Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '18

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Kendi Kendine Oynayan Çocuk Var mı?

 “O kadar oyuncağı var ama oynamıyor”

“Benim çocuğum kendi başına asla oynamaz”

“Yanında hep beni istiyor”

“Odası oyuncak dolu, yanımızdan ayrılmıyor”

 Bir çok anne baba bir araya geldiklerinde ortak bir sorun gibi bu durumu dile getirirler. Çünkü anne babaların en büyük hayali çocuklarının kendi kendine oyun oynamasıdır.

Aslında çocukların kendi başlarına yapabilecekleri pek çok şey olmasına rağmen, genellikle oyunlarına anne babalarını da dahil etmek isterler. Anne babalarda her seferinde “bu son” diyerek oyuna başlasalar da birlikte oyun oynama hali hiç bitmez.

Öncelikle anne baba olarak unutmamanız gereken en önemli nokta; zaman.

Değişimin bir anda olmasını beklemek hayal kırıklığına neden olur. Kısa kısa sürelerle başlayacak olan kendi başına oynama halinin  süresi zamanla uzayacaktır.

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak da bu süre değişkenlik gösterecektir. 1 yaşına kadar anneye daha bağımlı bir dönemde olan bebeğiniz, 1 yaşından itibaren çocukluk dönemine geçmesi ve yürümeye başlayarak elde ettiği özgürlüğüyle rahatlıkla kendi ile zaman geçirmeye başlayacaktır.  Özellikle bu dönemde yürümenin verdiği özgürlük ve merak bir arada olduğunda çocuğunuz hiç durmadan etrafını keşfedecektir. Yaşı ilerledikçe oyuncakları ile geçireceği süre de artacak.

Anne babaların bu konuda atması gereken ilk adım çocuklarınıza kendi başlarına oyun oynama becerilerini edindirmek için fırsat sunmak. Bu fırsatın sunulması çocuklarınızın sosyal, bireysel ve fiziksel gelişimleri için son derece önemlidir.

Oyuncakları ile nasıl oynanacağı konusunda sizin edeceğiniz her müdahale onu daha da uzaklaştıracaktır.

Arabasını uçak yapmış ve onu uçaran çocuğunuza ilk müdaheleniz ne olur?

“Bu oyuncak araba yerde sür” dediğiniz takdirde hem yaratıcılığını hem de hayal gücüne  ket vurmuş olursunuz. Çocuklarınızla oyun oynarken onları serbest bırakarak biraz gözlemci rolünde olun. Uyuna dahil olduğunuzda size verdiği rolü üstlenerek oynadığınız takdirde gün içinde yaşadıkları ile ilgili de size ipucu vereceklerdir.

Fazla oyuncak kendini başına daha falza zaman geçirmek demek değildir.  Çocuğunuza sevdiği tüm oyuncakları önüne dökmeniz, kendi başına oyun oynamasını sağlamaktan ziyade sadece onun daha kolay sıkılmasını sağlayacaktır. Bunun yerine, sevdiği oyunları ve oyuncakları birer birer ortaya koyarak belirli bir aktiviteyle daha uzun süre ilgisini kaybetmeden meşgul olmasını sağlayın. Oyuncakları birer birer ona verdiğiniz takdirde  oyuncağa dikkatini vererek keşfetmesi için fırsat yaratmış olacaksınız. Böylece daha uzun süre keyifli vakit geçirmesini sağlamış olacaksınız.

Fazla oyuncağı olduğunu düşünüyorsanız, oyuncaklarını bazılarını saklayın. Böylece her seferinde yeni oyuncak almak yerine sakladığınız oyuncağı çıkarabilirsiniz.

Unutmayın ki çocuğunuz büyüdükçe ve ihtiyaçları değiştikçe bu sürede kendiliğinden artacaktır.

Sevgilerimle,

Canay Bahşi Ilgın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 59
Kayıt tarihi
: 28.08.12
 
 

Ebeveyn Koçu / Aile İçi İletişim Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster