Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '07

 
Kategori
Heykel / Seramik
Okunma Sayısı
1583
 

Kemal Tufan "Kamuflaj"

Kemal Tufan "Kamuflaj"
 

7 Mart - 4 Nisan tarihleri arasında Bebek'te PG Art Sanat Galerisinde gidilip görülmesi gereken bir sergiden haberdar etmek istedim sizleri. Kamuflaj adındaki sergi de Türkiye'nin en ünlü heykeltraşlarından biri olarak gösterilen Kemal Tufan imzası var. Sergi tahta, metal heykelerden oluşuyor. Kaçırılmaması gereken güzel bir görsel şölen diyebilirim.

Kemal Tufan İTÜ Endüstri mühendisliğini bitirdikten sonra, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nü bitirdi. Dünyanın çeşitli yerlerinde grup sergilerine katıldı, 10 dan fazla kişisel sergi ve proje çalışması gerçekleştirdi.

Heykeltraşın daha önceden yapmış olduğu dünya çapındaki çalışmalarından da bahsetmek gerekirse daha önce denenmemiş, sualtı ve buzaltı heykelleri mevcut olan Kemal Tufan çok ilginç projelere imza atmış durumda. Açık hava heykelleri yapmış olduğu ülkeler arasında Brezilya Slovakya, Romanya, İsrail, Portekiz, Danimarka, Çin, Finlandiya, İtalya gelmekte. Antalya Kaş'ta gerçekleştirdiği sualtı heykel projesi görülmeye değer güzellikte. Suyun altında gerçekleştirdiği çalışma sonucunda, ortaya bir köpek balığı çıkarmıştır. Buzaltı heykel projesi ise daha inanılmaz bir ortamda ve şekilde gerçekleşmiştir. İsveç'te buzun altında, soğuk suyun içinde yaptığı çalışma halk tarafından da ilgiyle takip edilmiştir.

Aşağıdaki linklere tıklandığında Sualtı ve buzaltı heykel projelerinin video kayıtlarına ve resimlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Açıkhava heykellerini görme şansına da sahip olursunuz. Türkiye'de yetişen nadir yeteneklerden biri olan Kemal Tufan'ın yurtdışında gördüğü değeri burada da fazlasıyla görmesi gerektiğine inanıyorum. Sergisine gidenler kendisiyle tanışma şansını da elde edebilecektir.

http://www.kemaltufan.com

http://www.kemaltufan.com/main.asp?page=underice&lang=tr

http://www.kemaltufan.com/main.asp?page=underwater&lang=tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2883
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster