Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
495
 

Kazanmalı mı yoksa kazanamamalı mı...

Bugün, bir ÖSS gününü yine geride bıraktık. Oflamalarla, puflamalarla, bayılmalarla, stres dolu dakikalarla, velilerin lütfen ses yapmayınız ve sessiz geçiniz, çocugumuz içeride sınavla ve terlemekle meşgul yazıları ve nidalari ile, çocukların hayatlarının sınırlarını bir bakıma belirleyen ve bazıları için geçmek bilmeyen dakikalar...

*

ÖSS sınavından aklımda kalan en belirgin anı, sınavın bitimine son 20 dakika kala elimin ayağımın titremesi ve 5 dakika boyunca bu yüzden sorularla hasır nesir olamamam.

Hayatımın sınırlarını belirlemeye çalıstığım o dakikalarda elimin ayağımın titremesi ne kötü bir yazgı aslında.

Sınavdan sonra kızarmıs suratlar, üzgün ve yaşlı gözler bu sınırların ne derece belirgin çizildiginin en güzel habercileri aslında.

*

Okullarda öğrenilen onca gerekli olup olmadığı tartışılır bilginin, hayata dair verdiği, bize sunduğu nimetler sınavdan belki de yıllar sonra ortaya çıkıyor.

Örneğin lisede öğrenilen ineğin midesinin kaç odacıklı olduğu bilgisinin, ilerde asgari ücretin biraz üzerinde geçinmekle mecbur kalmış bir mühendisin, ödeyemedigi banka borçlarını ödeyebilmesinde ne gibi yardımının dokunduğu...

şu anda merak ettiğim diğer bir konu, benim zamanımda üniversite sınavını birincilikle kazanmış veya sonunculukla kaybetmiş insanların neler yapmaya çalıştığı.

Hayatın tantanasının ve şamatasının içerisinde kayboldukları mı, yoksa yaşadıkları o günün başarısını veya başarısızlığını çektikleri mi...

Üniversiteyi derece ile kazanan, sistemin tez çözme makinası haline gelmiş cocukların kaçının okuduğu bölümden memnun olduğu benim için bir merak konusu olmaktan öteye geçemiyecek sanırım.

*

Belirginleşmeye baslayan hayat çizgilerini, eğilimli oldukları dallara göre değil de o zamanın popüler ve tutulan bölümlerine göre şekillendirmeye kalkmaları acı bir durum.

*

Örneğin, üniversite sınavında kazandığı bölümün değil de, bunun dışında hobi olarak ilgilendiği branşın bazı insanların hayat cizgilerini belirlediği gerçeği bendenize ilginç gelmiştir hep.

Tıp okumuş kişinin sinema ile ilgilenmesi ve hayatını bu işten kazanıp geriye dönüp en ufak pişmanlık duymaması aslında o kişinin kendini eninde sonunda bulduğunun parlak bir simgesi değil midir, yada hayatının sınırlarını belirlemeye çalıştığı günleri eliyle bir kenara koyup, sen şurada bekle biraz, ben başka sınırlar kesfetmeye gidiyorum deyip gitmesi ve bunun sonucunda basarili olması, yaşanmış ve geride kalmıs, inegin midesinin kaç gözlü olduğunu öğrendiği yılların aslında kendi için birşey ifade etmediğini göstermesi açısından önemli bir ayrıntı oluşturur benim için.

*

Sınavdan çıkanlar icin artık güzel bir tatil başlıyor ve önlerindeki bir kaç aylık yaz tatilinin sihirli değneğini, birkaç senenin üzerlerinde yarattıgı stresi koparıp atmak icin kullanacak cocuklar.

Yürüdükleri kumlarda, yüzdükleri sularda, uykuya daldıklari kabussuz rüyalarda biraz daha rahatlamış, sınavın ve gelecek kaygısının verdigi stresten kurtulmuş olacaklar ta ki biz ne istiyoduk ama ne bulduk diyene kadar.

*

Umuyorum ki, üniversite sınavına giren genç arkadaslar kendilerinin aynası olacak meslekleri seçerler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yahu herkesin universiteye gittigi hangi modern ulkede gorulmus?? Herkesin matematik, fen anlayisi universite seviyesinde mi? Ayrica binalari, motorlari kim yapacak? Bunlari dizayna uygun yapabilecek "teknik kisiler" (muhendis degil!) de lazim. Bakin yurtdisinda bu teknik kisiler muhendis kadar para alirlar. Cunku hem fiziksel hem beyinsel emek koymuslardir katma degerli urun uretmek icin. TURKIYE YANLIS YOLDASIN ANACIM.

Hayri 
 29.06.2006 21:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 511
Kayıt tarihi
: 13.06.06
 
 

Adana doğumlu Almanya'da okumuş ve şu an İstanbul'da çalışan birisiyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster