Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
641
 

Kendi kollarına ateş eden ülke; İran Stratejisi

Kendi kollarına ateş eden ülke; İran Stratejisi
 

İran ve Seçtiği Yanlış Stratejisi

BOP'un ne olduğunu sağır sultanlar biliyor. Bunu yerine getirmek için Emperyalist Britanya ve onun  kuklası ABD ve İsrail'in Ortadoğu'da çevirdiği YALANCI BAHAR'ı ve sahnelerini görmekteyiz. Bu "Yalancı Bahar " dizisi o kadar dikkatle yazılmış bir senaryo ki tüm Sünni Dünyada izlenme rekorları kırıp sonu mezhep çatışmalarına döndü. Evet, Yalancı bahardan kastım Arap Baharı. Potansiyeli yakında Kürt Baharına döndürülecek bahar çeşidi. Rusya'da da Face'le tutturmak istedikleri ama sert Putin duvarına çarpan Bahar.

Ortadoğu'da Suriye'de devam eden Mezhepçi çatışmalar kışkırtmaların meyvesini vermesiyle bölgesel yayılma trendine girmiş bulunmakta.

İran, Esed gibi bir adama sırf strateji ve mezhepsel yönden destek vermekte, onu değiştirmemekle Britanya ve ABD'nin adamları Özgür Suriye Ordusu'nun ekmeğine yağ sürmektedir. Esed'in yerine ülkeyi ortak bir mutabakatla yönetecek bir ismi hazırlamalıydı. Üstelik kendisine bu konuda büyük destek veren Rusya ve Çin var.

Fakat İran, Esed'ten sonra BOP sıralamasında o kadar teleşa kapıldı ki sıranın Türkiye'de olduğunu söyleyi verdi. Bu çok ama çok yanlış bir stratejiydi. Zira Türkiye'de ki yöneticilerin ellerinin kollarının Nato ve Lozan'la bağlanmış olduğunu çok iyi biliyordu. Buna uymayanların öldürüldüğünü, zehirlendiğini, hasta edilerek tehdit edildiğini de biliyordu. Oy verdiği yöneticisine asla sahip çıkmayan dönek bir sağcı kitle olduğunuda bildiği halde bu yanlış stratejiyi uygulamaya ve Türkiye'yi Britanya ve ABD'nin ÖSO'na destek vermesinden dolayı PKK ve Terörle cezalandırmaya kalkması doğru bir uygulama ve strateji değildi.

Kaldı ki Türkiye'nin de istediği takdirde en etkili silahı olan İran'daki Türkleri ayaklandırma, onları terörize etme gibi gücü var. Batı'Nın yıllarca baskısına rağmen Türkiye elinden geldiğince direndi.

İsrail bu amaçla zaten Azerbaycan'a yaklaşmış durumda ve Azerbaycan üzerinden İran azerilerini ayaklandırmanın hazırlığı içinde. İsrail İran'ı, İran'ın doğusunda bulunan Cundullah, Ceyşullahçı teröristlerle, kuzeyde Azerbaycanla Batı'da Halkın mücahitleriyle sıkıştırmakta. Gerçi İran'da boş durmuyor, İsrail'i Hizbullah, Hamas ve İslami cihada destek vererek sıkıştırıyor.

CHP ve sol iktidarlar veya merkez sağ koalisyonlarının döneminde bile İranla ilişkiler bu kadar kötü olmamıştı.

Gerçi buna şaşmamak lazım. Batı emperyalizmi İmam Hatipleri CHP'ye açtırdı, Öcalan'ı MHP ve Ecevite'e yakalatırdı ve astırmadı, İsraille antlaşmaları Erbakana imzalattı, AK Parti döneminde de İran'la ciddi soğukluk yada çatışma gözlemleyebiliriz.

Eh, tabansız bir seçmen kitlesinin olduğu, Timuru görünce kaçan bir kitlenin vereceği desteğe Nasrettin hoca güvenmemişki Erdoğan güvensin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3652
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster