Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
259
 

Kedi Tırmalaması

Kediler çok sevimli hayvanlar. İnsan bazen sevmeden edemiyor. İster istemez tırmalama da olabiliyor. Böyle durumlarda insanların en çok merak ettiği şey bir hastalık bulaşıp bulaşmayacağı.

Evde beslenen ve gerekli aşıları ve tedavileri yaptırılmış kedilerden bir hastalık geçme ihtimali çok düşüktür. Hele aşıları tamsa kuduz hastalığı geçme ihtimali de yoktur. Sokak kedilerinde teorik olarak kuduz mikrobu bulaştırma ihtimali varsa da bugüne kadar bu yolla bulaşma meydana gelmemiştir. Yani Türkiye’de kedi tırmalamasına bağlı kuduz vakası bildirilmemiştir. Ama yine de dikkatli olmak gerekir.

Kedi tırmığı hastalığı

Kedi tırmalaması ile bulaşma ihtimali olan bir hastalık da budur. Hastalık kedinin tırmaladığı yerde küçük bir deri lezyonu ile başlar. Bu lezyonlar zamanla ülsere dönüşür. Daha sonra tek taraflı boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde lenf bezlerinde şişme görülür. Diğer enfeksiyon belirtileri: Ateş, titreme, halsizlik, iştahsızlık ve baş ağrısıdır. Kedi tırmalamasından sonra bu belirtilerden herhangi biri görülürse vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir. Hastalığın tedavisi vardır.

İlkyardım: Tırmalanan yer soğuk sabunlu su ile yıkanır, üzerine steril gazlı bez kapatılır ve bir doktora gidilir.

Kedilerden insanlara bulaşabilen başka hastalıklar da vardır ama ben bugünkü yazımda sadece kedi tırmalaması ile geçebilen hastalığı anlattım. Yurdumuzda yılda 8-10 bin kedi tırmığı hastalığı görülmektedir.

Şen ve esen kalınız. 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 486
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster