Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
16888
 

Kelebek etkisi

Kelebek etkisi
 

"Çin'de bir kelebek, bir çiçeğin üstüne konarken kanat çırptı diye Karayip adalarında fırtına çıkarmış." denir…

Kelebek Etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki ufak değişikliklerin, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen isimdir. Edward N. Lorenz'in hava durumuyla verdiği örnekten gelir: Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, Avrupa'da fırtına kopmasına sebep olabilir.

James Gleick'in TÜBİTAK yayın­larından çıkan kitabı "Kaos"ta çağdaş fiziğin kavramla­rından "Kelebek etkisi" şöyle ta­nımlanıyor: "Bugün Pekin'de ka­natlarını çırpan bir kelebeğin havada oluşturduğu dalgalar gelecek ay New York'ta fırtına sistemlerine dö­nüşebilir."

Kelebek Etkisi'ni 1963 yılında Edward N. Lorenz bilgisayarıyla hava durumuyla ilgili hesaplar yaparken buldu. İlk hesaplamasında 0, 506127 sayısını başlangıç verisi olarak kullandı. İkinci hesaplamada ise 0, 506 sayısını verdi. İki sayı arasında sadece yaklaşık 1/1000 (binde bir), yani bir kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı rüzgârla eşdeğerde fark olmasına rağmen, süreç içinde ikinci hesap birinci hesaba karşın çok farklı neticeler verdi.

"Rast­lantı ve Kaos" adlı kitabı ise Edward Lorenz'in "kelebek etkisi" kavramını "Bir kele­beğin kanat çırpmaları bile belli bir süre sonra atmosfe­rin durumunu tümüyle değişti­rebilir" diye açıklıyor. Teoriye göre fırtına bir kez patladı mı kaosu engel­lemek mümkün olmuyor.

Basitçe kaos teorisi ile birlikte evrendeki düzensizliğin de aslında belirli bir düzeninin* olduğunu, düzensizliğin yalnızca bizim karmaşıklık kabulümüzle ilintili bir şey olduğunu anlatır…

Zıtlıktan ya da zıtlaştırmadan tamamlayıcılığa geçişe vurgulanır. Artı ve eksi kutupların gerekliliği ve dengelediği gibi kişiler; bir tek gerçeğin bir bütünün parçaları olan şeylerin beraber var oluşlarını kabul edebilmeyi öğrenirler.

Sonsuzluk içinde uçsuz bucaksız evrende küçücük bir insanın bir anlık davranışının hayatındaki her şeyi temelinden sarsmasının mümkün olduğunu hatırlatan bir teoridir. Küçük etkiler büyük sonuçlar doğurabilir.

Bir kelebek Çin’de kanatlarını çırparsa, Kaliforniya’da fırtına koparır anlatımı, Mevlana’nın "Bir sineğin kanadını oynatması, Arş-ı Rahman’ı titretir" gerçeğine de uymaktadır. Hiçbir şey sebepsiz olamaz ve her şey bir şeyin gereğidir. Hiçbir şey başıboş değildir. Evrende tesadüfe yer yoktur.

"Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür,
düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür,
duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür,
davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür,
alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür,
değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür,
karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür".

Gandhi.

Karşıtlıklar tamamlayıcıdır. İnsan aklının Evrenin düzeninde kaos zannettiği yerde bile bir Düzen vardır.

Berk Yüksel

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu güzel yazının sonunda insan şunu düşünmeden edemiyor; hareketlerimizin, düşüncelerimizin, kendimizin ne de sorumluluk taşıdığımızın farkında mıyız? Neler yaptığımızın, nelere sebep olduğumuzun? Düşünmek lazım:) Teşekkürler ve sevgiler

Carolina Isolabella Özgün 
 01.05.2008 15:30
 

Elbette evrende tesadüfe yer yoktur ama bazende bizim isteklerimiz etkilemezmi yada tamamlamazmı...

eflatun sokak 
 11.04.2007 14:32
 

Tüm yazdıklarınız ve bilgiler oldukça güzel,çok teşekkürler ..İlgiyle yazılarınızı bekliyorum Başarılar

Yasemin GÜNER 
 09.04.2007 1:51
 

Filmi tekrar tekrar seyrettim ama neden kelebeğin kanat çırpmasıyla kaos oluyor anlamadım. Nihayet soruma cevap aldım. Saygılarımla.

Eşit Ağırlık 
 08.04.2007 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 241
Toplam yorum
: 421
Toplam mesaj
: 122
Ort. okunma sayısı
: 31887
Kayıt tarihi
: 09.03.07
 
 

21 Aralık 1973, Ankara doğumludur. Lisans ve yüksek lisansını “İşletme” alanında yapmıştır. Araşt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster