Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '19

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
56
 

Kediler

Son yıllarda kedilerin hayatımızdaki yeri dikkat çekici. Kedi sevenlerin sayısı oldukça fazla. Sosyal medyadan gördüğüm ünlü ünsüz birçok kişi kedi besliyor. Bu da sevgi dalgasını besliyor. Dikkat ettiyseniz hayvan mağazaları (Pet Shop) her yerde var. Kedi, köpek kuş gibi hayvan malzemeleri önemli bir pazar oldu. Bu mağazaların yanında veterinerler de çoğalıyor. Bakalım bu gidişat nereye varacak.

Kedilerin tarihçesine baktığımızda en fazla 5000 yıl ötesine gidiyoruz, Hindistan bölgesinden Mısır’a bir geçiş var. Bu arada Anadolu’ya da İran üzerinden bir geçiş oluyor. Mısır o yıllarda kedileri seviyor, abartılı davranışlara kadar gidiyor iş. Tapınma vb. Sonrasında Avrupa kıtasına oradan da Amerika kıtasına göç oluyor. Denildiğine göre Avrupa, Mısır kadar sıcak bakmamış kedilere. Kilise siyah kedileri uğursuz kılmış örneğin. Kedilerin törenle yakıldığı dönemler olmuş. Müslümanlar, daha sıcak bakmış kedilere, peygamberimizin kedi beslemesi önemli olmuş sanırım.

Kedilerin özellikleri arasında bilmediğimiz çok özellik bulunuyor. 500 milyon evcil Kedi türü bulunuyor mesela. Ama biz bu kedilerin sadece birkaç yüz tanesini biliyoruz. Tüm hayvanlara kıyasla en çok uyuyan hayvan kediler. Günde en az 14 saat uyudukları oluyor. Aslında oldukça tembel hayvanlar.

Kedilerin özellikleri arasında en ilginç olanlarından biri de köprücük kemiklerinin olmamasıdır. Bu yüzden kafalarının sığdığı her yerden kolayca geçebilme özelliğine sahiptirler. Kediler sadece insan türüne miyavlarlar. Kendi türleri arasında iletişim kurarlarken çok daha farklı sesler çıkartırlar ve ayrı bir dil kullanırlar.

Kedilerin renk körü olduğu söyleniyor. Aynı zamanda gözleri 185 derecelik bir açıyla görebilmekte. Kediler kendilerini tımar ederken yani tüylerini yalayıp temizlerken, hayatlarının yüzde otuzluk kısmını bu işe harcamaktadırlar. Aynı zamanda bu sırada kullandıkları sıvı da, boşaltım sistemlerindeki sıvıdan daha fazla. Bu yüzden en temiz evcil hayvanlardan biridirler.

Yedikleri tüylerini de boşaltım yoluyla çıkartırlar. Evcil hayvanlar arasında çiş ve dışkı eğitiminin en kolay verildiği hayvanlar olduğu da unutulmamalı. Dışkısını ya da çişini yaptıktan sonra da özenle kendini temizlemekte ve bu konuda sizin yardımınıza ihtiyaç duymamaktadırlar.

Bir de kedilerin nankör olduğu söylenir, bence değiller. Akıllılar ve kendi dünyalarının gereğini yerine getiriyorlar. Beslendiği evi ve yeri unutmamaları bunun kanıtı.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1601
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster