Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

18 Aralık '07

 
Kategori
Kedi Psikolojisi
Okunma Sayısı
13987
 

Kedilerin beden dili

Kedilerin beden dili
 

Köpeklerin beden dili hareketlerini benzer şekilde kedilerde de gözlemleyebiliriz. Ortamda stres olduğunda karşılarındaki bir şeyi ya da kendilerini sakinleştirmek için kendi kedilerim Boncuk ve Maviş'te gözlemlediğim hareketler şunlar oluyor:

Kafalarını yana çevirirler: Etrafta çok hareketli bir şeyler geçince sanki ona bakmıyormuş gibi kafalarını bir yana çevirirler.

Arkalarını dönerek otururlar: Boncuk ile Maviş evde her gün kovalamaca oynarlar. Sonunda çok azıttıklarında birbirlerine arkalarını dönerek otururlar, böylece kendilerini ve birbirlerini sakinleştirmeye çalışırlar.

Esnerler: Özellikle sabahları uyandığımızda yanımıza gelince Boncuk bir kere esnerler. Bir de ne zaman yemek yesek yanımıza gelen Boncuk ilgi bekler ve kendini sakinleştirmek için yine esner. Bakmadan sevmeye kalktığımda bir kaç kez parmağımı nerdeyse gırtlağına sokuyordum :P

Burunlarını hızlı bir hareket ile yalarlar: Eşim kedilerimizi kucağına alıp sevmekten çok hoşlanır. Ancak Maviş kendisi isteyerek gelmediği için inmek ister. Biraz zorla tutulup bir şekilde kaçmayı başarırsa hemen burnunu yalayarak stresini belli eder.

Hareketsiz donup kalırlar: Maviş ve Boncuk evde elektrik süpürgesi çalışırken yakın (!) mesafeye gelir, yere çöküp hareketsiz kalırlar. Bir de yine kucağa alınmaktan hoşlanmadığı zamanlar yere yapışık vaziyette durumu atlatmaya çalışırlar :)

Yavaş yürür, ağır hareketler yaparlar: Maviş zorla kucağa gelmekten hiç hoşlanmaz. Kucağa alınacağını düşündüğü olası durumlarda önümüzden geçerken yere yakın, yavaş hareketlerle odasına kaçıverir.

Burada tanımladığım hareketler Boncuk ile Maviş'in sakinleştirici beden dili hareketlerini içeriyor. Belli durumlarda bu hareketleri gözlemliyorum. Bunların dışında genel olarak yaptıkları yeme, miyavlama, oyun oynama, yalanma hareketlerini dahil etmedim.

Diğer tekrar eden sakinleştirici hareketleri sizde kedileriniz üzerinde gözlemleyebilirsiniz. Sizin de gözlemlediğiniz tipik hareketler varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Başak Pirtini

***************************

El yapımı, organik ve yenebilir anne-bebek bakım ve pişik kremimi gördünüz mü? Detaylar burada:

http://dogalanneyim.blogspot.com.tr/2013/07/hindistancevizi-yagl-ve-bocek-kovucu.html?m=1

***************************

Doğal Anneyim grubum ve bana ulaşabileceğiniz linkler:

Doğal Anneyim Blogu: http://dogalanneyim.blogspot.com.tr
Doğal Anneyim Facebook Sayfası: www.facebook.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim Facebook Grubu: www.facebook.com/groups/dogalanneyim
Instagram @dogalanneyim: www.instagram/dogalanneyim
Twitter @dogalanneyim: www.twitter.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim e-bülten ile takip: http://eepurl.com/TeYdX

Köpek ve kedi bloglarım:

Bashico Blogum: http://bashico.blogspot.com.tr

http://Kopeklerveinsanlari.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba..1 yaşında bir kedim var.oda ailemizin bir ferdi.onu hepimiz çok seviyoruz.ben kedimi biraz savşçı tarzda yetiştirdim daha yavruyken çok oyun oynadık ısırıyordu ediyordu.ama şimdi büyüdü ve oyun oynarken ki tepkileri şimdi daha sert oldu.erkek arkadaşım kedimle tanıştı.ilk başta iyi bir arkadaştılar.erkek arkadaşımın kedi sevgisi büyüdü ve kendine kedi aldı daha sonra kediyi istemeden geri vermek zorunda kaldı.benim kedim pek sevilmeye gelmez.hemen elimizi ısırır onun oyun tarzı öyle.erkek arkadaşımı ısırınca biraz canını yaktı daha sonra arka ayaklarıyla tekmelemeler başladı ve erkek arkadaşım kediye vurdu.bu böyle devam etti erkek arkadaşımın kucağında kıpırdamadan duruyordu eğer almaya çalışırken yere yapışıyordu fırsat bulduğunda kaçıyordu.şimdi durum çok vahim ve sizden yardım bekliyorum.erkek arkadaşım bana bir kuş aldı istediğim için sonra biz konuşurken kedim onu öldürmüş erkek arkadaşım o zamandan beride kediyi her gördüğünde ona vuruyor.inanın kedi her zil çaldığında

yeliz türkkusu 
 24.12.2007 1:51
Cevap :
Merhaba, size ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum ama pozitif hayvan eğitiminde onlara psikolojik acı verecek her türlü vurma, bağırma, kızdırmadan uzak durulur. Hayvanlar çok duyarlıdır ve beden dilini bizden daha etkin kullandıkları için her yaptıkları birşey ifade eder. Kedileri ufakken azdırmak doğru değil, büyüyünce dediğiniz gibi daha sert oluyorlar. Özellikle canınızı acıtan bir hareket yaptı mı, elinize dişleri bile değse canınızın yandığını belirten "aaaaah" diye bağırın, çok yüksek sesle değil ve hemen oyunu bırakın. Onunla hiç ilgilenmiyormuş gibi yapın. 1-2dk sonra sakinleşince tekrar oynayın, bir daha ısırırsa, yine bırakın. Bir süre sonra böyle oyun oynarsa oyunun biteceğini anlayacaktır. Kimsenin de ona bunun için vurmasına izin vermeyin. Bu onu düzeltmez, işeme gibi başka davranış bozukluklarına yol açar. Kuşu avlaması da tamamen içgüdüsel. Avcı kedi yazıma bakın lütfen. Evde kuş varsa uzak tutacaksınız. Arkadaşınız asla vurmasın, sadece sevgi dolu olun, zorlamadan.  25.12.2007 10:41
 

Kedileri çok severim çok kimse nankör diye sevmez ama ben hiç nankörlüklerini görmedim...Bu güzel ayrıntılı bilgiler için teşekkürler

Meral Yağcıoğlu 
 18.12.2007 13:20
Cevap :
Kedilerin nankör olduğunu ben de düşünmüyorum. Onların kendilerine has bir tavırları var. Belki de kimsenin boyunduruğu altına girmedikleri ve kendi özgür iradelerine çok düşkün olduklarından olabilir. Onların sizi sevmesine izin verirseniz, sizin gösterdiğinizden çok daha fazlası ile geri döneceklerdir :) Deneyimlerimle sabittir :)  18.12.2007 15:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11371
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster