Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '09

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1168
 

Kendi Rüyanı Kendin Yap

Kendi Rüyanı Kendin Yap
 

Rüyayı bilinçli biçimlendirme, rüya mı acaba?


Sabahleyin evden ümitle çıktınız. Uzun zamandır çalıştığınız iş yerinizde son aylarda iyi bir atılım yaptığınızı biliyorsunuz. Ürettiğiniz birkaç proje kabul gördü. Şefleriniz sizden memnun. Artık biraz zam istemenin vaktidir diye düşünüyorsunuz. Hem de şef yardımcılığı kadrosu epeydir açık. Sizden iyisini mi bulacaklar?

Eve dönüşünüzde ise, tam bir düş kırıklığı yaşıyorsunuz. Zam ve terfi isteğiniz, zamanı olmadığı gerekçesiyle red edildi.

Sevgilinizle buluşacaksınız. Birkaç haftadır görüşüyorsunuz ve artık onun, aradığınız insan olduğunuzdan eminsiniz. Bugün ona açılacak, sevginizi itiraf edeceksiniz. Yüreğiniz pır pır ederek hazırlandınız. Herşey ne kadar güzel. Kuşlar şarkı söylüyor, çiçekler açıyor. (Kışın ortası da olsa size öyle geliyor.)

Akşam evde yalnızsınız. Sevgiliniz sizinle ayni fikirde değildi. Sözlerinizi donuklukla karşıladı ve aslında ilişkiyi bitirmek istediğini söyledi. Herşey ne kadar kötü. Herşey sessiz ve renksiz. (İlkbahar ortalığı sevince boğsa da, size öyle geliyor.)

Tatile gitmek istiyorsunuz. Hevesle seyahat acentesi broşürlerini karıştırıyor, gitmek istediğiniz bir sürü yer görüyorsunuz.

Banka hesabınızla yaptığınız bir yüzleşme, tüm tatil hayallerinizin suya düşmesine neden oluyor. (Hele bu kriz günlerinde.)

Uzatmayalım.

Efendim, müjdeler olsun! Bütün bu sorunların bir çaresi var.

“Luzid Rüya”, yani “Bilinçli Rüya”

“Luzid” latince “lux” tan geliyor, yani “ışık” kelimesinden. Dolayısiyle “aydınlık rüya” başka bir deyimle “bilinçli rüya” demek.

Nasıl mı olacak? Çok basit. Rüya görürken, rüya içinde uyanık kalacaksınız!

Ve rüya içinde uyanık kaldığınız için, yani bilincinizin sahibi olduğunuz için, rüyanıza istediğiniz şekli, siz vereceksiniz.

Bunu yapabilen insanlar var. Bu insanlar, rüya gördükleri zaman, rüya içinde olduklarını biliyorlar bir kere. İkinci adım olarak da, gördükleri rüyayı düşüncelerine göre şekillendiriyorlar. Görmek istedikleri kişileri görüyorlar, olmasını istedikleri olayları görüyorlar. Kısacası bir senaryo yazarı gibi, rüyanın içinde kendi rüyalarının hikayesini, rüyayı görmekte iken, istedikleri gibi kendileri yazıyorlar.

Buna göre canınız örneğin zam mı istiyor. Hemen şefinizi ithal edeceksiniz rüyanıza. Adam (ya da kadın, cinsiyet ayrımcılığı yapmayalım şimdi) derhal zam yapacak size!

Sevgiliniz sizi red mi etti? Hemen sevgilinizi getireceksiniz rüyanıza, gözlerini süzüp kollarınıza atılarak, sizi ne kadar çok sevdiğini itiraf edecek.

Ya da hazır rüyaya hükmederken, bırakın canım şimdi sevgilinizi, kadınsanız Brad Pitt’i, erkekseniz Angelina Jolie’yi çağıracaksınız. (Tipiniz mi değil? O zaman George Clooney ya da Scarlet Johannson olsun.)

Tatil mi istiyorsunuz? Hemen yatın uykuya. Artık Maladivien mi olur, Meksika mı, yoksa Hawai adaları mı? Ya da her gece başka bir yere.

Hangi arabayı çekti canınız? Veya ne tip bir yat istiyorsunuz? Gerçek hayatta sahibi değilseniz ne gam? Bilinçli rüyalarınız var ya!

Bilinçli rüyalar ilk defa 1970 li yılların sonunda, Amerikalı uyku uzmanları Keith Hearne ve Stephen LaBerge tarafından laboratuvarda yapılan deneylerle ispat edilmiş. LaBerge Kalıiforniya’da Stanford üniversitesinde çeşitli deneklerle yapmış deneylerini. Deneklere rüyalarında yapmaları için görevler verilmiş ve denekler daha önceden kararlaştırılmış göz hareketleri ile görevlere ne zaman başladıklarını ve ne zaman bitirdiklerini, uykuda iken bildirmişler.

Bu deneklere Oneironauten deniyor.

Almanya’da Heidelberg Üniversitesi, kendi Uyku Laboratuvarlarında bu Oneironauten ile deneylere devam ediyor. Ayrıca İnternet yoluyla da, bu yeteneğe sahip insanların tecrübeleri bir araya getiriliyor. Uyku laboratuvarlarında deney yapmak isteyenler de müracaat edip bizzat tecrübe edebilirler.

Heidelberg Üniversitesi Spor Bilimcisi Dr. Daniel Erlacher da sporcular üzerinde deney yapıyor. Bilinçli rüya yoluyla sporcuları çalıştırma yollarını inceliyor.

Bunları P.M. Bilim dergisinin Aralık 2007 sayısından, Manon Baukhage ve Joseph Sheppach’ın makalesinden aldım.

Bir de İnternet adresi vermişler ilgilenen ve Almanca bilenler için:

www.klartraum.de

Ben biraz dolaştım bu adreste. Bu tip rüya görenler için çeşitli sorulardan oluşan formlar var. Böyle rüyalar görenler, bu formları doldurarak araştırmalara katkıda bulunabilirler. Anlaşıldığına göre bu rüyalar derece derece. Bazıları rüyalarını bir film rejisörü gibi yönetebilirken, bazıları rüyada olup bitenleri bilinçli olarak gözlemleyebiliyor sadece. Bazıları da yalnızca, gördüklerinin bir rüya olduğunu biliyor rüya içinde. Ama bu bilinci geliştirme metodları da var.

“Bilinçli Rüyalar” daha birçok Amerikalı ve Avrupa’lı araştırmacının da konusu. Başka kitaplar da var bu konuda yazılmış.

Ooo, size bunları anlatırken saat kaç olmuş..Geç oldu. Haydi sizlere iyi geceler. Ben uyumaya gidiyorum.

Benim canım bu akşam bir Osmanlı sultanı olmak istiyor. Boğaz kıyılarında bir sarayda, mehtaba karşı, etrafımda halayıklar, önümde en güzel yiyecekler, sazendeler müzik icra etmede..Gel keyfim gel.

Belki de dünyanın en zengin insanı olurum.. Yok yok dünyanın en sevilen insanı olurum. Öyle biri var mı ki? Rüya bu ya, olurum işte..

Ya da bırakalım şu “en”leri. Sadece mutlu bir insan olurum.

Yaşamı rüya haline getiremedik bir türlü, bari rüyalarımızda yaşayalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 554
Toplam mesaj
: 96
Ort. okunma sayısı
: 1364
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Uzun yıllardır yurt dışında yaşıyor. İsviçre'de Adalet Bakanlığı'ndaki mesleği yanında tiyatro ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster