Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '12

 
Kategori
Kedi Psikolojisi
Okunma Sayısı
274
 

Kediler ve İnsanlar

Kediler ve İnsanlar
 

Merhaba;

Bugün kediler hakkında yazmak istiyorum. Çocukluğumda köyde kedimiz vardı. Çok sevimli bir şeydi. Hele kışın sobanın yanında mışıl mışıl uyuması, mürgüllemesi ne güzeldi! O zamanlar kedilerin evlerde çok büyük işlevleri vardı, sıçan ve fare için gerekliydi... Onların baş düşmanıydı...

Bugün daha çok sevimli yaratıklar olduğundan ev kedileri besleniyor. Çocuklar ve hatta bizim için arkadaş sanki...

Şimdilerde sokaklarda da en çok kediler var, hayvan olarak. Onlar bir şekilde hayatta kalma başarısını gösteriyorlar ama korkarım ki yakında onları da göremeyeceğiz, çünkü sayıları giderek azalıyor, ne yazı ki... Bunun için bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum.

Bir ara uzun süre evimizin etrafındaki kedileri beslediğimi hatırlıyorum. Sonra ne olduysa, kedilerin nankörlüğünden mi ne, bu işten vazgeçtim! Şimdilerde bazı komşularımızın onlara sahip çıktıklarını, yemek verdiklerini görüyorum ve çok mutlu oluyorum. Galiba ben de yeniden onlara sahip çıkmaya başlayacağım...

Benim bu yazıyı yazmama asıl neden dün evimizin önünde bulunan bankta 4 kedinin birlikte, kardeşçe yatmalarını görmem oldu. Fotoğrafta görmektesiniz. Kaçmasınlar diye uzaktan çekmek zorunda kaldım. Ne güzel yatmışlar değil mi? Yer kavgası falan yok! Sokulmuşlar birbirlerine öyle, kedice!

Mahallemizin sokağında güç koşullarda yaşamlarını sürdürüren bu kediler olmasa sokağımız sıçanların ve farelerin istilasına uğrar, kesin uğrar!

Bunca yıldır onları gözlerim, hiç ekmek kavgası etmezler! Birbirlerine oldukça saygılılar, kardeş kardeş yaşarlar...

Tek korkuları insanoğlunun gazabı, tekmesi yada sopası!

*

KEDİLER HAKKINDA GÜZEL SÖZLER

Kediler kucağınıza atlamaz, ya da yüzünüzü yalamaz veya çevrenizde daireler çizip isterik sesler çıkarmaz. Sizi kapıda karşılar, usulca bacaklarınıza sürünür ve çeker gider.

(PAM BROWN).

*

Tatmin olmuşluğu, ister minik bir pisi, ister koca bir tekir olsun bir kedinin mırıltısı kadar iyi ifade eden başka bir ses yoktur.

(PAM BROWN).

*

Kediler bazen karşınızda durup size öyle yumuşak, öyle şefkatli ve insanca bakar ki, ürperirsiniz. Orada bir ruhun sizi gözlediğinden şüpheniz kalmaz çünkü .

(THEOPHILE GAUTIER).
*
Kedilere bayılırım. Zarafetlerine, inceliklerine. Bağımsız ve küstah tavırlarına. Yatışlarına ve bakışlarına... O sinir bozucu, dimdik, göz kırpmayan, değer biçici, hüküm verici bakışlarına...

(JOYCE STRANGER).
*

Küçük bir kedi yavrusu boş bir eve gelmeyi, yuvaya gelmeye dönüştürür.

(PAM BROWN).

*

Kedi ya da köpekler, yalnızca yumuşaklıklarını, sıcaklıklarını ve canlılıklarını vermekle yetinmez, şunu da söylerler insanlara: İster yaşlı veya çirkin olun, ister çaresiz ve zor durumda. Hiçbir şeyi başaramamış, yoksul ve hayattan dışlanmış olabilirsiniz. Bu bizi ilgilendirmez. Çünkü hayvanlar bebek, genç bir beden veya sakat bir gövdeyi değil, hepsinin ardındaki o değişmeyen kişiyi görürler.

(PAM BROWN).
*
Eğer bir odanın bir köşesine tek bir gün ışığı vuruyorsa, emin olabilirsiniz ki o ışığın altına çoktan bir kedi uzanmıştır.

(STUART VE LINDA MACFARLANE).

*

Tanrı'nın her şeyi bizim için yarartığına kesin olarak inanıyorum artık...


Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

Kocaeli-2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 548
Toplam yorum
: 99
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster