Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Vet Hek Uveys BECERMAN

http://blog.milliyet.com.tr/uweys

29 Eylül '15

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
1820
 

Kedi Gençlik Hastalığı (Feline Panleukopenia) nedir ve nasıl önlem alınır?

Feline panleukopania virus (FPV) kedilerin çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Hastalık; Feline distemper, feline infeksiyöz enteritis, kedi ateşi, kedi typhoid, feline ataxia ya da incoordination olarak da adlandırılır. Genç ve aşılanmamış kediler yüksek risk altındadırlar. Hastalık yüksek ateş, beyaz kan hücrelerinde (WBC) yani savunma hücrelerinde azalma,  kusma, ishal, anoreksi ve halsizlik ile karakterizedir. İki ve dört aylık yavrularda hastalık çok şiddetli seyreder ve yüksek oranda ölüm görülür. Erişkin kediler hastalığı daha hafif semptomlarla geçirirler. 

Bulaşma: Enfekte kedilerin dışkıları ve vücut sekresyonları ile ortama yayılır ve enfeksiyonu takiben haftalar ve aylarca etrafa yayılabilir. Oda sıcaklığında bir yıl yaşayabilir. Bulaşma kedi-kedi ya da insan-kedi kontaminasyonu ile bulaşabilir. Hasta kedilerin idrar, salya, dışkıları ve kedi ile temas, kontamine kaplar, kafesler, kontamine giysi ve eller ile bulaşır.

Klinik Bulgular: Perakut FPV enfeksiyonu çok hızlı ilerler ve 24 saat içinde ani ölüm görülür. Ölüm nedeni; şiddetli intestinal yıkımlanma ve panleukopenia ile beraber kanda ikincil bakteri artışı ve endotoksemi gelişimidir.Belirtiler; karında ağrı, şiddetli depresyon ve normalin altında vücut ısısıdır. Akut FPV infeksiyonunun klinik belirtileri dehidrasyon, kusma, abdominal ağrı, kanlı ishal ve ateştir. Erişkin kediler daha az şiddette etkilenirler ve ateş ya da ılımlı gastroenterik semptomlardan biri bulunur veya belirti görülmez. Yüksek ateş ve iştahsızlık, 24 ile 48 saat içerisinde kusma, ishal (çoğunlukla kanlı) ve sıvı kaybı görülür. Tüyler dağınık, karın gergin ve ağrılıdır. Ağız içinde yaralar gelişebilir. Son dönemde ise beden ısısı düşer hasta komaya girip ölür. Bazı durumlarda hastalık çok hafif seyreder, 1-3 günde iyileşme olur. FPV ile enfekte hamile kedilerde hastalık ölü doğum ve düşüğe neden olabilir. Eğer yavrular canlı doğarlarsa, genellikle beyin ve gözlerde hasar ile doğarlar. FPV ile enfekte yavrular doğumdan sonra ve 3- 4 haftalık olduklarında bu ve benzeri semptomlar gelişebilir. Daha büyük yavrularda genellikle gastrointestinal ve sistemik semptomlar görülür.

 

Korunma: Feline Panleukopenia virusune karşı aşılama kedi karma aşısı yapılarak sağlanır.kedi karma aşı uygulaması şu şekilde yapılmalıdır;

 

İlk aşılama: 9 haftalık ya da daha büyük yaştaki kedilere 2 doz halinde 3-4 hafta ara ile uygulanmalıdır. 9 haftalık yaştan küçük yaşta aşılanan kediler 12 haftalık yaşa kadar her 3-4 haftada bir kez aşılanmalıdır. Gebe dişilerin aşılanmasından kaçınılmalıdır.

 

Tekrar aşılama: Yıllık tek dozluk aşılamalar önerilir.

 

Aşılama dışında hijyene çok dikkat edilmelidir.Şüpheli kediler derhal tedaviye alınmalı ortamdan uzaklaştırılmalı ve diğer kedilerin aşılamasına hız verilmelidir. Aksi halde toplu ölümler kaçınılmazdır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2927
Kayıt tarihi
: 06.12.13
 
 

Veteriner Fakültesi mezunuyum. Erciyes Üniversitesi Cerrahi Anabilim dalında uzmanlığını yapmakta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster