Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1334
 

Kendi hula hoop'unuzla kalın

Kendi hula hoop'unuzla kalın
 

Birçok işi üstlenip ben yaparım diye taahhüt ediyor musunuz? Siz gerekliliklerinizden çok başkalarının ihtiyaçları için sürekli toplantılara çağrılan biri misiniz? İşte hula hoop burada çok işe yarar.

Fatih karnında bir kasılma hissetti. Ebru aramış, yıllık rapor tamamlanmadan sıkıntıdaki 2 projenin problemlerini gidermesini, ortalığı temizlemesini istemişti. Sumru'nun istediği "Ay sonuna kadar projelerin gözden geçirilmesi" idi. Fatih kabul etmek zorundaydı çünkü Sumru hem patronu hem de doğal olarak müşterisiydi. Fakat neden bu işi kabul ettiğini düşündü, her defasında evet dediği bu tip işler yüzünden aşırı yükleniyor ve yoruluyordu.

Neden çoğu zaman kendi ihtiyaçlarımızı göz ardı edip diğerlerini istediklerini yerine getirmeye gözü kapalı gideriz? Kendimizi aşan bir şeye evet demeden önce nasıl farkına varabiliriz?

Bunu size bir metafor ile anlatmaya çalışacağım. Herkesin bir hula-hoop'u olduğunu varsayın. Hepimiz hula-hoop'umuzu en iyi şekilde çevirmeye çalışıyoruz. Zaten çevirmesi çok kolay değil, bir de başkasınınkini çevirmeye çalıştığımızda problem başlıyor. Ne kadar iyi hulo-hoop çeviricisi olursanız olun bazen hulo-hoop bacaklarınızdan aşağıya kayar ve düşer.

Bazen yakınımızdaki birinin hulo-hoop'u düşerken yardım etmek isteriz ama maalesef böyle bir yardım yoktur. Kendi hulo-hoop'umuzu bozmadan başkasına yardım mümkün değildir. Öncelikle nasıl yapması gerektiğini söyleyebilir, öneriler, uyarılar getirebilirsniz ama o kişi için siz hulo-hoop çevirmeye kalkarsanız kendinizi sıkıntıya sokarsınız.

Deneyin. Bir arkadaşınızı ve iki hulo-hoop alın ve aynı anda çevirmeye çalışın. Çok zordur.

Önemli olan herkesin kendi hulo-hoop'unda kalmasıdır.

Sumru, Fatih'ten projeleri gözden geçirmesin istediğinde, Fatih Sumru'nun hulo-hoop'unun düştüğünü gördü ve yardım etmek istedi. Fatih'in işi projeler igözden geçirmekti zaten ama acil durumlar Ebru'nun göreviydi. Fatih, Sumru'nun görevini üstleninice aynı hulo-hoop'u çevirmeye çalışmış oldular.

Kendi hulo-hoop'unuzda kalmayı size hatırlatması için isterseniz bir hulo-hoop alıp ofisinize koyun. Ne zaman bir işe evet derseniz hulo-hoop'unuza bakıp tekrar düşünün. Eğer yapılabilecek bir şey ise problem yoktur ama değilse nasıl hayır diyebileceğinizi planlayın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir şeyi daha merak ediyorum. Bloglarınızda isimleri ve olayları kullanmaktan çekinmiyorsunuz. Bu isimler ve görevleri gerçek mi? Artı siz onlarla aynı ortamda hangi pozisyondasınız? Şu gerçek ki çok iyi bir izlenimcisiniz...

Alperen 
 18.08.2006 9:44
Cevap :
Neredeyse 20 yıllık bir iş tecrübem oluştu. Haklısınız isimlerin çoğu gerçek. Fakat sadece benim çalıştığım yerlerde değil arkadaş çevremdeki ilişkileride izlemeye çalışıyorum.  18.08.2006 10:17
 

Savaş Bey merhaba, Açıkçası bu kadar çok blogu nasıl bu kadar dolu dolu ve bıkmadan yazdığınızı merak etmeye başladım. Yazı çok keyifliydi. Lütfen nasıl hayır diyebileceğimizi de bizimle bir sonraki blogunzda paylaşın....

Alperen 
 18.08.2006 9:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5305
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster