Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '06

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
478
 

Kendi kendisinin Ceosu olmak isteyenlere öneriler

Kendi kendisinin Ceosu olmak isteyenlere öneriler
 

Kendinize karşı "tarafsız" olun: Bu tür bir tarafsızlık Türkiye'de epey zor bir iş. İnsanlarımızın yarısı, bir birey olarak potansiyelinin farkında ve kendi değerinin bilincinde değil. Diğer yarısı ise kendini olduğundan daha güçlü ve bilgili sanıyor. Değişimin, yılların biriktirdiği bilgiyi kısa sürede hurdaya çevirdiğinin farkında olmayanlar da var. Performansı yükseltmek için kendinizi olduğunuzdan daha aşağıda veya yukarıda görmekten kaçınmanız şart.

-Bahane üretmeyin: Kendi gücünüzün farkına varmadan ve elinizden gelecek her şeyi yapmadan, kusuru çevreye, ortama, düzene ve ülkeye yüklemeyin.

-Mucizelere bel bağlamayın: Son saniyedeki üçlük, 90+4. dakikadaki gol, kırk yılda bir maçın kaderini değiştirir. Assolistin hasta olup, ortalıkta dolaşan güzel sesli çiçekçi kıza şans yaratması da ancak eski Türk filmlerinde görülür. Kestirme ve zorlama yollar ise çoğu kez Kartal Cezaevi'ne çıkabiliyor. Normal koşullarda ve uzun vadede şansın, gücünü ve gücünün sınırlarını bilen, bilgi ve beceri düzeyini sürekli yükselten ve beynini terleten kişilere güleceğini hiç unutmayın.

-Bir "B" hatta "C" planınız da olsun: Hedefinize ulaşmak için gece gündüz çabalasanız da, krizler, durgunluk yılları, değişen oyun kuralları önünüze aşılmayacak engeller çıkarabilir. Böylesi durumlar için hiç olmazsa 2-3 yıl sizi ayakta tutacak alternatif planlarınız da olsun.

-İkinci yarı için hazırlık yapın: Normal iş hayatınızda sağlayamadığınız başarıya, değiştirdiğiniz işinizde veya 45 yaşından sonra ulaşabilirsiniz. Bunun için yedeğinizde bir "paralel kariyer" planı bulunsun olsun ve bu kariyer için daha şimdiden yeni bilgi ve beceriler edinmeye bakın.

-Geleceğe ve ortama odaklanın: Gençlik anketlerinde, kendi geleceğinden umutlu olanların oranı yüzde 60'ı aşarken, ülkenin geleceğinden umutlu olanların oranı yüzde 20'lerde kalıyor. Bu uyumsuzluk, eninde sonunda bireyi de frenliyor: Ülkesinin ve kendisinin potansiyelini olumlu bir şekilde algılayan ve geçmişe değil de geleceğe odaklanan gençler ise geleceğin fırsatlarını daha kolay yakalayabilir.

-Bugünden işe başlayın: Güçlü yönlerinizi geliştirecek şeyleri yarına bırakmayın. Yarını bugünden ve adım adım kurun. Her gün yabancı bir dilden 4-5 kelime, iyi bir kitaptan hiç olmazsa 4-5 sayfa okuyun. İnternet karşısında geçirdiğiniz 2-3 saatin bir 20 dakikasını da yeni bir bilgiye ayırın. Günler geçtikçe ortaya çıkacak birikim sizi de şaşırtacak.

-Unutmayın insan ne biliyorsa odur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1915
Kayıt tarihi
: 08.06.06
 
 

İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster