Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
6145
 

Kefil oldum Kredi ödenmezse ne yapmalıyım?

Kefil oldum Kredi ödenmezse ne yapmalıyım?
 

krediye kefil olmak


Öncelikle belirtmeliyiz ki herhangi bir zorunluluk olmadıkça kefil olmamanızda fayda var. Nitekim çok masun gibi görünse de kredi sahibinin kredi borcunu ödemediği takdirde bankalar bütün borcu kefil olan kişiden alır. Peki kefil olduğunuz kişi kredisini ödemezse kefil olarak ne yapmanız gerekmektedir?

İlk olarak bilmeniz gereken şey banka borcu tahsil etmek için en son kefil olan kişiye gelir. Öncesinde borçluya hatırlatma sonra muaccel, sonrasında yapılandır ve ikinci yapılandırma uygulamasında bulunur esas borçlu olan kişiye. Borçlu kişi bunları ödemediği takdirde kişinin mal varlığına el konularak bunlar nakit olarak kullanılır ve banka kredi borcunu buradan temin eder. Ancak buradan temin etmesine rağmen hala kalan bir borç miktarı varsa işte bu nokta da kefil ile bağlantıya geçerek kalan borcu tahsil etmesini ister.

Kefil olarak burada sizin yapmanız gereken ilk şey esas borçlunun mal varlığını banka haciz koymasın diye elden çıkartmamasını sağlamak. Çünkü banka esas borçlu üzerine kayıtlı bir mal varlığı bulamazsa borcun tamamını tahsil etmek için direk olarak kefile gidecektir.

Ancak her halükarda esas borçlunun borcu size kalmışsa burada yapmanız gereken şey Borçlar kanunun 592.ve 596. maddelerini okuyarak kefil haklarının neler olduğunu öğrenmek olmalıdır. Bu maddeler borçlar kanununda ‘kefili koruyan haller’ olarak geçmektedir. Buradaki haklarınızı kullanarak gerekli işlemleri yerine getirmeniz gerekecektir. Böylece kefil olduğunuz kişi kredi borcunu ödemese bile borç size kalmadan borçtan korunmanın yada borcu kapattırmanın yollarını bulabilirsiniz. Borçlar kanunundaki maddeler hukuki terimler içerdiği için de bir avukat ya da hukuk adamı eşliğinde okumanızda ve haklarınızı öğrenmenizde fayda olacaktır. Haklarınızı öğrendiğiniz takdirde de en kısa zaman da hareket geçmeniz gerekmektedir. Nitekim bankanın avukatları çoktan çalışmaya başlamıştır bile.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2440
Kayıt tarihi
: 06.11.16
 
 

1984 İstanbul doğumluyum. Küçüklüğümden süre gelen bir hayalimin peşindeyim, mutlu bir hayat sürm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster