Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '19

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
36
 

Kemal Sunal

"Şimdi ben bu sahnelerde ölmek istiyorum, Evet ben bu sahnelerde renkli ışıklar altında veda etmek en güzeli"  Ajda Pekkan'ın seslendirdiği sözlerini Mehmet Teoman'ın yazdığı bu şarkıyı tahmin ederim ki bilirsiniz.

Benim bu sözlerden anladığım ölüm anında en çok sevdiğimiz işi yaparken ölmek, hayatı bir şeye adamak…  Bu sözlerdeki kahraman sahnede ölmek istiyor. Ben de sinema yazarken, sinema sanatı ile uğraşarak ölmek istiyorum.

Mesleğine yıllarını vermiş, çalışmış çabalamış istediği konuma gelmiş ya da gelmek için çaba gösterirken hayata veda eden değerli bir oyuncudan bahsetmek istiyorum.

3 Temmuz 2000'de Trabzon'a film çekimi için film ekibi arkadaşları ile bindiği uçakta, 56 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu sadece mimikleri ile güldüren adam hayata veda etti. Evet Kemal Sunal hayatımıza nasıl girdi? Nasıl vazgeçilmezimiz oldu. Böyle unutulmaz olmasına ne sebep olduğunu anlamamız için önce hayatından bahsetmek gerekir.

10 Kasım doğumlu sanatçı, bir incelik göstererek "yaş günüm kutlanacaksa 11 Kasım doğum günüm" diyerek sanatçı duyarlılığı göstermiş.

Hayatının dönüm noktası diyebileceğimiz anı ise şöyle; Vefa Lisesi’nde Felsefe Öğretmeni Belkıs Balkar hanım efendi onu Müşfik Kenter ile tanıştırması hayatını değiştirmiş.

Kemal Sunal seyircinin karşısına çıktığı zaman hiç bir diyaloğu olmamasına rağmen enerjisi ile seyircileri etkilerdi. Müşfik Kenter bu duruma pek anlam veremezdi. Kenter Tiyatrosu'nda fazla kalmadı. Pendik Tiyatrosu'nun kurulacağını haber alınca oraya gitti. Uzun yıllar arkadaşlık yapacağı Bülent Kayabaş ile burada tanıştı. İkisi de oldukça fakirdi. Bazen pazardan domates çalmak zorunda kalıyorlardı. Pendik Tiyatrosu'ndaki gösteriye de fazla ilgi gösterilmeyince tiyatro kapatıldı. Ardından Kemal Sunal, Ayfer Feray ve Ulvi Uraz, Devekuşu Kabare Tiyatroları'nda yer almaya başladı. Devekuşu Kabare tarafından sahnelenen Dün Bugün adlı oyunu izleyen Münir Özkul, Kemal Sunal'ın oyunundan etkilenip yanında Ertem Eğilmez'e "Bak Ertem, dikkat et bu çocuğa, iş var bunda" dedi.

 Tabi ki en önemli rolü ise Hababam Sınıfı’nda "İnek Şaban" rolündeki başarısı idi. 1974 yılında Gül hanıma aşık olup evlenirler. Ali ve Ezo adında çocukları dünyaya gelir.

1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. 12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı.

Yüksek Lisans tezi komedyen kimliği ile Kemal Sunal'ın ve filmlerinin incelenmesidir. Yüksek lisans tezi 2005 yılında ailesi tarafından "Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü" ismi ile kitap haline getirilip yayınlanmıştır.

Toplam 82 filmde rol aldı. Uçak ve deniz taşıtlara karşı fobisi olduğunu belirttiği için hayatı boyunca kara yolunu tercih etmiş sanatçı, en son "Balalayka" filmi için Trabzon uçağına bindi uçak ta geçirdiği kalp krizi ve ani rahatsızlığı sonucu hayata veda etti. Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin haberine göre, uçaktaki personel ilk yardım konusunda bilgisizdi ve çağrılan ambulansta doktor yoktu. "International Hospital" hastanesine kaldırılan sanatçının doktoru, Sunal'ın kalp rahatsızlığı olduğunu dile getirmiş ve kalp ilaçları kullandığını açıklamıştı. Bazen elektrik ustasının yanında çırak, Bazen mahallenin "Koçero" takma adlı bıçkın delikanlısı, Hiç bir şey yapmadan yıldız sanatçısı, ‘İnek Şaban’, ‘Kapıcılar Kralı’, ‘Tosun Paşa’ vb. 82 filmdeki karakterlere can vermiş. Hala televizyonda internette ve hala hayatımıza renk katan tiplemeleri ile bizi güldürüyor. Mekanın cennet olsun. İyi seyirler…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 107
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8552
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster