Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk

http://blog.milliyet.com.tr/emeklibirsubay

14 Aralık '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
11810
 

Kendi dışkınızı gübre olarak kullanılır mısınız?

Kendi dışkınızı gübre olarak kullanılır mısınız?
 

Dedem Zara kazasina tasindiginda, annemleri Alay'a yakin bir yerde bahceli bir eve yerlestirmis. Anne annem bahcesinde salatalik yetistirirmis. Salatalik oylesine bol, oylesine bol olurmus ki, konu-komsu, gelen-gecen yer; yine de bitmezmis!

Aslina bakarsaniz, ben, insan diskisinin nasil gubre olarak kullanildigina Sivas'in Mismil Irmagi civarlarinda, hatta Tekkeonu'nde sahit olmusumdur! O zaman ki "Tekkeonu Hiyari" cok lezzetli olurdu! Bilirim.

***

Amerika'nin Texas Eyaleti'nin Austin Sehrinde bir beyefendi, 20 yildir, susuz tuvalet uzerinde calisirmis! Amac; sifonu cekip insan diskisini temizlemek yerine; biriktirip kullanmak! Gubre olarak!

Bebelere verdigimiz "Lazimlik" lari dusunun. Bu tuvaletler ona benzer bir sey. Oturup, hacetinizi yapiyorsunuz. Kagitla temizleniyorsunuz. Kalanlarin kokmamasi icin uzerine "Agac tozu" atiyorsunuz. Bir kasik -avuc- kadar.

Agac Tozu'nu bildiniz. Agaclari kestiginizde kalan, talastan daha ufak tozlar! Kolay bulunur ve ucuz.

Bu agac tozlari, sadece kokuya mani degil. Ayrica, artiklarimizin ayrisip, gubre haline gelmesine de yardimci oluyormus.

Bu tuvaletlerde biriktirilen diskilar, gubre kivamini bulunca, tarimda kullaniliyormus!

Bana ilginc geldi. Size de haber vereyim istedim...

Fotograf ve haber:

www.Time.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocukluğum diyarbakırda geçti, şehir kanalizasyonunun dicle nehrine aktığı bölgedeki sebze tarlalarının ürünleri bir acaip olurdu ve keyifle yanirdi.

Kadri KANPAK 
 13.01.2010 8:36
Cevap :
Sagolun aciklamalariniz icin. Saygilar.  13.01.2010 21:47
 

tuvaletin bilinmediği, bokun sokaklarda derya olup aktığı dönemde, ünlü Alman İmparatoru F.Barbarosa kocaman salonunda yüzlerce kişiyle eğlence düzenlemiştir.yalnız salonu altından şehrin boku,nehir gibi akmaktadır. nemden salon çöker. herkes bokun içinde. 8 prens, 100 kadar şovalye, onlarca kişi ölür. Alman sosyetesi!! büyük kayıp verir. yazık. kounumuzla çak alakalı olmasa, bloğunuzu okuyunca hatırladığım olayı paylaşayım dedim. saygılarımla.

METİN ÜSKES 
 24.12.2009 13:54
Cevap :
Saygi bizden Metin bey.  25.12.2009 21:06
 

mrb. yıllar önce çalıştığımSarıca kaya Alpagut köylüleri de bunu uyguluyorlardı.Onlar fosseptiğe toprak doldurup karıştıp tarlaya atarlar, ıspanaklar,soğanlar acaip azardı. selamlar.

ankanın günlüğü 
 15.12.2009 10:21
Cevap :
Sagolun ilave bilgiler icin. Saygilar.  15.12.2009 11:43
 

60'lı yıllardan önce Ülkemizde de kimyasal temizleyiciler hemen hemen yoktu, Kentlerin kanalizasyonları halen birçok kent ve kasabalarda olduğu gibi arıtmasız doğaya salınıyordu. Kimyasal maddeler ve toksit yapay ürünler karışmayınca bunları salınan dereve arazi boyunca tarımsal alanlarda kullanırlardı. Bu durum Gaziantep ve civarındaki ilçelerde Besni ilçesinde de böyleydi. Besni de özellikle gayri müslimlerin bulunduğu mahalle önündeki dere boyu bu posseptik sularla sulanan bahçelerde özellikle sebze bahçelerinden ibaretti. Ama son yıllardaki kimyasalların kirliliği bu durumu çok zararlı duruma getirir zannederim. Önceki doğal dışkı gübrelerininde zararlı durumunu ilgili uzmanlar bilmelidir. Bu vesileyle çocukluk zamanımızı anımsadım. Selamlar.

Nariçi 
 14.12.2009 11:16
Cevap :
Sagolasin yorumun icin Narici. Saygilar.  14.12.2009 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 798
Toplam yorum
: 1810
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2485
Kayıt tarihi
: 25.07.06
 
 

Harp Okulu 1974 mezunuyum. 1983'de Kurmay Subay olarak mezun oldum. 1987 yılında Silahlı Kuvv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster