilecek Birkaç Basit Müdahale

Evde veya sokakta, bahçede ya da parkta çeşitli kazalara maruz kalabiliriz...
Tabii ki çocuklarımız da...

Hangi kazalarda, çocuğa nasıl yardımcı olunabilir?..
Bu konuda uzmanların uyarıları ve tavsiyeleri şöyle:

Şayet kanama varsa, temiz bir bezle tampon yaparak ve kanayan bölgeyi kalp seviyesinin üzerine çıkararak durdurmaya çalışılmalı. Ardından baskılı bir sargıyla kanamanın yeniden başlaması engellenmelidir.

Kırık, çıkık ve burkulma durumlarında belirti ve bulgular ortak olduğu için aksi ispatlanıncaya kadar kırıkmış gibi davranmak gerekir. Bu nedenle çocuğun ve bölgenin hareket etmesi önlenmelidir. Çocuk kımıldatılmamalı, bölge düzeltilmeye çalışılmamalıdır. Battaniye, yastık benzeri yumuşak malzemelerle bulunduğu pozisyonda desteklenmeli, ambulans gelinceye kadar da bu şekilde bekletilmelidir.

Bilhassa yüksekten düşme, trafik kazası ve suya çakılma durumlarında omurga yaralanması şüphesini akıldan çıkarmamak gerekir. Bu amaçla çocuğun hareketsizliği sağlanmalı, özellikle boyun bölgesi elle ya da destek bir malzemeyle desteklenerek hareketsiz kalmalıdır.

Elektrik çarpması, ilkyardımcının güvenliğinin de ciddi tehdit altında olduğu bir durumdur. Plastik ya da ahşap, yalıtkan bir malzemeyle çocuk elektrik akımından uzaklaştırılmalıdır. Elektriğin hayati organlarda yaptığı etkiyi değerlendirmek ve izlemek maksadıyla mutlaka hastaneye götürülmelidir.

Suda boğulma durumunda da elektrik çarpmasında olduğu gibi, ilkyardımcının güvenliği tehdit altındadır. Bu durumda bir sopa veya kürek gibi yardımcı bir cisim uzatarak çocuğu çekmeye çalışmak daha akıllıca olur. Çocuğun bilinci kapanmadığı takdirde yakınına yaklaşılmamalıdır. Aksi halde ilkyardımcının da boğulması söz konusu olabilir. Sudan çıkarılan çocuğun hemen solunumu değerlendirilmeli, eğer nefes almıyorsa temel yaşam desteği (sadece ilkyardımcılar tarafından) uygulanmalıdır. Çocuğun karnına bastırarak ya da sırtına vurarak su çıkarılmaya çalışılmamalıdır.

Yüksek ateş, havale ile sonuçlanabilir. Çocuğun, aşırı soğuk olmayan, ılık su altında soğutulması, soğuk kompres uygulanması gerekir. Şayet doktor tarafından önerilirse, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Epilepsi (sara) nöbeti durumunda çocuğun güvenliğini sağlamak gerekir. Çocuğun ağzını açık tutmak amacıyla dişlerinin arasına herhangi bir şey sıkıştırılmamalıdır. Zira bu cismin soluk borusuna kaçma tehlikesi vardır. Kasılmaları önlemek üzere çocuk bağlanmamalı, soğan veya sarımsak gibi şeyler de koklatılmamalıdır.

Birinci ve ikinci derece olarak adlandırılan basit yanıklarda, yanan bölgenin en az 20 dakika boyunca, soğuk akan musluk suyunun altında tutulması, acıyı azaltır ve iyileşmeyi kolaylaştırır. Oluşan su kesecikleri patlatılmamalıdır. Üçüncü derece yanıklarda doku bütünlüğü bozulmuş, cildin bütün katları yanmıştır. Bu tür yanıklar suyla temas etmeden gevşek bir şekilde sarılarak acilen hastaneye götürülmelidir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3700
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster