Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '11

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
158
 

Kedicikler

Hayvanları sever misiniz hele de kedicikleri? Ben onlara hayranım,  olağan üstü yaratıklar, sevimli oldukları kadar da akıllılar. İnanın bana düşündüğümüzün ötesinde kıvrak zekâya sahipler... Geçenlerde bir yazı okumuştum kedilerin akıl düzeyi hakkında, eğer akıl için on puan verilir ise birinci sırada sokak kedileri yer alıyormuş. Ondan sonra Siyam kedileri ve son sıralarda da İran kedileri... Benim 3 tane kedim var bir siyam 2 tanede İran üçü de dünyalar güzeli çok akıllı kibar ve duygusal hayvanlar. Onlarla olmak, onların tüylerini okşamak, yaptıkları oyunları izlemek ve birbirleriyle ilişkilerini gözlemek o kadar eğlenceli ve dinlendirici ki...  Çocukluğumdan beri her zaman kediciklerim olmuştur.  Bu yüzden annem ve babama teşekkür borçluyum, beni bu doyumsuz sevgiden mahrum etmedikleri için. (İkisine de Allahtan rahmet dilerim) Biliyorum ki çocuklar için en önemli dert ebeveynlerinin itirazları karşısında ellerinden bir şey gelmediğinden kendi iradeleri dışında isteklerine baskı uygulanıyormuş gibi hissetmektir. Dolayısıyla onların duygularına ve hayvan sevgilerine karşı gelmemek gerekir...   Kedilerin de, köpekler gibi sadık hayvanlar olduğunu düşünen hayvan severlerdenim; çünkü bir tane kedim kucağıma gelse, diğer ikisi de aynı anda yanıma gelip onları da kucağa almamı bekliyorlar.

 
Köpekler sahibini, kedide mekânını paylaşmak istemezmiş… Çok doğru!  Kediciklerin en büyük özelliklerinden bir tanesi de kendilerini temiz tutmaları. İşleri güçleri bir lokma mama yiyip dakikalarca yalanmalarıdır bu yüzden evde beslenmesi kolay ve zahmetsizdir. Ayrıca onların kendilerini evin herhangi bir bireyiymiş gibi görmeleri, sofraya oturduğumuzda üçünün de yerlerini bizden önce almaları, her seferinde bizi hep güldürmekte. En hoşumuza giden de o anda verdikleri mücadele. İnsanı şaşırtıyor açıkçası. Biz onların sahipleri değil sanki arkadaşları veya annesi babasıyız.
 
Kedicikler... Çok duygusal hayvanlar demiştim o kadar doğru ki geçenlerde erkek kedimi istemeye istemeye kısırlaştırdım. Hastaneden eve geldiğinde bitkin bir haldeydi. Minderinde operasyonun verdiği uyuşukluk ve güçsüzlük içerisinde yatarken diğer ikisinin ona karşıdan bakışlarını şaşkınlıkla seyrettim. Sanki sana ne olmuş der gibi gözlerini açmış bakıyorlardı. Beş gün altı gün onu hiç rahatsız etmediler. Eskiden olsa üçü de birbirine günde en az dört beş kez pati atar, ötekini kovalardı… Zaman zaman üstüne çıkıp oyun oynarlardı… Ben bu manzarayı gördükten sonra onları bir kez daha sevdim, hayranlığımı da gizleyemedim.
 
Bunları niçin yazdığımı belki merak ediyorsunuz. Biz bunları zaten biliyorduk diyebilirsiniz, haklısınız da ama acaba kaç kişi biliyor kedilerin vücudunuzda ağrıyan bir yeriniz varsa oraya gelip oturduğunu ve vücut ısısıyla ağrıyı geçirdiğini. Ayrıca kedinin tükürük sıvısında çok sayıda antibiyotik olduğunu ve bu yüzden kendi yaralarını yalayarak çok çabuk iyileştirdiğini. Demek istediğim genç anne ve babaların çocuklarımızı bu güzel şirin hayvanların sevgisinden mahrum bırakmaması... İnanın onların size verdikleri manevi haz sizin onlara harcadığınızın kat kat üstündedir. Sadece onlara sevgi vereceksiniz, onlarda sizi mutlu edecekler. Ya muzip tavırlarıyla ya masum bakışlarıyla ya da çok komik yatış pozisyonlarıyla ve de benim hayran olduğum o müthiş mırıltılarıyla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 939
Kayıt tarihi
: 29.12.11
 
 

Tarsus da doğdu yüksek öğrenimini İstanbul da G.T.İ.A de yaptı .Uzun yıllar sürdürdüğü resim çalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster