Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
663
 

Kazaların sırrı düşüncelerde mi gizli?

Kazaların sırrı düşüncelerde mi gizli?
 

www.doktorsigortasi.com/resimler/dusunce-haya


23.12.09 tarihli bir haber

Tekirdağ'da üniversiteli Selvi Namlı'nın kullandığı otomobil kontrolden çıkarak karşı şeride geçti ve okul servisiyle kafa kafaya çarpıştı. Olayda Namlı'nın annesi ölürken 16' sı öğretmen 2' si öğrenci 20 kişi yaralandı.Selvi Namlı'nın durumu da ağır. Belgin Namlı'nın eşinin de aynı yerde 10 yıl önce geçirdiği kazada öldüğü öğrenildi.


******

16.07.2009 tarihli başka bir haber

Filmlere taş çıkartan acı tesadüf... Anne- oğulun kötü kaderi aynı kavşakta 13 yıl sonra kesişti...
54 yaşındaki Nevin Keklik, 13 yıl önce oğlunun trafik kazasında hayatını kaybettiği kavşakta bir motosikletin çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

*******

Her iki olayda da ortak nokta en yakınlarını kaybeden kişilerin aynı yerde hayatlarını kaybetmeleri.

Peki bu olaylar bir tesadüf mü?

Eğer kazalarla ilgili olarak başımdan, ölümcül olmasa da buna benzer olaylar geçmeseydi bu olanlara tesadüf der geçerdim.

İstanbul'da Anadolu yakasına otomobille pek sık geçmem. Çünkü yoğun trafikte bir yakadan öbür yakaya geçmek, İstanbul'dan Ankara'ya arabayla gitmekle aynı zamanı alır. Ama bir iş için bir tarihte arabayla karşıya geçmiş, D100 karayolundan Erenköy semti arasındaki trafik ışıklarına yaklaşmıştım. Bir çok sürücü de olduğu gibi bende de sarı ışığı yeşil ışık gibi algılama hatası vardır. Önümdeki aracın da sarı ışıktan geçeceğini tahmin ederken, araç ani bir fren yapınca, kendimi geçişe şartlandırdığımdan önümdeki arabaya çarptım. Şehiriçinde fazla süratli olmadığımdan önümdeki arabada küçük bir maddi hasar oldu.

Şimdi tam olarak hatırlamıyorum 8-10 ay sonra yine bir iş için aynı trafik ışıklarına yaklaşıyordum. O ışıklara yaklaşırken aklımda daha evvel orada yaptığım kaza vardı. Işıklara yaklaşırken önce sarı ışığı, hemen arkasından kırmızı ışığın yandığını görünce normal bir şekilde durdum. O anda küt diye bir ses duydum. Bu defa arkadan biri benim arabama çarpmıştı. Hasar ilk kazada olduğu gibi büyük değildi. İşin ilginç yanı ise 8-10 ay arayla aynı yerde benzer iki kazaya karışmış olmamdı.

Şimdi tekrar baştaki haberlerde sözünü ettiğim kazalara dönelim. Tekirdağ istikametine gitmekte olan sürücü bayan büyük bir ihtimalle babasının kazada öldüğü yere yaklaştığında aklına babasının ölüm şekli gelmiştir. O anda düşünceleri onu olaya odaklandırdığından dikkati dağılmış ve karşıdan gelen minibüse kafadan çarpmıştır. Bu kazada ise ne yazık ki annesini kaybetmiş, kendisi de yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermektedir.

Diğer kazada ise 13 yıl evvel oğlunu kaybeden anne olay yerine geldiğinde anlık zamandan kopmuş ve dağılan dikkati onu ölüme götürmüştür. Belki de o anda keşke oğlum öleceğine ben burada ölseydim diye düşünmüştür talihsiz kadın.

Düşünce öyle bir olgudur ki aklımızdan geçen şeyler ergeç ortaya çıkar."Kendimizi neyle ve nasıl tanımlarsak öyle olmaya meylederiz." diyor Ernes Holmes. "Düşündüğümüz şey yavaş yavaş bilinçaltında kalıplaşır ve gerçek bir deneyimle kendini gösterir."

Emirleri bizim verdiğimiz ortada, ancak sonuçları ortaya çıkınca, düşüncelerimiz gerçekleşince, sonuç her zaman bizi hoşnut etmiyor. Ekilen her zihinsel tohumun bir gün meyve vermesi, hayatın yasalarından biridir oysa. Meyveyi sevmezsek, hatayı, ektiğimiz tohumda aramamız gerekir. Bu herkesi kapsayan bir yasadır ve bizleri arzuladığımız şeylere ulaştırmayı sürdürecektir.

Bilinçli olarak düşünülen her düşünce bilinçaltını etkiler ve bu etki düşüncedeki güç ve arzunun derecesine bağlı olarak eyleme dönüşür.

Bunun için bilinçaltını zaman zaman temizlemek gerekir. Bunun için uzmanlar şu tavsiyelerde bulunuyorlar.

- Bu hayatımın dönüm noktası.

- Geçmişi siliyorum. Gelecek ise seçimimi yapmamı bekliyor.

- İşte bu anda yarınlarıma yön veriyorum.

- Geçmişte yaptığım tüm hatalar için kendimi bağışlıyorum.

- Geçmişi unutarak yeni bir hayata başlıyorum.

- Kendim için yalnızca deneyimlemek istediğim şeyleri seçiyorum.

- Seçtiklerim: (Kendiniz seçin: Sağlık, zenginlik, bolluk, mutluluk, arkadaşlık, başarı-bilinçaltı istediğiniz şeyi size sunmak için gerekeni yapacaktır.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

başımıza gelen her türlü felaketten biz sorumluyuz.. çünkü düşüncelerimiz eyleme dönüşür.. yaptığmız kazadan , kaybettiğmiz paralrdan , borÇlarımızdan bir türlü kurtulamakatan .. vs . vs. hepsinden biz sorumuluyuz.. bütün bunlardan kurtulmanın yolu olumsuz her düşünceyi olumuya çevirmektir. siz bunu yazınız gayet güzel dile getrimişşiniz.. umarım herkes bunun farkında olur..

Nilay -ca 
 26.09.2010 15:07
Cevap :
Geleceğimizin tohumlarını biz düşüncelerimizle atarız, bu farkındalığa sahip olduğumuzda ise olumsuz düşünceler yerine her zaman olumluya dönecektir. Selamlar....  26.09.2010 23:44
 

Açıklayamadığımız ne kadar çok şey var aslında...

Emine Supçin 
 28.12.2009 19:58
Cevap :
Aslında sırlar insanın yaratılışıyla birlikte başlıyor ve sonsuza kadar da devam edecek gibi görünüyor. Saygı ve selamlarımla.  28.12.2009 23:46
 

Bilinçaltını temizlemek öyle bir cümleyle olacak kadar basit mi? "Geçmişi siliyorum, geleceğe odaklanıyorum" demekle geçmiş siliniyor mu? Zor işler bunlar, zaman ve emek harcamak gerek. Örneklediğiniz kazalar ilginç. Sizin de dediğiniz gibi tesadüf deyip geçmek yerine üzerinde düşünmek gerek. Sevgi ve saygılarımla

Nilgün Akad 
 25.12.2009 0:58
Cevap :
Tabii ki kuru kuruya bir cümle geçmişi silmek için yeterli değil. Bilinçaltına iyice odaklanmak gerekli. Kişiler başkalarını affedebildikleri gibi kendilerini de bağışlamalıdırlar. Ancak bu şekilde olumsuz düşüncelerden kurtulabilirler. Aslında içine girdiğinizde çok derin konular bunlar. Sevgi ve selamlarımla.  25.12.2009 13:30
 

Yazınızda çok güzel sorular soruyorsunuz. Bunun üzerinde epeyce bir söyleşilir. Ama buna ne zamanımız ne de yorum sayfaları izin vermez. Bu durumda yapabileceğim iki yorum olur: Hiç bir şey tesadüf değildir... İkinci yorum ise; düşüncelere dikkat etmek gerek, çünkü her düşünce gerçekleşebilir... Olasılıklar okyanusunun içinde yaşamaktayız, bize en yakın olasılıklar da düşündüklerimizdir. Sevgi ve saygılarımla...

Haluk Seki 
 24.12.2009 8:46
Cevap :
Sv. Haluk beyYaklaşık 3 yıl evvel MB ye üye olduğumda ilk iki yazımın başlığı "Her şey düşüncede başlar" ve "Yaradılış ve düşünce gücü" adlı bloglardı. Blog sayfasındaki giriş sloganım ise "İnsanların geleceğini belirleyen en önemli etken kendi düşünceleridir"cümlesidir. Dediğiniz gibi bu konularda söylenecek o kadar çok şey var ki...Son olarak şunu söyleyebilirim. İnsanlar hiçbir zaman kaderlerinin esiri değillerdir. Sevgi ve saygılarımla. Esen kalın.  24.12.2009 11:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3316
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster