Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '18

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
42
 

Kendi Çocuğunuza Bakın

İnsan olarak bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Bu bir yerde insan olmanın özelliği. Bu topluluk içerisinde diğer üyeler ile etkileşim halindeyiz. Olumlu/olumsuz birçok haber, yorum, davranış ile karşılaşıyor ya da maruz kalıyoruz. Bu olumlu/olumsuz karşılaştığımız olgular ister istemez yaşantımızı etkiliyor. Yetişkin olarak sizin yaşantınızı ne derce ya da nasıl etkiliyor bunun kararını verebilir, değerlendirebilirsiniz. Ama konu çocuk boyutuna taşındığında olumlu sayılan bir olgu dahi, çocuğumuzun yaşantısını olumsuz etkileyebilir. En iyisi bunlara kendimizi kapatmak, bunun bilincinde olup, iletişim içinde olduğumuz diğer insanların hayatlarında olumsuz etki yaratmamak için bu detaylara yer vermekten vazgeçmek.

Harika Çocuk, Ama Kime Göre?

Her çocuk aynı seviyede gelişim göstermemektedir. Bundan dolayı "Ahmet yüzmede birinci oldu", "Aslı bu dönem sınıf birincisi" gibi kriterler sizin çocuğunuz için geçerli olmayabilir. Sizin çocuğunuz çok iyi yüzemeyebilir, sınıfta dereceye giremeyebilir. Sizin çocuğunuzun farklı olumlu yanları olabilir. Başka çocukların olumlu yanları sizin çocuğunuz için bir anlam ifade etmiyor olabilir. Toplum içerisinde olumlu görünen bu "harika/başarılı çocuk" hikayelerini sıklıkla duyarız. Çocuğumuzu okuldan almaya gittiğimizde diğer velilerden, arkadaş toplantılarında komşularımızdan vb. Ancak bunlara kendimizi kapatmamız gerekiyor. Çünkü ister istemez bu çocuğumuza karşı olan davranışlarımızı etkilemeye başlar. Çocuğumuzun dünyasında hiç olmayan konular ile çocuğumuzu yönlendirmeye başlarız. Buda çocuğumuzun anlamlandırma olgusunu olumlu değil olumsuz yönde etkiler.

Olumlu Görünen Olumsuz Etkileşime Kendimizi Nasıl Kapatırız?

Bir ortamda bu şekilde bir yorum ya da konu açıldığında bir arkadaşınız çocuğu ile ilgili olarak "Keman kursuna gidiyor. Bu yıl yarışmalara katılacak. El becerisi harika gelişti. Sınıfta en güzel yazıyı o yazıyor. Haber yapacaklar bizim çocuğu" şeklinde bir anlatımda bulunabilir. Baktığınız zaman çocuğun başarısının anlatılmasında anormal bir durum yoktur. Bu ortamda "Yeter artık. Anlatma bunları" demekte çok hoş karşılanmaz. Farklı yorumlara sebebiyet verebilir. Ama siz bu etkiye maruz kaldığınızda kendi çocuğunuzun olumlu yanlarını düşünmeye başlayın. Anlatılan çocuk harika keman çalıyor, sizin çocuğunuz ise mutfak eşyaları ile kendince melodi üretiyor olabilir. Hemde sizin ilginizi çekecek seviyede, kulağı rahatsız etmeyecek şekilde. Ya da bu sayede yaptığı müzik ile dansını birleştiriyor ve sıcak bir aile akşamında, tüm aileyi bir arada tutacak şekilde davranıyor olabilir. Bu sayede dışarıdan gelen etkiye kendinizi kapatabilirsiniz.

Çocuktan Bahsetmek Başka / Detaylandırmak Başka

Tabi ki çocukların başarısından övünmek, bunları paylaşmak anne ve baba için güzel bir durum. Belki ilk anne ve babalık zamanınızdan beri bunun hayalini kurdunuz. Ama bunlardan bahsederken, etrafınızda ki insanlarda yaratabileceğiniz negatif etkiyi düşündünüz mü? Bakın, çocuğunun başarısından bahsetmek kötü demiyorum. Ancak bunu çocuk ağzı ile "ÖÖZZZEEENNCİİİKKK" haline getirmek uygun değil diyorum. Çocuğunuz ile ilgili "Küçüklüğünden beri keman çalıyor. Çok mutlu. Öğretmeninin yönlendirmesi ile yarışmalara katılıyor. Elde ettiği başarıları da var" demek başka bir şey, "Küçüklüğünden beri keman çalıyor. En büyük sanatçılar ile yarışır bizimki. Aşırı yetenekli. Öğretmeni hep el üstünde tutuyor. Bizimkini ayrı önemsiyor. Okulunun en başarılısı olarak gösteriliyor. Harika bizim çocuk" demek başka bir şey.

Unutmayın! Ufak Bir Dokunuş Yeter!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33
Kayıt tarihi
: 27.12.18
 
 

NASIL BAŞLADI? Her insanın hayatında dönüm noktaları bulunmaktadır. İşte “Ufak Bir Dokunuş Yeter”..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster