Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '14

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
942
 

Kendi kendisini temizleyen araba

Kendi kendisini temizleyen araba
 

kendini temizleyen araba


Artık teknolojiye yetişmek mümkün olmuyor son günlerde kendini temizleyen duvar boyası ve halı derken şimdide kendini temizleyen araba çıkmış pes artık diyorum. Bu tip arabalar özellikle oto yıkama firmalarının işini düşüreceğe benziyor.

Nano teknoloji gündelik hayatı etkilemeye başladığından beri insan hayatını kolaylaştıracak ürünler bir biri ardına piyasaya sürülüyor. Bilindiği üzere araba yıkamak son derece yorucu ve kimi zaman da masraflı bir iş. Bu iş için özel olarak müesseseler bulunsa da yapılan işler göz önüne alındığında gerçekten araba yıkamak büyük bir sorun. Araba yıkamayı tarihe gömecek olan teknolojik gelişme ise Avrupa Araştırma Merkezi’nde araştırmalarına son sürat devam eden Nissan firması tarafından ortaya atıldı. Geçtiğimiz günlerde test edilen teknolojik boya sayesinde araba yıkamak artık tarih raflarında yerini alacak gibi.
Ultra-Ever Dry olarak adlandırılan ürün içeriğinde barındırdığı mikro-geometri sayesinde su ve yağı tutmak yerine itici özelliğe sahip. Mersin Oto Kiralama firması yaptığı açıklamada bu özel boya sayesinde araçlar tamamen tertemiz olarak kalacak olmasa da testlerde elde edilen sonuçların gayet başarılı olduğunu söylemek mümkün görünüyor.
Daha önce başka bir firma tarafından geliştirilen nano teknolojik özelliklere sahip olan ve püskürtüldüğü yüzeyde koruyucu bir katman oluşturarak temiz kalmasını sağlayan ürünle benzer özellikler gösteren boya henüz geliştirme aşamasında olmasına rağmen geleceğe yönelik büyük umutlar vaat ediyor.
Nissan’ın test sürüşlerinde kullanılan arabanın yarısı normal boya ile diğer yarısı da Ultra-Ever Dry boya ile kaplanmış halde. Test yapılan ortam çamurlu bir arazi. Yapılan test sonucunda normal boya kullanılan kısmın rengi tanınamaz hale gelirken Ultra-Ever Dry kullanılan yarı ise tamamen temiz olmasa da umut verici düzeyde temizlik gözlemleniyor.
Nissan yetkililerinden yapılan açıklamalara göre boyanın geliştirme süreci halen devam ediyor ve daha iyi bir hâl alabilmesi için yapılan ar-ge çalışmaları son hız sürüyor.

 

Kaynak: http://www.turkkeyif.com/teknoloji-336-kendi-kendisin-temizleyen-araba

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2275
Kayıt tarihi
: 15.02.14
 
 

Adım Mert, 31 yaşındayım evli ve 1 çocuk babasıyım, hayattan öğrendiklerimi burada paylaşacağım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster