Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

21 Aralık '15

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
 

Kehribar kolye: bebeklerde diş çıkartma ve genel sağlık için kullanımı

Kehribar kolye: bebeklerde diş çıkartma ve genel sağlık için kullanımı
 

Bebekler için kehribar kolye


Herhangi bir ürünü almadan önce çok düşünüyorum. Gerçekten ihtiyacım olan şeyleri almak için uzun bir müddet bekletiyorum. Bu sırada halen isteğim devam ediyorsa o zaman alıyorum. Kehribar kolyeyi de denemeden önce uzunca bir süre bekledim.
 
Avrupa’da ve Uzak Doğu’da çocuklara kehribar takmak çok eski bir gelenekmiş ve diş çıkarma belirtileri gösteren bebekler için adeta olmazsa olmaz bir ürünmüş. Bir süredir kehribar kolyeleri duyuyordum. İki sene önce gittiğim anne bebek fuarında Sofimaya Kehribar kolyelerini tanıtan Aslıhan ile tanışmıştık. İki kızımda diş çıkarırken kullanmamıştım. 2. kızımda tam diş çıkarırken 2 hafta boyunca her 15 dakikada bir uyandığımı hatırlıyorum. Acaba işe yarar mı gerçekten diyerek 3. bebeğim olunca diş çıkarma zamanı geldiğinde denemek için hepimize sofimaya kehribar kolyelerinden aldım.
 
Kolyeler gelince hepimiz çok beğendik. Takınca çocuklarda çok güzel durdu. Fosilleşmiş kozalaklı ağaç reçinesi olan kehribar taşı kolyelerimizin şifalı etkisinden yararlanmak için 4 aydır iki büyük kızım (5.5 ve 7 yaş) ve bebeğimde (1 yaş) çıkarmadan gece gündüz her gün kullanıyoruz. Bu arada ben de kendim bir yetişkin kolyesi aldım onu da zaman zaman takıyorum. Seçtiğim modelin taşları daha ince ve sivri olduğu için gece takmaya uygun değil ancak gün boyunca şık bir aksesuar olarak takiyorum. İşte bu kolyelerle ilgili öğrendiklerim.
 
Kehribar kolye nasıl şifa veriyor?
Kehribarın sırrı boncukların içinde gizli. İçerdiği suksinik asit ya daamber asiti Avrupa ülkelerinde doğal bir antibiyotik olarak bilinmekte ve kullanılmakta. Kimyasal formülü C4H6O4 olan amber asiti bir mineral değil, kozalaklı ağaçların doğal reçinelerini içeren organik bir madde. Bebek diş boncuğunu taktığında, vücut ısısı bir tür reçine olan amberin içindeki şifalı yağları açığa çıkarıyor ve bu yağlar cilt tarafından emilerek kan dolaşımına karışıyor. Kehribar bir taş olmadığından, mineral taşlar gibi soğuk değil. Teninize değince sıcak ve yumuşak bir dokunuşu var. 
 

                                      Kehribar bileklik
 
Doğal reçineden olan kehribar kolye neler için kullanılıyor?
*Kehribar kolye ve bilezikler bebeklerde ve çocuklarda diş çıkartma döneminde ağrı kesici şurup yerine daha sağlıklı bir çözüm olarak,
*Diş çıkarma döneminde artan tükürük salgısını azaltır böylece bebeklerinizin önü ıslanmaz ve göğüs hırıltıları azalır.
* Boğaz, kulak ve mide yanmalarını; enfeksiyonları ve solunum rahatsızlıklarını azaltıcı etkisiyle biliniyor.
*Etkisini 24 ila 48 saat arasında gösterdiği belirtiliyor. Sürekli takıldığı ve tene değdiği zaman etkisini gösterdiği görülmüş. Geceleri güvenlik için bebeğin boynundan çıkarılmarılması öneriliyor. Gün boyunca takıldığında gece ara vermenin etkiyi azaltmadığı belirtilmiş.

*Doğal böcek kovucu olan kehribar kolyeleri pire tasması olarak kedi ve köpeklerde de kullanmak mümkün. Pire ve kenelere karşı doğal kehribar tasma yazımda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Bu özelliğiyle kızlarıma saç bitine karşı okula giderken her gün kehribar kolyelerini taktırıyorum. Geçen sene bize de zıplamıştı bitler, bu sene her gün tarakla kontrol ediyorum, gelen bir şey yok :)

Kehribar sadece diş çıkartma döneminde mi kullanılır?
*
Kehribar diş çıkartma döneminde bebeklere ve çocuklara doğal tedavi alternatifi sunar. Ağrıları dindirir, ağız suyunu azaltır ve doğal antibiyotik görevi görür.
*Alerjisi, troid, guatr gibi sorunları olan çocuklarda da kullanılır.
*Ayak bileğine takıldığında hızla büyüyen çocukların eklem ağrılarını dindirir.
*Guatr ve refluyada iyi gelir.
*Yetişkinlerde migren, baş ağrısı, mide ağrısı, romatizmal ağrılar, bel ağrısı depresyona karşı iyi gelir. Bu şikayetler çocuklarda da varsa aynı nedenler için kullanılabilir.
 
Kehribar bileklik
 
Kehribar kolye takmak bebekler için güvenli mi? Uyurken çıkartılmalı mı?
Kehribar kolyelerde her boncuk arası, çocuğun boğazına kaçma tehlikesine karşı düğümlenmiş. Her kolye için kehribarın rengine uygun sağlam ipek iplik ve güvenlik için vidalı klips kullanılmış. Her zaman bebeğinizde gözetim altında iken takılmalı. Uyurken boynundan çıkarılması öneriliyor.Anneler olarak çok sık uyandığımız için gece çıkartıp sabaha karşı takmalarında bir mahsur yok. 4-5 saatlik bir aranın etkisini azaltmadığı belirtiliyor. Kıyafet içinde kalacak şekilde ayak bilekliği olarak takmak da başka bir güvenli yöntem.

Kehribar kolyede renklere göre etki değişir mi?
Kehribar fosilleşmiş çam reçinesidir. (Taşlaşmış sakızdır) Taşın oluşması için en 1 milyon yılın geçmesi gerekir. Renk açıktan koyuya gittikçe kehribarın fosilleşme yılıda artar. Sarı renkli bir kehribar 1 milyon yıllık iken, konyak renkli bir kehribar en az 3 milyon yıllıktır. Bu yüzden farklı renkleri bulunmaktadır. Fakat her rengin etkisi aynıdır.
 
Kehribar kolyeyi nereden alabilirim?
Ben 3 kızıma ve kendime kehribar kolyelerimizi www.sofimaya.com sitesinden aldım. Kolyelerimizden memnun kaldım. Bebeğimde diş çıkarma sırasında geceleri de kontrollü bir şekilde takarak daha az uyandı. Tükürük akıtması olmadı. Diğer dişler çıkana dek takmaya devam ediyoruz. İki büyük kızım da okula giderken takmaya devam ediyorlar. Kedi ve köpek için pire ve kene kovucu kehribar tasmalara www.kehribartasma.com sitesinden bakabilirsiniz.
 
İNDİRİM: sofimaya benden duyan annelere indirim yapıyor. Telefonla 0553 254 00 75 whatsup’dan Aslıhan Hünkar ile mesajla veya bilgi@sofimaya.com'dan e-posta ile satın alırken benden duyduğunuzu söyleyerek 5TL indirim alabilirsiniz. Haberiniz olsun!
 
kehribar tasma

Başak Pirtini

***************************

El yapımı, organik ve yenebilir anne-bebek bakım ve pişik kremimi gördünüz mü? Detaylar burada:

http://dogalanneyim.blogspot.com.tr/2013/07/hindistancevizi-yagl-ve-bocek-kovucu.html?m=1

***************************

Doğal Anneyim grubum ve bana ulaşabileceğiniz linkler:

Doğal Anneyim Blogu: http://dogalanneyim.blogspot.com.tr
Doğal Anneyim Facebook Sayfası: www.facebook.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim Facebook Grubu: www.facebook.com/groups/dogalanneyim
Instagram @dogalanneyim: www.instagram/dogalanneyim
Twitter @dogalanneyim: www.twitter.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim e-bülten ile takip: http://eepurl.com/TeYdX

Köpek ve kedi bloglarım:

Bashico Blogum: http://bashico.blogspot.com.tr

http://Kopeklerveinsanlari.com

Latif bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11229
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster