Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
232
 

Kendi kendinize gülmeyi öğrenin

Gülmenin İnsana özgü olduğu ve başarılı bir varoluşun vazgeçilmez özelliği olduğu söylenir. Kuşkusuz gülmeyi, eğlenmeyi, bayram yapmayı herkes sever, ancak gülme eylemi alay etmeye de dönüşebilir.Her şeye gülmek?
 
Buna, genellikle insanların kendi kendilerine sordukları bir başka soru çıkıyor: "Her şeye gülünür mü? " Hem "evet", hem de "hayır".
 
Belli bir ölçü içinde, her şeyden gülünecek, hatta yalnızca gülümsenecek bir şey çıkarılabilir.
 
Gülmenin tek bir sınırı vardır; aşağılamaya, küçük düşürmeye, üzmeye, horlamaya neden oluyorsa, sınırlarını aşıyor demektir.
 
Kaçınılmaz olan bu sınırı iyi belirledikten sonra, geriye kendi kendine gülebilip gülünmeyeceğinin belirlenmesi, yani kendini eleştirmesi kalıyor.
 
Nitekim, alay etmek amacıyla başkalarına gülmek çoğunlukla kolaydır, ama bunun onların konuşmaları veya tavırlarında bir şeyi düzeltmelerini sağlamak için, kibar bir şekilde yapmak gerekir.  Bunu herkes başarabilir.
 
Kendi kendine gülmek?
 
Ancak en zoru, insanın kendi kendisine gülmesidir! Bu zor ancak çok faydalı bir iştir! Hatta bir bilgelik ve alçakgönüllülük göstergesi olduğunu söyleyebilirim.
 
Kendine gülebilmek, kendini bir çeşit ciddiye almamak, hayata iyi tarafından bakmaktır. Bu, hatalarıyla alay etmek değil, kendini dünyadaki en önemli kişi görmeksizin, hayata ve olaylara belli bir mesafeden bakmak demektir.
 
Bu nedenle, kendine gülebilmek, başımıza geleni telaş yapmadan, sakin bir şekilde analiz etmek, bu tecrübeden en iyi dersi almaktır, hem iyiden hem kötüden ders çıkarmaktır.
 
Kendine gülebilmek, durumları dramatize etmemek, gerçekte önemi olmayan şeylere önem vermemektir!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 165
Kayıt tarihi
: 01.09.15
 
 

1967 yılında Muğla Dalaman ilçesinde dünyaya geldim, ilk ve Orta Eğitimimi Dalaman ilcesinde, Lis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster