Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
128
 

Kenan Evren'in ruhundan intikam almaya kalkan kör bilince lanet

Kenan Evren'in ruhundan intikam almaya kalkan kör bilince lanet
 

iyilik ve kötülük yükümüzdür


Yaşta ve terbiyede olgun bir akadaşımdan aldığım E-Posta mesajı:
 
"Kenan Evren 98 yaşında, bu gece hayatını kaybetti. Herşeye rağmen o günleri yaşamış bir kişi olarak Allah rahmet etsin, diyorum. Ölenin arkasından konuşmak bize yakışmaz."
Eski toprak’ terbiyesinin zarafeti bir başka güzel oluyor.
 
Hemen peşinden aynı konuda başka iletiler de almaya başladım. Ancak bunların çoğunda rahmet yerine lanet okuma vardı. Ben de bilincimi duygusal nedensellikten arındırıp düşünmeye başladım:
 
TV yayınlarını karıştırdım; gördüm ki pazar sabahını rahatsız etmemek için kanallar bu ölümün ardında kalan tarihi bilgiyi anımsatma zahmetine girmemişler. Saat on civarı baktığımda sadece iki kanal bunu ayrıntılı haber yapma öneminde bulmuştu. Kenan Evren'in ölümünü geniş haber yapmamak 1980 askeri darbesinin medyatik utancındandır inşallah. Çünkü o günlerin medyası darbeye alkış tutmuştu.
 
İnsani bakışla ele alırsak: Öleni değil diriyi eleştirmekle bilincimizi mükellef tutmalıyız. Ölü olan artık değişmez bir tarihi bilgiden ibarettir. Tarih lanetlenmez; çünkü en acımasız tarih bile insan bilincinin geleceği tasarım yoluna dikilecek bir uyarı levhası yapılabilir. Ölüye lanet okuyarak bu uyarı levhasını kurşunlamak yerine onu anlaşılır görünürlükte tutmalıyız.
 
Tarih, duygusal bilinçle irdelenip açılmayacak kadar sert somutlukta bir gerçeklik bilgisidir. Önceki gün ölen Zeki Alasya'ya üzülürken, dün ölen Kenan Evren'e lanet okuyanlar Zeki Alasya’nın babası merhum Reşat Alasya’nın ruhunu utandırdıklarını göremeyecek kadar intikamcı bilinçle zihinlerini bağladıklarını bilmezler elbette. Zeki Alasya'nın babası Ahmet Reşat Alasya, uzun süre askeri liselerde de görev yapmış ve Kenan Evren'in de öğretmeni olmuştur.
 
Ayrıca dini bakışla ele alırsak: Değil ölüye diriye bile beddua etmek Müslüman terbiyesine sığmaz. İnançlı insan Allah’ın işine karışmaz; ancak onun adına güzel dilek ve duada bulunmasında mahzur yoktur; çünkü inanır ki Allah kötülük toprağına nice iyilik tohumları serpmiştir ki insan bunu fark edecek bilince henüz ermiş değildir. Tasavvuf, değil düşmanın ahretlik ruhuna onun dirisine bile güzel dua etmeyi ahlâktan sayar.
 
Gene sadece insani açıdan bakınca, tarihi bir dönemin tüm günahlarını birkaç kişiye yüklemek çoğu zaman öğretilmiş bilincin kendini kandırmasından ibaret kalır. Bence o dönem çoğumuz arızalıydık… Kenan Evren musluk contasını değiştirmek isterken evi su bastıran korsan tamirciye benziyor. Ehliyetli tamirci dururken korsan tamirciyi çağıran ev ahalisinin hiç mi suçu yok yani?
 
Ölüye lanet geri tepen silah gibidir; tarihi olguyu ortaya çıkartmış olan nedensellik bilgisini anlamaya çalışan bilincimizi yamultabilir. Tarih değişmez gerçeklik bilgisiyle bize doğru yolu gösterecek uyarı levhalarıyla doludur. Yeter ki biz o uyarı levhalarını bilincimizin intikam lanetiyle kurşunlayıp anlaşılmaz yapmayalım. Şimdi bize düşen, dünyada yargılanmış olan Kenan Evren Paşa’yı ahret yargısında Allah’ın rahmetine havale ederek edeplice defnetmektir.
 
Adam olalım da Kenan Evrenler bizi yönetmeye talip olamasınlar…
 
***
Muharrem Soyek
Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kenan Evren ile ilgili önceki yıllarda yazdığım iki başlık şöyle: Kenan Evren’i asmak isteyenler öldürülen 5000 kişinin katilini de bulsunlar Kenan Evren’in adını silenlerin adları da bir gün yazıldığı yerden silinecektir Dün baktım 1. yazı bir günde 250 defa okunmuş 7 nisan 2012 tarihli bu yazı

Kerim Korkut 
 11.05.2015 21:13
Cevap :
En komik olanı da hâlâ daha Kenan Evren'in yaptırıp onayladığı anayasayı "değiştirmem" diye tutturan siyasetçilerimiz var. Neymiş efendim, anayasa ancak kendisi iktidar olduğunda değişebilirmiş! Ne fakın kaldı ki Kenan Evren'den? Anayasa yapma hakkını kendi iktidarına saklıyor haspam!  12.05.2015 18:10
 

Tebrik ediyorum sizi değerli yazarım, biz kim oluyor da bir kulu yargılayabiliyoruz. Yaptıklarını onaylayabilen de olacaktır reddeden de."Ölüye lanet ,geri tepen silah gibidir." çok önemli bir söz, Severiz sevmeyiz de ayrı tabi, Allah rahmet eylesin, elinize sağlık saygılar

Cemile Torun 
 11.05.2015 20:41
Cevap :
Aslında, ölünü arkasından kötülüğü de konuşulabilir. Geleneksel davranış ahlâkından sayılmış olan, ölünün arkasından “kötü” konuşmamaktır. Yani merhumun kötü yanlarının kötü sözlerle ifade edilmesi adaba uygun görülmemiştir. Örneğin, “mendebur, geberdi gitti; cehennemin dibinde yanar inşallah; şeytanın tekiydi…” gibi sözler ve arkasından edilen lanet ve küfürler adaba uygun görülmez. Yoksa, ölenin iyi ve kötü yanlarının geride kalanlara ders olsun diye edepli bir dille konuşulması mahzurlu görülmez. Ruhlardan intikam alınmaz…   12.05.2015 18:29
 

En güzeli de en son cümleniz Sayın Muharrem Bey. Tarihten ders almak gerekir. Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 11.05.2015 2:46
Cevap :
Teşekkürler, Erdal Bey.  11.05.2015 13:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 382
Toplam yorum
: 2803
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1370
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster