Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
726
 

Kelimeler ve kelebekler

Kelimeler ve kelebekler
 

"Kelebek etkisini" öğrenelim. (Sabahattin Gencal)


Kelimeler kelebeklere benzer mi ? Benzemez tabii. Bir anda kelimeleri kelebeklere benzettim nedense. 

62- 63 yıl önce yani 5-6 yaşlarındayken kelebeklerin peşinden koşardık. Bazen kelebekleri yakalardık. Nazikçe tutma gayretimize rağmen parmaklarımız kelebek rengine dönüşürdü. Yani kelebek kanadı hasar yemiş olurdu. Sonra acıma hislerimiz kabarır kelebeği hemen bırakıverirdik. Büyüklerimizin “Sakın kelebekleri tutmayın elleriniz yara olur.” Sözleri de etkili olurdu kelebekleri özgür bırakmamıza. Kelebekler özgür, biz özgür. 

 

Papatyaları ezmemeye çalışarak koşup dururduk çimenler üzerinde. Bu koşuşmalarımızı kelebekler yönetirdi sanki. Başka deyişle kelebek dansı yapmazdık. Kelebeklerin yönettiği danstı bizimkisi. Kız arkadaşlarımız şarkı söylerlerdi. Ben o zaman da şarkı markı söyleyemezdim. Ben de içimden söylerdim bir şeyler. İnsanın içinden söylediği, içten söylediği şarkının bestesi ne güzel olur bilseniz. O günleri hatırlayınca hafifliyorum. Rahatlıyorum da. 

Gecenin bu saatinde, klavye başında nasıl olduysa kelebekleri hatırlayıverdim? Doğrusu yazacak bir bir kelime arıyordum. Evet, yanlış yazmadım, bir konu değil bir kelime arıyordum. O kelime üzerinde birkaç satır yazmaya çalışacaktım. Kelimeleri tutuyordum. Kanatları zedeleniyordu. Anlayın işte, anlam kaybına uğruyorlardı. Bu durumlarına yüreğim elvermiyordu. İşte, o anda çocukluğuma gittim. Kelebekleri gördüm; ve de kelimelerin kelebekler gibi olduğunu yazıverdim. Biliyorum bunun bir mantıksal tarafı yok. Kelebeklerin ömrü çok kısa ama kelimelerin öyle mi? 

Kelebeklerden açılmışken kelebek etkisinden de söz edelim. Sahi bu konuda bir fikir yazısı da yazmıştım bir zamanlar. Bir yerde bir kelebek kanat çırptı mı dünyanın öteki ucunda büyük bir rüzgâr oluşabilirmiş. Kelimelerin etkisi de böyle olabilir. Yani burada ‘Anayasa Mahkemesi’ kelimelerini yazıversem, tüm düşünerek okuyanlarda çağrışımlar rüzgârı başlamış olur. Kim bilir Anayasa Mahkemesinin 49. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen töreni de hatırlarsınız. 

Başka kelime bulamadın mı diyeceksiniz. İnanın tuttuğum her kelimenin kanadı zedelendi. Deneyin isterseniz. Seçim deyin, geçim deyin. Ne derseniz deyin gönül rahatlığı ile açıklayamazsınız, anlatamazsınız. 

 

Çocukluğumuzda kelebekler yönetirdi dansımızı; şimdi de kelimeler yönetiyor sıkıntılarımızı

Kelebekler öyle pek yükseklerden uçmazlar. Çiçeklerinden ayrılamazlar. Onun için benim benzetmem pek cılız kaldı. Ünlü şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca “Bir uzaydır düşünce, kelimeler de uzayda yürüyenler…” demiştir. 

Büyük şairlerimizin, düşünürlerimizin kelimeleri uzayda seyirlerine devam ediyorlardır. Bizim kelimelerimizin ömürleri de kelebek ömrü gibi. Ömrünüze bereket. Az kalsın ömrünüze kelebek yazacaktım. Uygun olmaz düşüncesiyle yazmadım. Aslında araştırılırsa böyle çiçekleri, kelebekleri hayal etmenin bile yararlı olduğu görülebilir. İçtenlikle yazıyorum. Bu anda o çocukluk günlerimdeki benim sanki. Trabzon’un bir orman içi köyündeki ben. Kelebeklerin uçuştuğu çimenlerde papatyalar arasında dolaşıyor gibiyim. Bu formumu çok değil 15- 20 dakika koruyabilsem kalkıp kelimelerle dans edebilirim gibime geliyor. 

Dans başlasın. Herkes bir kelime tutsun aklında ve bu kelime üzerinde düşünsün. 

“Bir uzaydır düşünce, kelimeler uzayda yürüyenler.” 

 

Sabahattin Gencal, Başiskele- Kocaeli, 26. 04. 2011 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kardeşim, Ziyaretiniz ve yormunuz için teşekkür ederim. Fizik kanunlarında görülen kelebek etkisinin toplumsal hayatta da olacağı düşünülmektedir. Onun için kelime önemlidir. Hep olumlu etkilerin olması dileğiyle.

Sabahattin Gencal 
 27.04.2011 12:16
 

Merhabalar Sabahattin Hocam, Her yaratılanın bir hikmeti vardır. Kelebekler de neden kelimelere benzemesin ki, bence çok güzel bir benzetme yapmışınız. Kelimeler, zamanı geldiğinde adalete yardımcı olmak, doğrulara ve yalancılara şahitlik etmek üzere ağızdan çıktıktan sonra uzay boşluğunda asla sönmeden bir peyk gibi dolaşıp durmuyorlar mı? Bence kelebekler de tıpkı ağzımızdan çıkan kelimeler gibi tabiatta uçuşup dururlar. Tek benzemeyen tarafı ise, kelimeler asla kaybolmaz ve ölmezler, ama kelebekler ölmek suretiyle cismani görünümleri itibariyle kaybolurlar, ama asla yok olmazlar. En Güzel'e emanet olun, saygılarımla.

Pervane 
 27.04.2011 9:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster