Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '19

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
105
 

Kendi Kendine Yardım Et

Modern toplumun medya aracılığıyla gerçekleşen sosyalleşme pratiği geniş kitlelere yayılmış bir tecrittir. Dünyadaki en sosyal varlık olan insanın birlikte yaşayacağı insanlara karşı takınacağı tavır öncelikle onlar hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip olmakla mümkün olduğu halde hazır bulunmuşluk ölçeklerini dahi yok sayarak oluşturulan sanal gerçeklikte insan tanımanın ana prensipleri göz ardı edilmektedir. Hazır şablonlar, bozuk şablonlar, üzücü ve zararlı yaklaşımlar...meselenin ciddiliği hakkında yeterince bilgi vermektedir. Yaşayış tarzımızın kısıtlı oluşu insanı tanıma sanatını geliştirmeyi engelleyen yaptırımlarla yüklü. O yükü kim kaldırabilir? 

İnsanlarla aramızdaki bağlar koptuktan sonra onları iyi anlayamayacak kadar yabancılaşmış oluyoruz. Yalnızlaşma ve yabancılaşmanın hayrete düşürdüğü yanılgılar arenasında ruhi dengesizliklerin peşinden giden milyonlara tanık olmaktayız. Yalnızlığı ve yabancılaşmayı tek tek bireylerde değil gruplarda görmekteyiz.

İnsanlarla olan ilişkilerini daha iyi koruyabilenler, hayatla bağlarının zayıf olduğunu gözlemlediğimiz pişman günahkar tiplemeleri... onarılmanın peşinde. 

Hayatın güçlüklerini yenebilen, iyi ile kötüyü birbirinden ayırarak iradi olabilenler ruh hayatı ile hareket hayatı arasındaki bağıntıyı görebilenlerdir. Onlar yalnız değil bir başınadır ve içselleştikleri pek çok alanda faaliyette bulunurlar. 

Sosyal duygu din kurumlarının, sosyal hayat şartları imkansızlıkların, yaşam kurgusu sosyal medyanın,  ideali ile şekillenirken güvenilirlik- doğruluk ve açık fikirli olmakla ilgili  iradi çaba red edilir çünkü uygarlığımıza bir şeyler katma çabasını yitirmiş toplumda düş kaçaklarına yer yoktur. 

"Kendi kendine yardım et"

 

ETEM SEVİK, Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 98
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster