Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
49
 

Kendi başımıza da geleceğini bilmeseydik ölene üzülmezdik, cenazede aslında kendimiz için ağlarız

Kendi başımıza da geleceğini bilmeseydik ölene üzülmezdik, cenazede aslında kendimiz için ağlarız
 

Valla aslında ne kadar böyle değil desek de böyle. “Ateş düştüğü yeri yakar” dan öte bir durum bu. Kendi psikolojimizle ilgili. Bir kişi öldüğü zaman ölümü hatırlıyor, bir gün bizim de bu kişi gibi öleceğimizi düşünerek korku ve üzüntüyle aslında kendimize ağlıyoruz.

İnsanlar böyle konularda bencildir; bana bir şey olmasın, dünya yıkılsın. TV kazada ölen kişilerin adını sayıyor. Hani çocuğumuz da olaylarla ilgiliyse ve de ölenler arasında adı okunmadıysa sevinen bir varlığız “Ölenlere Allah rahmet eylesin, benim çocuğum ölmemiş”  Dikkat ederseniz kendi ölümüze rahmet dilemeyiz. Rahmet dilemek “Ölmüşse ölmüş napalım” kayıtsızlığını ifade eder.

Ama işte cenazeyi görünce kendi ölümümüz aklımıza gelir, çaresizlikten ağlarız. Ölen yakınınsa yakınlık nedeniyle üzülme vardır ama bunda dahi içten içe sinsice kendi yaşadığımıza sevinme olabilir.

Hastalıkta da durum aynıdır; hastaya üzülürüz ama öbür yandan kendimiz sağlıklı olduğumuz için de seviniriz. Bu bize bir ayrıcalık sağlar. Hasta perişan durumdadır, eziktir. Ağrılı, acılı, yiyip içemez, eğlencesi yoktur.  Biz sağlıklı olduğumuz için üzüntülü görünsek de iyiyizdir. Çok yakınımız da değilse biz öyle olmadığımız için içten içe sadist bir mutluluk duyarız. Bir gün bizim de hastalanma ihtimalimiz keyfimizi kaçırmalıdır; ancak bu olmaz çünkü sağlam insan hiç hastalanmayacağını düşünür. Oysa ölümde durum farklıdır; çünkü ölüm mutlaktır. Bu yüzden her ölenle biz tekrar tekrar ölürüz. Yani katıldığımız cenazeler kendi ölümümüzün provasıdır. Yalnız henüz genç isek bu yüzden daha benim ölmeme çok var diyerek kendimizi teselli ederiz. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Katıldığımız cenazeler kendi ölümümüzün provası olmalıdır katılıyorum...Fakat henüz genç isek daha ölümümüze çok var deyip kendimizi de teselli etmeyelim, yolda yürürken başımıza bir şey düşüp ölmeyeceğimiz ya da belediye otobüsünün altında kalmayacağımız bir bombayla havaya uçmayacağımız da kesin değil değil mi? Burası Türkiye!Alakasız mı oldu?

emine gezkin 
 14.01.2016 10:55
 

Haklı bulduğum noktalar var yazınızda..Bir çok cenaze de bulundum kendim için ağlamak aklıma gelmedi de acaba benim cenazem de bu kadar kalabalık olur mu yoksa üç beş kişiyle mi gideriz mezarlığa diye düşündüğüm oldu...Bir de cenaze için gelenler arasında (çok yakınlarımda hariç gözlem yapamıyorsunuz o zaman) sahte yüzler çok gördüm, sahte ağlamalar, bir de kuran okunurken dedikodu yapan bir topluluk oluyor saygısız, cenazeden sonra verilecek olan üç pideyi dört gözle bekleyenler filan, sahtelik dört bir yanda..Ha bir de ölmüş insanın yüzünü açıp bakmak ya da yıkanırken yanına girmek isteyen konu komşu gereksiz insanlar oluyor ne meraktır! Ölü'ye ne için bakılır? Anlamış değilim..Bunları da yazmalı belki de ne dersiniz? Selamlar

emine gezkin 
 14.01.2016 10:51
Cevap :
Gencecik kızsın ya arkadaşım, Allah gecinden versin de sen ölünceye kadar Azrail belki de emekli olur!Yani ne cenazesi! Benim cenazemi diyorsan Tolstoy gibi ölüme yakın uzaklara gitmeyi ve bir daha dönmemeyi düşünüyorum.Yav neler yazmışsın öyle! Keşke benim yazı yerine senin yorumları yayınlatsaydık. Sağ ol eline sağlık da bana yorum yazcan diye adamı aç bırakmadın inşalla!Selamlar arkadaşıma!  15.01.2016 16:07
 

Maalesef ama insani duygular bunlar. "Orada ki bende olabilirdim" Allah gecinden versin diyelim. Ölüm mutlak

Sevim Güney 
 12.01.2016 15:04
Cevap :
Elbette Allah gecinden versin.Azrail efendi güzeller güzeli ablamızla ilgili karar verirken bir kez daha düşünecek ve bu kadar entelektüel bir insandan dünyayı mahrum etmeyecektir.Övmeyi de beceremiyorum yine yalakalığa kaçtı.Aslında içim temiz ama insanlar beni öyle sanıyor.Bu surat bende varken bu halden kurtulmam zor.Duyguları yanlış yaşıyorum. Fıkra anlatılmadan gülmeye başlıyorum.   14.01.2016 7:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4981
Toplam yorum
: 13125
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster