Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
12041
 

KDV-ÖTV indirimi otomotivi kurtarır mı?

KDV-ÖTV indirimi otomotivi kurtarır mı?
 

Otomotiv sektöründe otuz yıl çalışmış ve 1991, 1994 ve 2001 krizlerini derinden yaşamış biri olarak bu sektörde krizin ne olduğunu, neler yaşandığını çok iyi bilirim. Şunu çok iyi bilirim ki, memlekette bir kriz çıktı mı, ilk etkilenecek sektör, nakliye sektörüdür, otomobil fabrikalarıdır, lojistik şirketleridir, yan sanayidir. Otomotiv fabrikalarında çalışan onbinlerce kişi gibi, saydığım sektör çalışanları ülkedeki krizin en başta gelen mağdurlarıdır.

Kriz geçene kadar, eğer işten çıkarılmadılarsa, ücretsiz izinlere, yarım maaşlara razı olarak çalışır, siner, sıranın ne zaman kendine geleceğini bekler. Böyle dramatiktir bu krizler buralarda.

Yaşamakta olduğumuz küresel mali krizin en büyük faturası da yine bu sektöre çıktı. Onca yatırımla, onca istihdamla ihracat ve vergi rekorları kırarken, birdenbire çarklar durdu, 3 vardiya çalışan fabrikalar, uzun aralar vermek zorunda kaldı. Otomotiv sektöründe ihracat %63 daralmış!.. Sanayi üretimi %21 azalmış.

Genelde, en iyi zamanda bile Ocak Şubat, üretim ve satış rakamları düşüktür gerçeği yansıtmaz. Otomotiv sektörü, inşaat ve tekstil ile S.O.S vermeye başlayınca, daha vahim durumları önlemek adına hükümet KDV ve ÖTV de 2-3 ay için indirim yapmış. Haber daha yeni.

Geç kalınmış bir karar gibi gözüküyor ama yine de ne kadar etkili olacağı tartışılır.

İşssizlik başvuruları çığ gibi artarken, araba almayı veya arabasını değiştirmeyi kim düşünür bilinmez, de krizden önce bu KDV ve ÖTV ye bakmadan alınıyordu zaten otomotiv. Alacak olan. bunu 3-5.000 lira yüzünden ertelemiyor, parası olsa da almak istemiyor. Binek otomotivde şimdilik fazla bir şey değişeceğini sanmıyorum.

Bir de eksik olan bir şey var. Yalnızca Otomotiv sektörüne bu indirimleri sağlamak yetmiyor.

Örneğin, benim çalıştığım fabrikada otomobil üretilmiyor. Ticari araç yapılıyor. Üretiği günde 1000 ticari aracın %90 ı ihraç ediliyor. Yurt içi filo satışları yapılıyordu. Diğer sektörler de durduğundan şimdi herşey birden durdu. Buna karşılık, binek otomotiv yurtdışından ithal geliyor. Bu iş şimdi kime yarayacak?. Benim ticari aracımın satılması için, ya yurdışındaki talep artacak, ya yurt içindeki diğer söktörler canlanacak ki senden ürüttiğini alabilsinler.

Demek istiyorum ki, sadece otomotive yapılan KDV ve ÖTV indirimleri tek başına yeterli değildir. Ürettiğini satamadıktan sonra, hiç vergi almasan da bir işe yaramaz. Bu vergi indirimlerinin ticareti canlandırmak için tüm sektörlerde birden uygulanması gerekmektedir.

2-3-4 ay devlet, geçici olarak bu toleransı tanımalıdır ki piyasa canlansın, ortalık bir şenlensin. Çalışanlar işten çıkarılmasın. Çalışanlardan alınan gelir vergisi de indirilsin, alım güçleri arttırılsın ki maaşını devletten değil, çalıştığı şirketten alsın.

Bu otomotiv, öyle bir sektör ki, öyle bir zincire sahip ki, parça yan sanayi, nakliye sanayii, gıda sanayii, temizlik sanayii, reklam sanayii, elektronik ve iletişim sanayii, kimya sanayii, maden sanayii, kırtasiye sanayii, turizm sanayii hatta inşaat sanayii ile bu sektör kazanırsa kazanır, bu sektör durursa durur.

Otomotiv sektörü, inşaat ve tekstil ile birlikte canlandırılmak isteniyorsa, aynı indirimlerin, bu sektörleri besleyen diğer sektörlere de aynen uygulanmasının, ticaret hayatını olumlu olarak etkileyeceğini, devletin de bundan oldukça kazançlı çıkacağına inanıyorum.

Bu görülmemiş krizde, hırpalanmamış, zedelenmemiş ne bir sektör, ne bir şirket kalmadığına göre, vergi indirimlerini geçici de olsa genele yaymakta fayda vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 459
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 922
Kayıt tarihi
: 15.01.09
 
 

İstanbul doğumluyum.. İstanbul'un  tramvaylı döneminden bu şehirde yaşıyorum. Gençlik yıllarında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster