Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
826
 

KDV'nin marifeti

Üretim ve istihdam artışı için KDV’yi pozitif etken olarak kullanmak; Üretim-istihdam motivasyonunun ve KDV'NİN uygulama oranının yükseltilmesi için, satışlardan tahsil edilen KDV'nin bölgesel şartlara göre belirlenecek oranının endüstriyel girişimciye ve yöneticiye ödenmesinin önemli bir motivasyon faktörü olduğunu önceki bir başlıkta belirtmiştim. Yine bu çerçevede amortisman konusunun da değerlendirilmesi gerektiğini öneriyorum. Amortismanın yıllara yayılması ve kardan mahsup edilmesi, yatırımı verimsiz ve riskli kılan nedenlerden biridir. Oysa amortismanın kardan mahsup edilmek yerine, sıfırlanana kadar ödenecek KDV'den mahsup edilse yatırımların riski minimuma iner. Bunun mantık temeli, yatırımı, doğurduğu KDV’NİN amorti etmesine dayanmaktadır.
Yatırımın kardan amorti edilmesi durumunda, birkaç yıl kar edilmediğini düşündüğümüz şartlarda, yatırımcı büyük kayıplara uğrayacağından yatırım cazibesini tamamen yitirmektedir. Oysa yatırımın amortismanının direkt KDV'den mahsup edilmesi halinde yatırımın geriye dönüşünün gecikmesi önlenerek, yatırımcıların kayıplarının da önlenmesi sağlanacaktır. KDV ile yatırımın oto-finansmanının sağlaması, yatırımı cazip hale getireceği gibi, amortisman sonrası yıllardaki KDV geliri devlet bütçesini pozitif etkileyerek üretim ve istihdam artışını süratlendirecektir. Ayrıca istihdamın doğuracağı ücretlerden ve karlardan alınacak gelir vergisi ile ücretlerle yapılacak harcamalardan oluşacak KDV, makro bütçe gelirlerine ilaveler oluşturacaktır.

Bu önerimde dikkat edilecek nokta; düzenlemenin bölgesel şartlara göre yapılması gerektiğinin göz ardı edilmemesidir. Bundan amaç tüketim gücü yüksek olan bölgelere yapılan satışlardan elde edilen KDV'NİN az gelişmiş bölgede yatırıma dönüşmesini sağlamaktır. Bu aynı zamanda yatırımların ülke geneline yayılmasını da sağlayacaktır. Halen uygulanan amortisman ve yatırım indirimi karşılıklarının kardan mahsup edilmesi yöntemi önerdiğim bu yöntem kadar etkin değildir.


Özetle KDV kanunu, üretim yatırımını ve istihdamı teşvik edecek şekilde kullanılarak aynı zamanda yeni doğacak KDV'LERİ DE finanse edecek şekilde düzenlenmelidir. KDV'NİN üretim yatırımına dönüşüp yeni istihdam yaratması, yaratılan istihdamın yeni katma değer ve KDV doğurması mümkün olduğuna göre, KDV'Yİ vergi olmaktan öteye ülke ekonomisinin en önemli mekanizması haline getirmek mümkündür.

KADRİ KANPAK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 604
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1155
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster