Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '14

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
273
 

Kendi Kefirinizi Kendiniz Yapın

Kendi Kefirinizi Kendiniz Yapın
 

1) Sütümüzü, Kefir mayamızı ve sütün kefire dönüşeceği boş ve temiz kabımızı hazırlıyoruz.

 2) Kefir mayasının yakından görünüşü; çok pişmiş pirinç lapası görünümündedir.

3) Önce ılık sütümüzü boş ve temiz cam kavanoza boşaltıyoruz.

4) Ardından mayamızı kavanozdaki süte ekliyoruz. (Kefir mayasına kesinlikle metal bir şey değmemelidir. Gerekirse plastik veya tahta kaşık kullanılabilir). 

5) Sütün üzerine kefir mayası eklendikten sonra kavanozun ağzı kapatılır. (Not: Resimdeki kavanozun kapağında akvaryumcuların kullandığı hava girişini engelleyen ama çıkışını mümkün kılan bir tıpa görülüyor. Bu tıpanın kullanılması mecburi değil. Kavanozun kapağının hafif kapatılması yeterlidir.)

6) Sütün ılıklığı, çokluğu, mayanın miktarı ve oda sıcaklığa bağlı olarak sütün mayalanması ve kefire dönüşmesi belli bir zaman almaktadır. Zamanla kefir mayası bir yandan sütü mayalarken diğer yandan kendi kendisini de besleyerek çoğalacaktır. Maya çoğaldıkça fermantasyon süresi daha da kısalır. Eğer mayanız yeterli miktarda çoğalmışsa ayırıp başka birisine hediye edebilirsiniz. 6, 7 ve 8 nolu resimlerde yaklaşık 24 saat sonra sütün mayalanma işleminin tamamlanmış halini görüyorsunuz. Resme dikkatle bakılırsa sütün katılaşıp yoğurt kıvamına geldiği görülecektir.

7) Mayalanma işlemi tamamlanmış kefir. Üst kısma pelte birikmiş. Birazdan kefirimizi süzme işlemine geçeceğiz ancak kefiri süzmeden önce kavanozun kapağını kapatıp iyice çalkalayacağız.

8) Çalkalanmış kefir + maya karışımı. Karışınca peltemsi üst tabaka yok oluyor, yoğurt kıvamında olan kefir katı ayran seyrekliğine ulaşıyor.

9) Şimdi kefiri mayadan ayırarak süzme zamanı: Süzme işleminde kesinlikle metal malzeme kullanılmamalıdır. En ideali 9 nolu resimde görüldüğü gibi plastik süzgeçtir.

10) Kefir+ maya karışımı katı olduğundan süzgeçten hemen geçmez. Süzgeci biraz çalkalamak gerekecektir.

11) Süzgeç çalkalanınca kefir aşağı süzülecek ve maya yukarıda kalacaktır.

12) Süzülmüş kefir ve mayanın yakından görünümü.

13) Makro çekim kefir görünümü. Görüldüğü üzere kefir ne kadar süzülürse süzülsün mayanın etrafında yine de bir miktar kefir kalıyor. Onu daha sonra yıkayacağız.

14) Süzülen kefir başka ve temiz bir cam kavanoza aktarılır.

15) Süzülmüş ve içmeye hazır kefir. Cam kavanozda ve buzdolabında, tüketilinceye kadar muhafaza edilmelidir. Kefir buzdolabında ve düşük ısıda da olsa kendi kendine mayalanmaya devam eder. Bu nedenle her zaman için içilebilecek kadar üretilip taze tüketilebilir. Bekledikçe daha ekşi ve git gide acımsı bir tat alır. Acımsı tattaki kefirin içimi zordur.

16) Şimdi sıra süzülen kefir mayasını yıkamaya geldi. Kefir mayası yıkanmadığı taktirde muhafaza edilirken bozulabilir. Bu nedenle, özellikle şaşal su ile yıkanmalıdır. Şebeke suyundaki klor ve diğer maddeler mayayı bozmaktadır. Süzgecin üstünde kalan mayaya yeterince su dökülür ve geriye mümkün olduğunca saf maya kalır.

17) Yıkanmış kefir mayasının görünümü.

18) Sıra mayayı muhafaza etmeye geldi. Yıkanmış ve etrafında kalan kefiri mümkün olduğunca alınmış maya yine temiz saklama kavanozuna aktarılır.

19) Aktarırken mümkün oldukça dikkatli olunmalıdır. Kavanoz dışına düşen maya atılmalıdır. Unutmamalıdır ki, kefir mayası en ufak şekilde yabancı maddeye maruz kalırsa bozulur.

20) Kavanoza aktarılmış maya. Birazdan bu kavanozun üstünü suyla tamamlayacağız. Not: Ben özellikle ışığı direk geçirmeyen renkli kavanoz tercih ettim. Amacım mayayı mümkün oldukça saf halde muhafaza etmek. Ancak saydam kavanoz da kullanılabilir. Hiç bir sakıncası yoktur.

21) Üzeri yeterince su doldurulmuş kefir mayası muhafaza edilmeye hazır. Bu şekilde buzdolabının kapak kısmında bir hafta veya on gün rahatlıkla kalabilir. Eğer daha uzun süre kalacaksa suyu değiştirilmelidir. Suyunu değiştirdiğiniz zaman göreceksiniz ki kefir mayası suyu bile mayalayabiliyor. Mayayı tekrar kullanmak istediğinizde suyu süzüp saf mayayı süte katarak resim 1 ve devamındaki süreci tekrarlamanız yeterlidir.

AFİYET OLSUN!

Kaynak: http://www.bizimbahce.net/

Fotoğraflar: Savaş Gönen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 896
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Doğadan aldığım her şeyi doğaya geri verme çabası içinde olan ve bu nedenle, büyük bir kentin küç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster