Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
6250
 

Kediler nankör mü?

Kediler nankör mü?
 

Gelişmiş hiçbir Avrupa Ülkesinde bizdeki kadar bol sokak kedisi göremezsiniz. Bazılarında hiç sokak kedisi yoktur. Bunu nasıl başardıklarını bilemem ama bizdeki kadar bol sokak kedisi olan var mı onu da bilmiyorum. Mahallemizdeki çöp konteynerlerinin çevresinde her gün 10-15 kedi durur. Havra sokağına balıkçıların yanına uğrarım tezgâhların altları, çevresi kedi dolu.

Benim, kedileri sevmem için pek fazla bir neden yok. Eski ve tarihi evimin damını rezil ettiler. Tavanları kırıp döktüler, yukarı bölümü oturamayacak hale getirdiler.

Şimdi mutfağı da kullanamadığım için alt taraftaki odamdayım, önünü de geçici olarak mutfak gibi kullanıyorum. Terastan filân gelen kedilerden rahat yok. Biraz bulaşık bir tabak bırakamıyorum. Her an rahatsız ediyorlar beni. Buna rağmen kedileri çok seviyorum. Hele yavruları çok sevimli oluyorlar. Benim bir de karakedim var 5-6 aydır. Küçücükken aldım, büyüttüm onu. Yazımın konusu da karakedimin davranışları ile ilgili.

Ben bu karakedinin bana nankörlük yaptığını görmedim. Serbest hareket etmeyi seven bir hayvan. Kucağına gelir, mayışır, kendisini sevdirtir ama canı sıkılınca da çeker gider. Senin onu biraz daha sevmek istemeni umursamaz.

Beni bir kere bile çırmalamadı. Hiçbir eşyama zarar vermedi. Zarar verenler yabancı kediler. Karakedi kendisini beslediğimi ve sevdiğimi biliyor. Bana ihanet etmiyor.(!)

Burada biraz durmak istiyorum, kendi kendime çok sordum:

''- Acaba bu karakedi nankör mü? Bana ihanet mi ediyor?''

Hani öyle başkasını seviyor mu filân düşüncesi değil bu tabiî.

Ben ona tavuk ciğeri alıp, ızgara yapıyorum. Çiğ çiğ yemesin diye. Küçük küçük doğruyorum. Rahat yesin diye.

En aç olduğunu düşündüğüm anda koyuyorum önüne. Biraz yiyor sonra çekiliyor.

''- Karakedi bak, deminden beri miyavlıyorsun. Ciğerin ızgara olmasın bekleyemedin. Şimdi önündeki mamayı yemiyorsun. Niye?''

Suratıma bakıyor öyle. Ama ben anlıyorum onun kafasından geçenleri:

''- Abi tamam, Allah razı olsun kıyağın iyi ama sen benim sevgilim öteki sevimsiz, çirkin kediyi kovuyorsun. Anlıyorum, o senin eşyalarını da kırıp döküyor, sana karşı da pislik davranışları var. Ama gönül bu ota da konar moka da. Benim gönül şu anda moka konmuş, yerken yavuklum aklıma geliyor, boğazımdan geçmiyor.'' diyecek.

Eminim böyle diyecek. Sanki peygamber efendimizin hadislerini ezbere biliyor. ''Komşusu açken tok yatan bizden değildir'' sözüne uygun davranıyor.

Tekrar getiriyorum onu mamasının yanına. Bana da mahçup olmak istemiyor.

''- Adamın evinde yatıp kalkıyorum. Canım istediğinde çekip giderim. Bazen 2 gün eve uğramam, macera peşinde koşarım. Allah da var kendisi de daha bir fiske vurmadı. Beni, hep sevgiyle karşıladı.'' diye düşünüyordur.

Ah bir de düşüncelerini ''miyav... miyav... diye değil de ''Bak bilader... Şöyle iken böyle.. '' diye başlayan cümlelerle açıklayabilse. Vallahi Türkçe'yi düzgün konuşmasa, imlâ hataları yapsa da eleştirmeyeceğim, kızmayacağım:)

İnanın arkamı dönüyorum, bakmıyorum ona, kaşla göz arası sevimsiz yavuklusu da yanında. O yiyor benim karakedi kenarda seyrediyor.

''- Ben nasıl olsa yine karnımı doyururum. İki miyava bir tas mama'' düşüncesinde.

Seyrediyorum öyle ama açık söylemek gerekirse gücüme gidiyor. Bana zarar veren bir sevimsiz küçük kediye de mama vermiş duruma düşüyorum. Ama tamamen alışmaması için biraz yedikten sonra kovalıyorum. Zira fazla kedi bakacak zamanım da yok, ortamım da müsait değil.

Bu durumda karakedi bana nankörlük etmiyor. Sadece egosunu kontrol altında tutabiliyor ve sevgilisinin de biraz yemesine yardımcı oluyor. Benim kızdığımı görünce o da yemiyor ve yavuklusu ile gidip bir yerlere saklanıyor.

Kediler nankör değiller bence. Sadece köpekler kadar aptalca sadık değiller. Sahibi ölen bir köpek var mahallemde 8 aydır kapının önünde bekliyor, ''belki gelir'' diye. Kediler biraz daha mantıklı.

Kediler, bu sitede dostluğa karşı isyan bayrağı çeken, kendilerini çok ayrı kategorilerde gören, ''dostluk değil sadece yazmak istiyoruz'' diyen, bence robotlaşmış zihniyetlerden daha sevimli ve dost hayvanlar. Keşke bazılarımız kediler kadar dostluğa değer verebilsek.

Birazdan oy vermeye gideceğim.

Tüm sanal dostlarıma ve düşmanlarıma candan selmlar.

Mustafa Mumcu. 22. 07. 2007 Satt: 15:20

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kara kediyi en iyi bilenlerdenim diye düşünüyorum:)

Ozlem Ozkulak 
 26.08.2007 3:19
Cevap :
Sizin de karakediniz mi var? Benim bir kedim bile yoktu ama şimdi karakedim var. Herkes karakedi görünce uğursuzluk getirmesin diye kulağını, burnunu çeker, ben de karakedi besliyorum işte. Siz de benim gibi gece yarılarına kadar uyumuyorsunuz galiba. Aman ha! Uykunuza dikkat. Saygılar.  26.08.2007 11:49
 

Nankör dediğimiz kediler, sizin de dediğiniz gibi yapmak istediklerini yaptıklarından ve sevmekle köle olmak arasında ki farkı hissedebildikleri için, bizim gibi onlardan devamlı baglılık ve itaat bekleyenlere nankör gelecektir. Çok sevimli buldugumu söylemeliyim kedileri, ama evde beslemek için hala net bir davranışım olmadı.Kızıma söz verdim bir tane edinecegiz yaz dönüşü. Artık kedi mi biz mi nankörüz görecegiz. Belki de egomuzu tatmin için zavallı hayvancıklara aşırı sevgi göstererek ve onları bize bu sevgi dolayısıyla itaat etmeleri için sürükleyerek gerçek nankörlüğü biz yapıyoruz.. Sevgilerimle...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 27.07.2007 17:36
Cevap :
Sevgili Serap Hanım, uzun bir aradan sonra sesinizi tekrar duymak iyi oldu. Kedi beslemek güzel de bağımlılık yapıyor. Onu da göz önünde bulundurmak gerek. En temizi bile etrafın dağılmasına neden oluyor. Bahçeye koyamıyorum yiyeceğini. Öteki sokak kedileri damdan filân gelip benim karakedinin seyirci kalmasına sebep oluyorlar. Odaya koydum. Hepsini yememiş. Yarım saat içinde bu sıcakta kabın etrafı karınca dolmuş. Sonra yatacak yer de beğenmiyor. Bir kitaplığımda, bir pencere kenerında, bir çekyatın kenarında, bir de arkamdaki dolabın üzerinde olmak üzere 4 tane yeri var. Bazen odada bana yer kalmıyor. Ama sevimli hayvanlar ve sevildiklerini biliyorlar. Nankör değiller. İnsanlar daha nankör. Saygı ve sevgilerimle.  27.07.2007 21:24
 

Hayvan sevgisi ne çok önemli aslında sevgi önemli kediler nankör değiller ben çok sayıda (4 yavru ve anne) baktığım için bilirim nankör değiller,Köpekler, atlar da öyle...Nankör İnsanlar var ama... saygı ve sevgiyle

Meral Yağcıoğlu 
 27.07.2007 12:20
Cevap :
Sevgili Meral Yağcıoğlu, Benim anlayamadığım konu da o ya: niye bize nankörlük yaptığını düşündüğümüz insanlara bile ''Nankör kedi'' diyoruz? Kedi nankör ommadığına göre ''nankör Mahmut, nankör Melahat vs'' de diyebiliriz. Ama ille bir hayvanı bulaştıracağız birilerinin sıfatını belirtirken. İnsanı methederken ''Aslan gibi'' deriz bazen, o da sevinir. Kendisini hayvan yerine koyduğumuzu ne o fark eder ne de biz. Ben kedi beslemeye başlayıncaya kadar gerçekten kedileri nankör zannederdim. Hatta MGK toplantısında sayın Sezer'in Anayasa kitapçığını rahmetli Ecevit'in kafası istikametine fırlatmasından dolayı sayın Hüsamettin Özkan'ın ''Nankör Kedi'' demesine bile anlayış göstermiştim. Ama yanlış. Kediler nankör değil, nankörlük yapan insan nankördür ve bunlardan yeteri kadar vardır toplumumuzda. Saygı ve sevgilerimle.  27.07.2007 13:16
 

merhaba, ben "kediler nankör mü?" sorusuna, kendime ait kuş beynimle cevap verme telaşına düştüğümden, çok açıklayıcı olamamışım maalesef. Yoksa sizinle ilgili olarak düşüncelerimin tamamı olumlu. Yafta derken; bencil,nankör vb gibi etiketleri kastetmiştim. kedilere yapıştırdığımız ve bizzat insan oğluna ait sıfatlara istinaden. Kedinize selam eder, kapı üstündeki açık pencereden uçar giderim...

karga 
 26.07.2007 17:04
Cevap :
Sevgili karga, espriden anlayan biri olmasanız, zaten lâkabınızı ''karga'' olarak lanse etmezdiniz. Rica ederim kuş beyinli filân değil aksine akıllı bir sanal dostumuzsunuz. Yazılarınız, espril yorumlarınızı okuyorum. Benim de Sezen Aksu gibi 'Bir kedim bile yok''tu. İlk defa zoraki bir şekilde kedi sahibi oldum. Ama gerçekten nankör değil. Hem de minnettar bir kedi. Tabiî ürkütmemek gerekir ve ''oyuncak bebek'' muamelesi yapmamalı. İstemediği zaman sevmekte ısrar etmemeli. Özgür hayvan. Bu sefer de ben ''yafta'' ile neyi kastettiğinizi anlamamışım. Aslında doğru kelime kullanmışsınız. Saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.  26.07.2007 20:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3031
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster