Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1025
 

Kendi yalnızlığına dönmek

Kendi yalnızlığına dönmek
 

Resim için Yücel ve Şehriban'a teşekkürler.Bursa kalesi nden bir görünüm.


Kendi yalnızlığına dönmeli insan en yaralı zamanlarında. Kendi yalnızlığına dönmeli ki kırdığı hayatların cam kırıklarını, kendi yüreğine batırabilsin diye. O cam kırıklarını yüreğine serpiştirip en derinlerindeki acılarını akıtabilsin diye. En derinlerindeki kirlenmişliğinde arınabilsin diye. Yüreğinde en saf ve en temiz olana kavuşabilsin diye.

Hangi hayatta hayal kırıklığı oldum diye sormalı. Bir hayal kırıklığı olarak yaşamamak adına, yalnızlığına dönmeli belki de insan. Bir hayal kırıklılığı olmak talihsizliğini kendi yüreğindeki yarelerden bulmalı ve o yareleri kanattığın cam kırıklarının tozuyla sarmalı ki, tüm zamanların en kanayan yüreği sende kalsın diye. Her dem kanayan bir acılı yüreğin olsun, olsun ki başka yüreklerde acı olmayasın. O acılarımız ki yalnızlığımızın en sadık dostları. Hangi dala tutunsan da, sen artık bir hayal kırıklığı yalnızlığıysan o dalların kırılacağını bilmelisin. Bilmelisin ki yarelerin sonsuzluğuna dayanma gücünü, orada yani kendi yalnızlığında sarmak adına güç bulasın.

Her insan sonunda kendi yalnızlığının eseri. Kendi düşmüşlüğünde kalan son kalenin yıkıntılarında bulur hayatı insan. O kaleler ki her bir yeri sağlam taşlarla örülüdürler ve o taşların ağırlığı altında kendi yalnızlığına dönerek yaşam bulmalı. O yaşamda hayatın tüm yüklerini ve yüreğimizdeki tüm sevgilerin ağırlığını taşımalı. Taşımalı ki bir daha hayal kırıklığı olan bir varlığa dönüşmeyesin diye.

Her can kendi yalnızlığında kendi tanrısallığını yaşar. Her can arındığı kirlenmişlikte diğer canların arınmışlığını yaşamalı, semahların dilinden. O semahları, yüreğindeki sevdalara dönmeli kendi yalnızlığınca. Ve arınmışlığınca. Semaha duranın yüreğindeki yükler kendi yalnızlığında hafifler tüm insanlığınca. Kirlenmiş ruhların arındığı yerde kendi yalnızlığımızın tanrısal hafifliğini taşımalı. Her can, tüm canlara karşı sorumludur kendince ve sorumlulukta hayal kırıklığına yer yoktur. Kim ki o canlara yaşatır hayal kırıklığını kendi yalnızlığında arınmalıdır. Arınmalı ki yaşamın anlamı olabilsin.

Kelimler kanatır bazen yarelerimizi o kelimeler ki ağulu dillerimizden dökülür. O dillerin terbiyesi için, kendi içimize akıtmalı ağu’yu. İşte ol sebepten kendi yalnızlığına dönmeli insan semaha döner gibi. Aşkla dönmeli belki de kendi yalnızlığına. Tüm terkedilmişlikler adına.

Belki de yeni bir hayata dönmeli insan kendi yalnızlık dünyasındaki üretkenliğe, o üreten insan hayatı anlamlandırandır çoğu kez. Hayata yeniden değer katandır. Hayatta yeniden değer bulandır. Kim ki üreten insanın hayal kırıklığı ise kendini tartmalı adalet terazisinde. Kendi darasını düşmeli önce sonrada yaşamın adaletsizliğini. Kalan tortu ben miyim diye kendi yalnızlına sormalı. O tortu kaç çekti hayatta. Ya da bir hiç mi olarak kaldı, bakmalı insan kendi adaletince tortusunun çektiği ağırlığa. O ağırlık yok ise, yaşam anlamsız yaşanmıştır. Fazla ağır çekiyorsa kimlerin tortularında kalmış bende diye sormalı. Herkesin tortusunu kendine vermeli, vermeli ki kendi hayatın ağırlığını taşıyabilsin diye. Yüreğindeki ağırlığın azalasın diye.

Hangi yana dönsem kendi yalnızlığım, içinde kaldığım yalnızlık kendi üretkenliğim diye bilmeli insan. Diye bilmeli ki yalnızlığın anlamı olsun ve o yalnızlığın yükü taşınabilsin diye.

İnsan kendine sormalı karşısındakine değil. Karşısındaki insan kendine sormalı, neden sorular bu kadar fazla diye. Her yanıtsız kalan sorunun bizim yalnızlığımız olduğunu bilmeli, her sorduğumuz sorunun bizi yalnızlaştırdığı gibi. Sırf bu yüzden en büyük soruları yalnızlığımızca kendimize sormalı, çünkü en doğru yanıtı kendi derinliğinde bulur insan.

Hayatı bir laf cambazı olarak yaşayan insan kendi yalnızlığında susmalı, susmalı ki kimsede, yaşamın kırıklığına dönmesin diye. Susmalı insan tüm kırdığı kalpler adına kendi kalbini paralayabilmek için, kendi yalnızlığında sonsuza susmalı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insanın hislerine o denli yakın ve o denli anlamlı bir yazı... tebrik ediyorum...

hesap makinesi 
 24.06.2010 16:29
Cevap :
çok teşekkür ediyorum. sevgiler.  27.07.2010 10:46
 

sığamaz ya insan oturduğu yere, ama bırakıpta gidemez. Ne yapsa, ne etse ordadır işte. Uzun yolculuklar gibidir yalnızlığımız, ne yapsak - ne etsek ordayızdır. Yalnızlığımı çoğu zaman ben yaratırım, hatta isterim ki çok derin olsun. Çünkü bilirim ki yalnızlıkta bulur insan çok cevabı. Cam kırıklarını batıra batıra cevaplar kendini... Cam kırıklarını da severim ben üstelik. Elinize sağlık. Esen kalın.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 29.12.2009 18:47
Cevap :
portakal çiçeği güzelliğince, sevgiler.  05.01.2010 8:44
 

kimi zaman yüreğiyle hesaplaşmalı insan. kimleri yitirdi? ya da kimler tarafından yitirildi. en çok yitirdik mi yoksa yitirildik mi? anlamlı bir yazı. saygılar.

gdfhnjhngkm 
 13.01.2009 19:33
Cevap :
yüreğimize bazen sormalı belkide. yoksa hayatın anlamını nasıl kavrayabilirizki. sevgiler.  14.01.2009 15:27
 

Bazen insan gecmisi ile yüzlesecek kadar dürüst olabilirse ki bunu her insan yapamaz; yaptigi hatalarin arkasindan geri dönüsü olmayan yollara saptigi güzergahlarda saplandigini camurun tadinda hayatin gerceklerini anlar!! ve oracikta kalir kendi kaderiyle vede kendi cam kiriklariyla. Tekrardan cikamayacagi düstügü kendi batakliginda kalir ve anlasada neler oldu bitti diye bunlari acilar ile kiyaslanmasi yada aci ile isminin anilmasi sadece koca bir "hic" tir geriye kalan vede öylede kalacaktir geriye baktiginda.. Insan ne yapti ise hayatin icinde, yaptiklarinin karsiligini gerektigi sekilde almistir vede alacaktir, kimse sevinmesin bunlar yani sedece acilar kari olacaktir yalniz kalinan bu "son" yolculugun devaminda...

salu 
 06.01.2009 3:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2664
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster