Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '09

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
709
 

Kemer: yeşille mavinin buluşma noktası

Kemer: yeşille mavinin buluşma noktası
 

Kemer, yeşille mavinin buluştuğu nitelikli, konaklama, yeme-içme ve plaj tesisleriyle, yat limanlarıyla tarihi kentleriyle önemli bir turizm merkezidir. Antalya'ya 35 km uzaklıkta olan Kemer 80 li yılların başına kadar küçük bir köydü.

Turizmin yükselmesi ile birlikte adını duyurdu. Tam donanımlı Kemer marinası yatçıların beldenin güneyindeki mükemmel koyları ve kumsalları keşfedebilmeleri için hazırlıklıdır. Bahar mevsiminde de Kemer ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin limanı ile Girne arasında yat yarışları düzenlenmektedir.

TARİHİ: Bu bölgedeki Phaselis ve Termessos gibi kısmen hala ayakta olan antik şehirler bulunmaktadır. Bu şehirlerin kuruluşları milattan önce 6. ve 7. yüzyıllarda Dor zulmünden kaçan Rodos ve Giritlilere dayanır. Büyük İskenderin bu bölgeye M.Ö. 330 lu yıllarda geldiği sanılmaktadır. Helen çağı M.S. 1. yüzyıla dek devam eder ve ardından Roma dönemi gelir.

Kemer'e en yakın antik kent Phaselis’tir. Buraya M.S. devrin en büyük İmparatoru Hadrianus'un geldiği sanılmaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğa güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedirÖrneğin deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği Kemer'de bir başka güzelliktir.

Yakınında Faselis, Olympos gibi antik bölgelerin de bulunması bir başka çekiciliktir. Kemer'den Faselis ve Olimpos'a denizden ve karadan ulaşmak mümkündür.Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınyaka Dere Köyü gibi yüksek yerlere safari turları da çevre çekicilikleri arasında yer almaktadır.
Ayrıca yöredeki diğer çekicilikleride mağaralarıdır. Bu mağaralardan Beldibi mağarası Antalya'nın 27 km. güneybatısında deniz kenarındadır. Tarih öncesi çağlara ait kalıntılar bulunmuştur. Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla Deliği mağarası olup, Kemer'in batısında yükselen Tahtalı Dağ'ın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya Kemer-Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzeydere veya Tekirova köylerinden ancak yaya olarak gidilebilir. Her iki köyden de 3.5-4 saat yürümek gerekmektedir.

ANTİK KENTLER

Phaselis: Antalya - Finike karayolunun 58 km.'sinde bulunmaktadır. Kemer'e 15 km. olan Phaselis kentine deniz yoluyla da ulaşmak mümkündür. Lykia'nın doğu kıyısı şehirlerinden olan Phaselis'in M.Ö. VI. yüzyıla ait ilk Helenistik çağın ticaret limanlarından biri olduğu sanılmaktadır. Romalılar döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Üç limandan oluşan Phaselis'in doğusundaki limanın kalın duvarları halen çok iyi durumdadır. Ön ve batı kısmı kumlar altında kalan batı limanı ise denize girmek için çok uygundur. Phaselis'de bu gün toprak üstünde bulunan kalıntıların büyük bir bölümü Roma devrinden kalmıştır. Bu kalıntılar; liman, kale duvarları, Zeus Mabedi, Kral Antonius Caravella yolu, ayrıca yirmi sıralı tiyatro kalıntıları bulunmaktadır. Yarımadanın boyun kısmını kapsayan cadde muhteşemdir. Güney limandan başlayıp şehir kapısına kadar uzanır. Bu caddenin genişliği ve kısalığı yüzünden, zaman zaman stadyum olarak da kullanıldığı sanılmaktadır. Çünkü tarih Phaselis'de iki önemli atletizm karşılaşmasının yapıldığı yazar. Agoranın yanında iki tapınak bulunmaktadır. Bir tanesi Phaselis için çok önemli bir tanrı olan 'athena polias' adına yapılmıştır. Diğeri ise 'heista' ve 'Hermes' içindir. Bu tapınaklardan Athena'da Homer 'in mitolojik kahramanı Acchileus'un bronzdan; yapılmış mızrağı bulunmaktaydı. Caddenin kenarlarında bina harabelerine, bir kilise ile bu harabelerin arasında piskopos evlerine rastlanmaktadır.

Olympos: Antik Likya'nın en önemli liman kentlerinden olan Olympos, tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların barınağı olan Olympos, bugün sahip olduğu tarihsel değerleri, 3200 m'lik muhteşem sahili, endemik bitkileri, Caretta caretta'ları Khimaira'sı, tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm dünyaca bilinmektedir.

Kemer'den Olypos'a nasıl gidilir? Olympos Kemer ile Adrasan arasında yer alır.
Araba ile giderken Ulupınar'a kadar sahil yolunu izleyiniz. Ulupınar yol ayrımında Olympos levhasını göreceksiniz. Minibüslerle de Olympos sapağına kadar gelebilirsiniz. Bu sapakta taksi bulşacaksınız. Ya da yaz aylarında çalışan minibüslerle Olympos'a ulaşılıyor.

Çıralı : Olimpos'un kuzeyinde yer alan Çıralı Plajı'nın yamaçlarında yaklaşık 300 m. yükseklikte, Yanartaş yer alır. Mitolojiye göre Likya'lı Kahraman Bellerophon kanatlı atı Pegasos'un sırtında ağzından ateş püskürten canavar Kimera ile savaşmış ve onu burada öldürmüştür. Yöresel inanışa göre canavarın ağzından çıkan ateş bugün hala yanmaktadır. Kutsal alan olarak yorumlanmış olan bu yörede Romalılar ve Bizanslılardan kalma yapılar bulunur. Burada yeryüzüne çıkan doğal gaz, havanın oksijeniyle birleşerek, antik devirlerden beri yanmaktadır.

Demre ( Noel Baba ) Fenike'nin 25 km. batısında yer alan kale eski adı ile Myra çok iyi korunmuş Roma devri tiyatrosunun yanı sıra bu tiyatroyu tepeden seyreden kaya mezarları ile tanınır. Aziz Nikolas (Noel Baba) dördüncü yüzyılda bu Akdeniz şehrinde din görevlisiydi. Çocukların, denizcilerin ve yardıma muhtaç insanların koruyucusu olan Noel Baba M.S. 342 yılında burada öldü. M.S. dördüncü yüzyılda Anadolu'daki hümanist prensip ve fikirlerin oluşmasında önder olmuş ve daha sonraki yüzyıllarda batıda fikirleri giderek yayılarak saygınlaşan ve batı hümanizmine de katkıda bulunan Anadolu'lu sempatik Noel Baba bugün 20. yüzyılın dünyada en sevilen iyilik sembollerinden birisidir. Beşinci yüzyılda Noel Baba'nın lahidininde içinde bulunduğu onun adına Myra'da bir bazilika yapılır. M.S. 1042 de Bizans İmparatoru Konstantin Monomakos ve İmparatoriçe Zoe tarafından restore edilmiştir. 19. yüzyılda da Ruslar tarafından restore ettirilen yapı bugün Noel Baba Müzesi olarak düzenlenmiş olup ziyarete açıktır.

SPORTİF ETKİNLİKLER

Jeep Safari: Kemer'den Toroslar'a günübirlik cip safari turları, bu konuda uzmanlaşmış acenteler tarafından organize edilmektedir.
Bisiklet Turları: Seyahat acentaları kemer çevresindeki parkurlarda bisiklet turları organize etmektedir.
Binicilik: Kemer ve çevresindeki konaklama tesislerinde bulunan çiftliklerde gerekirse binicilik hocaları ile binicilik imkanı bulunmaktadır.
Yatçılık: Kemer Yat Limanı yatçılara kaliteli hizmet sunmaktadır. Kemer çıkışlı mavi turlar Kemer-Kaş arasındaki koylar ve limanlar, antik yerleşimler ve doğal güzellikleri görme imkanı vermektedir.

PLAJ VE KOYLAR

Kemer bir tarih şehri olması ile birlikte dünyanın en güzel plajlarına ve en temiz denizine sahip olan ender beldelerden biridir. Temizliğin ve güzelliğin resmi belgesi olan Mavi Bayrak Kemer'in bir çok plajında vardır; bunlar: Göynük, Beldibi, Kiriş, Çam Yuva ve Tekirova.

YAPMADAN DÖNME

Beldibi Mağarasını, Faselis ve Olimpos antik kentini gezmeden,
Çıralı'daki yüzyıllardır yanan alevi görmeden
Cip safari ve Mavi tura çıkmadan
Güzel plajlarında denize girmeden, ...
Dönmeyin

MAVİ YOLCULUK

Kemer ve tur deyince akla Mavi Yolculuk gelir.
Antalya'ya sadece 35 km. olan Kemer'den Mavi Yolculuğa çıkmak istiyorsanız Antalya Marina'ya gidebilirsiniz. Kemer de mavi yolculuk sezonu Mayısın başında başlar Ekim sonuna kadar devam eder. Pek çok farklı tekne kategorisi ve farklı rota mevcuttur. Bu rotalar Bodrum, Gökova, Göcek ve Marmaris'e hatta Bodrum'a kadar uzanmaktadır.

EĞLENCE YERLERİ

Son dönemlerde Kemer geceleri de açılan yeni mekanlarla Antalya şehir merkezindeki eğlenceleri kıskandırmaya başladı. Antalya-Kemer arasındaki yol genişletme çalışmalarının da tamamlanmasıyla, Kemer bu yıl çok daha büyük bir ilgiye mahzar olacağa benziyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda açılan büyük diskolar gibi büyük ve eğlencenin uzun saatler boyunca yaşandığı yerler sayesinde Kemer, Güney sahillerinin yeni gözde eğlence bölgesi durumuna geliyor.

http://www.turkiyeinternette.com/haber/3678-turzm-tatl-yore-kemer-yesille-mavinin-bulusma-yeri.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1662
Kayıt tarihi
: 02.05.09
 
 

Yazmayı, okumayı, paylaşmayı, özgürlüğü seven, "BİLGİ"lenirken, "BİLGİ"lendiren dünya insanıyım. Lai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster