Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
253
 

Kelebekten Sığınak- Kezban Şahin Taysun

Kelebekten Sığınak- Kezban Şahin Taysun
 

Kezban Şahin Taysun' un Yitik Ülke Yayınları' ndan çıkan ve Nisan/2017 tarihini taşıyan “KELEBEKTEN SIĞINAK” adlı öykü kitabı Adana’da   elime ulaştı ve ulaşır ulaşmaz bir solukta keyifle okudum. Yarın da hastaneye gideceğim için sürüncemede kalmasın diye, aldığım notları hemen bugünden paylaşayım sizlerle.
 
Hemen unutmadan belirteyim. Kitaba adını veren öyküde  kahramanlarımızın hayatını tehlikeden gizemli bir şekilde kurtardıklarından  bahsedilen “ Kaplan kelebekleri” ile ilgili Sunay Akın' la benim de gizemli bir maceramız var. Buradaki öyküyü de – kurgu ya da gerçek bilmiyorum artık- okuyunca, iyice gizemli olduklarına inanmaya başladım.
 
Kitaba gelince. Kapak muhteşem. Zaten uluslararası üne sahip bir grafik tasarımcısı olan Savaş Çekiç adını hemen kapaktan tahmin ettim. Yayın Yönetmeni de sevgili Kadir Aydemir olunca eli ayağı düzgün bir kitap ortaya çıkmış. Bir tek yazın yanlışı bulamadım ve çok takdir ettim.
 
Kezban Şahin Taysun hemen hemen genel tarzını oluşturmuş bir öykü yazarı.  Gerek öykü tekniği, biçim olarak, gerekse içerik ve işlem olarak müşterek tarzını oluşturmayı aşağı yukarı başarmış yazarımız. Ben, üslup denildiği zaman sadece biçimi değil, içeriği de anlıyorum. Yazar biçim olarak kendine özgü bir teknik oluştururken; seçtiği temalarda da bir kendine özgülük  yaratmalı ve bu doğrultuda öykülerini yazmalıdır. Yani yazarın öykü yazmakta bir amacı, hedefi olmalıdır. Bu da estetik temanın seçimindeki belirleyici rolü olan genel üsluptur.
 
Yazarımız genel tarzını oluşturduğunu bağıra çağıra, davulla zurnayla değil,  “Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz” deyişinde olduğu gibi, yaptığı işle gösteriyor. Öyküyü anlatan kişinin, içinde bulunulan zamandan birden geçmişe gitmesi, hayal kurması, düşünmesi, dış seslerden birden  iç sesle konuşması ve bunların değişik yazı karakterleri ile belli edilmesi, Kezban Şahin Taysun öykülerinin genel tarzını oluşturuyor.
 
Bir de, sadece öykü kitapları ya da şiir, roman ne varsa, kurgulanmış yaşamı değil aynı zamanda yaşamın tam ortasında durup gerçek yaşamı da ustaca okuyarak damıttığı bilgece sözleri öykülerinin arasına serpiştirerek felsefi bir derinlik de kazandırıyor. “ Hazır doğruların piyonu haline gelmiştik!”, “Bu durumda giden sadece beden. Arkada bırakılan ise yürek.”, “Gözlerle yüklü bir tren”, “ Dağarcığımdaki zaman rayı”,” Gözlerinin derinliğindeki sise takılmak”, “Gözlerin üzerimde kalmış” gibi sözler öyle bir çırpıda ağızdan çıkacak laflar değil. Üzerinde günlerce düşünülmüş, belki de çok ağır şekilde bedeli ödenmiş yaşamda karşılığı olan derin sözlerdir.
 
Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı, yazarın  niçin öykü yazdığının vpuçlarınıı da veriyor. Ben de bu yazıyı olduğu gibi kabul ediyor altına imzamı seve seve atıyorum Sığ ilişkilerden derin ve saygılı ilişkilere, vefalı, duyarlı, adaletli, sevgi dolu insanların oluşturduğu yüksek kaliteli bir yaşama doğru okuru hazırlamak, böyle bir yaşama olan talebi artırmak,  okur ve yazar hep birlikte güzel bir dünyanın oluşumuna katkı sağlamaktır.
 
Yazar Kezban Şahin Taysun’ üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor ve kendi ulaştığı  incelmiş, kristalleşmiş kaliteli yaşam seviyesine insanca yaşamak isteyen herkesi davet ediyor.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kezban Hanımla "Yüreğe Dokunan Kadınlar" başlıklı öyküler kitabımızda buluşmuştuk, tanımaktan da çok mutlu olmuştum. Başarılarını kutluyorum, kalemi de kendisi de özeldir benim için, teşekkürler bu güzel yazınız için. Selam ve saygılar.

Nermin Ayduran 
 11.05.2017 11:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1115
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster