Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
331
 

Kendim/ce

Kendim/ce
 

Kendini beğenmekle, kendini beğenmişlik arasında sözel olarak hiç fark olmasa da söyleyen ve dinleyen kişi açısından anlamca farklılıklar taşıyabilir.

“Ben kendimi beğeniyorum” dediğinizde karşı taraf bunu:

 “O kendini beğeniyor” olarak algılamaz da, “O, kendini beğenmiş biri” diye yorumlar.

 Kendi beğenmek aslında, kişinin kendisine yönelik farkındalığını ifade eden bir durumdur. İyi ve kötü yönlerini bilme, kendi haliyle barışık olma, eksiklerinin farkına varma, kendini tamamlamaya çalışma, bi yandan da göze batan yönlerini törpüleme..Yani kişinin içi ile  iyi olma durumundan kaynaklı kendini sevmesidir. Birazda kendini bilme/sidir..Kendini beğenmek için kendini bilmek gerekir. Kendini bilen ve kendini beğenen insan, yaşama karşı duyarlı ve her koşulda kendine güveni tamdır.Kendini bilmek, belli bir zihinsel olgunluğa erişmek, kendini değerlendirip anlamlı bir şekilde yorumlayabilmektir.

Hep bunu öğütleriz ya çevremize.. Kendinin kıymetini bil, kendini sev, kendine değer ver, kendinle barışık ol diye..Kendini sevmeyen insan mutsuzdur, eziktir ve komplekslidir. Eksik taraflarıyla yüzleşme cesareti yoktur. Dışa yansıttığıyla içte yaşadığı bambaşkadır.

Buna karşılık “kendin beğenmişlik” başka bir anlam taşır. Kendini diğerlerinden üstün görme, kendini bi şey sanma, birazda megaloman yani. Burada başkalarını hakir görme duygusu vardır. Kibir barındırır içinde. En çok da “Kendini bilmezlik” vardır. İletişim ve empati fakirliği,  tahammülsüz yatar altında. “Kendini beğenmiş” dediğiniz zaman, üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi, hayranlık beklentisi ve narsistik özellikler de ön plandadır. Yaptığı her şeyi doğru görür. Bunun içinde insanların takdirini, onayını, sevgisini, beğenisini kazanmanın peşinde koşarlar.

Yani bu cümlenin kullanılma ve algılanma biçimini bir daha gözden geçirmek gerek zannımca..  “Kendimi beğeniyorum” cümlesinin altında yatanı iyi okumak gerekiyor...

Nermin ELMAS

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 793
Kayıt tarihi
: 19.10.17
 
 

Eskişehir doğumlu.. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu.. M.E.B de Rehber Öğretmen.. Md...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster