Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
2302
 

Kelime Oyunu

Kelime Oyunu
 

Malatya'daki Zirve Kitabevi katliamıyla ilgili davaya devam edilirken, sanıklardan biri öldürülen kişilerden hep "karşı taraf" diye bahsetmiş.

Müdahil avukatları haklı olarak karşı taraftan kastın ne olduğunu sormuşlar. Sanık Kürşat Kocadağ bu soruya "Onlar hristiyan, biz Türküz" diye cevap vermiş.

Gazelerdeki haberde bu ifade aynen bu şekilde yazılı.

Bundan ne anlamak, ne düşünmek lazım bilemiyorum. Belli ki sanık sandalyesindeki kişi, ne hristiyanlığın, ne müslümanlığın, ne de Türklüğün anlamını biliyor.

Din ve ırk konusunu birbirine karıştıracak kadar cahil.

Hristiyanlık bir din, Türklük se bir ırk özelliğidir.

Tarih boyunca, Türkler'in müslümanlığın temsilciliğini yaparak üç kıtaya hakim olduğunu, fethettiği bu yerlerde yaşayan insanların dinlerine ve inançlarına saygı duyduğunu cümle alem biliyor. Bunun en büyük kanıtı da elimizden çıkıp giden bu topraklarda şimdi farklı farklı milletlerden farklı dinlerde insanların kurduğu farklı devletler olmasıdır.

Eğer bir asimilasyon söz konusu olsaydı, herhalde ortaya böyle bir sonuç çıkamazdı değil mi?

Sanık bu cahilliğini suçunu hafifletmeye yönelik kullanmak istediği için mi sergiledi bilemiyorum. Elbetteki böyle yanlış bir düşünce, işlenen cinayetin iğrençliğinden hiçbir şey alıp götürmez.

Dinlerin ortak noktası insanlara iyiyi, güzeli ve doğruyu öğretmesi ve aşılamasıdır. Hiçbir dinde kötülük hoş karşılanmaz. Hele yaşam hakkına karşı işlenen suç, bir kul olarak insanın işleyebileceği en büyük suç ve günahtır.

Çünkü Tanrı'nın yarattığı hiçbir canlıyı insanın yok etme hakına sahip olması düşünülemez.

Türkler -yabancıların barbarlıkla suçlamasına rağmen-, hem millet olarak, hem de bağlı oldukları dinin mensubu olarak, iyi yönleriyle tanınmışlardır.

Sanığın buradaki ifadesiyle Türklüğe en ufak bir halel gelmesi de söz konusu değildir.

Benim asıl dikkatimi çeken şeyse, gazetelerin bu haberi verirken başlıkta farklı bir ifade kullanmasıdır. "Onlar hıristiyan biz Türküz" ifadesi nedense manşete, "Biz müslümanız, onlar hıristiyan" şeklinde geçmiştir.

Bu kelime oyunundan kazancımız acaba nedir?

Gazetecilikte başlık, haberin içinden çıkarılır.

Bu farklı manşetle ne yapılmak istendiğini doğrusu çok merak ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Ahmet bey yazınız çok isabetli sorular yöneltiyor. Neden tahrik ve olayı çarpıtma devam ediyor. Neden hakimler tüm delillere ulaşmaya çalışmıyor. İşin aksi, cumhuriyet gazetesi bombası, ümraniye cephane evi, yargıtay baskını hep aynı formatta oldu. ama hepsi kapatılıyor veya açılamıyor. Yargıtay baskınında bayan üye Allah-u Ekber diye bağırdı demişti. Yalan olduğu ortaya çıktı. En yüksek görevdeki hakim sözünün nereye gittiğini bilemiyor mu? selam ve hürmetler

Muammer Murat 
 20.01.2008 12:21
Cevap :
Hep beraber elele verip herkes bir şeyleri karıştırmak istiyor. Hiç yolunda düzgün giden şeylerden mutluluk ve haz alamıyor insanlar. Bir geçiş döneminde olduğumuzu düşünüyorum. Belki daha da bulanacak ortalık bir süre ama sonra durulacak, durulmak zorunda. yanlış yapanlar yaptıkları yanlışların cezasını hep başkalarına çektiriyorlar. Kendileri çekmeye başladıkları gün bundan vazgeçecekler. ben ümitle bekliyorum. katkılarınız için teşekkürler.  20.01.2008 21:27
 

Sonuç olarak medya sorumluluk almadan nereye? Hani bu çocuk bunu yanlış öğrenmiş daha doğrusu öğretilmiş; nerede bizim kocaman sosyologlarımız ki çıkıp açıklamıyor...Hele ki hoşgörünün güzel toprağı Anadolu nasıl için için kan ağlıyordur bu yanlış açılımlara. Elinize sağlık...

Mezopotamya Prensesi 
 17.01.2008 12:31
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim.  17.01.2008 16:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 947
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster