Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '19

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
120
 

Kefil Olan İlkeler

Tehlikeden ve tehditten arındırılmış yaşam çevresi  oluşturmak ve korumak için gerekli hassasiyetin yasalarla düzenlendiği uygarlıklarda bireyler üzerine düşen sorumluluğun bilincindedir. Öğrenme ve uygulama aşamaları ancak eğitimle sağlanabilir.

 Canlılığın sürekliliği için bedensel dokunulmazlık bitki bedenli, hayvan bedenli, insan bedenli canlılar için ayrı ayrı düzenlenmiştir. Yeterliliği tartışma konusu olarak “barış “ adı altında irdelenmektedir. Kendinle barış, doğa ile barış, insanlarla barış, geçmiş-gelecek ile barış…

Aidiyet ; çevrenin sağlık hakkını koruyucu tedbirler almak , eşit ve verimli hizmet realitesi ekseninde koşullar sağlamakla mümkün olabilecektir. Aidiyet duygusu gelişmiş bireyler  ortak yaşama güç verecek donanımlara sahip olmak için doğal çaba içinde olurlar.

Doğuştan getirdiğimiz özelliklerimiz ve yetilerimizle yaşamsallığa katkımızı destekleyen güç eğitimdir. Eğitimden gelen güç ile oluşan tutunma çemberlerinde maddi-manevi varlığını geliştiren bireyler olarak etik düşünebilir, estetik algılayabilir ve başkalarının başarılarını, yeterliliklerini takdir edebiliriz. Birbirine güç veren, birbirinden güç alan devinimin kaybedeni olmaz. Kazananı yerküredir.

Demokratik hukuk ile yönetilen ülkelerde çiğnenmiş haklar için yetkili yerler tam zamanlı çalışır. Uluslararası anlaşmalar gereğince tabiat varlıkları, sit alanları, kollektif haklar, sosyal-ekonomik-siyasal haklar… için gerektiğinde yazılı olarak ilgili kurumlara doğrudan yada posta yoluyla ulaşılabilir.

Düşünce, kanaat ve ifade özgürlükleri  sınırlandırılmış toplumlarda farklılıkların birbirini tamamladığı çoğulculuk  prensibi geçerli olmadığı için fırsatçılık, hiçe sayma, haysiyetleri küçük düşürecek davranışlara maruz kalma… kaçınılmazdır. Bireyler birbirini, çevreyi , koşulları  alternatif olarak görür ve hızla tüketmeye, yıpratmaya, yok etmeye, kullanmaya… çalışır. Ayakta kalmak içinmiş (!) öyle ya. Aslanın ceylan avı benzetmesini yaparken bir kükremedikleri kalır ya neyse.

Temel hak ve özgürlüklerimiz hakkında yeterli bilgiye sahip değilsek fikir yürütmemiz ve sağlıklı algılamamız neredeyse imkansız. Bu durumda bozuk şablonlar ver dar çerçevelerle sınırlandırdığımız algı dünyamızda birbirimize dost muyuz düşman mı belli değil.

Bilim ve sanat; ifade özgürlükleri  içinde ayırt edici pek çok niteliği, farklı yönleri  bulunan etkinlikleri barındıran tümler bir yapıdır.

 

“Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır. Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: Beni hatırlayınız.”

                                                                        Mustafa Kemal ATATÜRK

                                

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 100
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster