Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '12

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1382
 

Kendimizi güncellemek

Kendimizi güncellemek
 

Kişiliğimizi gözden geçirmek


Bazı kötü alışkanlıklar hayatımızı tahmin edebileceğinizden fazla şekilde olumsuz etkiliyor. Ama onlardan kurtulmanın da bir o kadar yolları vardır ayrıca. İşte 16 kötü huy ve kurtulma yöntemleri;

1-Kendine güvenmeme :Kendine güvenmeyen insanların kendilerine ilişkin duyguları başkalarına ve onlardan alacakları onaya bağlıdır. Başarılı değil başarısız olmayı bekler ve o korkuyla, risk almaktan kaçınırlar. Kendilerine düşük değer biçerler, kendilerine söylenen olumlu sözleri görmezden gelir ya da dikkate almazlar.

2-Karşındakini dinlememe :Dinlemek; insan ilişkilerinin temelinde yatan ve karşınızdakine saygının bir çeşit kanıtı olan bir eylemdir. Dinlemek aslında karşınızdakinin psikologu olmaktır. Dinlemek Goethe’nin de dediği gibi “bir sanattır”. Dolayısıyla karşınızdaki kişiyi dinlemediğinizde bu durum sosyal ilişkilerinize zarar verebilecek boyuta gelebilecektir. Aynı şekilde iş hayatında da başarısızlığa yol açabilecektir. Dinlememe, bir çeşit, sizi kapayacaktır...

3-Sabırsızlık :“Acele işe şeytan karışır"derler, çok doğru. Sabır sadece huzur ve sükunet içinde bir hayat sürmenin değil; başarının da anahtarıdır aslında. Dayanıklı olma, bir durum karşısında sakinliğini kaybetmeden bekleyebilme ve sabırlı olma kapasitesi hayatımızın her anı için değerlidir. Yaşamımız boyunca belki de her gün ihtiyaç duyacağımız bir şeydir sabır.

4-Erteleme alışkanlığı :Bazen işler gözümüzde öyle büyür ki, yaptığımız ilk şey hemen ertelemek olur. Böyle böyle yarına bir bakıyoruz; yapacak tonlarca işimiz var. Bu işlerin varlığının düşüncesi aklımızı öyle meşgul ediyor ve bu durum bizi aslında o kadar yıpratıyor ki farkında değiliz.

5-Mutsuzluk :Sürekli olarak kendinizi mutsuz hissetmeniz hem sizi yoracak, hem etrafınıza negatif bir enerji yayacak hem de daimi mutsuzluğu getirecektir. Bu yüzden mutsuzluk hissinden hemen kurtulmanız gerekmektedir. "Bu öyle kolay değil" diyorsanız yanılıyorsunuz.

6-Mükemmeliyetçilik :Mükemmeliyetçi kişiler, beklentileri yüksek olduğu için sıkça hayal kırıklığı yaşarlar. İş yaşamında çok sorumluluk üstlendikleri için ailelerine yeteri kadar zaman ayırmazlar ve problemler yaşarlar. En ufak bir eleştiriye bile kahrolur, günlerce kafalarına takarlar. Başarısızlık durumunda çok kolay depresyona girerler. Çok tartışırlar.

7-"Hayır" diyememe :Eğer her şeye evet diyorsanız  üstelik tersine inanıyor olsanız bile  onaylanmama, beğenilmeme korkunuz var demektir. Halbuki kendi karşıt fikirlerinizi öne sürmeniz, karşı çıkmanız, sizin sevilmeyeceğiniz anlamına gelmez. Tam tersine karşı çıkmak, başkalarıyla hemfikir olmadan da onların sizi sevebileceğini, bu şekilde saygı görebileceğinizi gösterir.

8-Öfkeyi kontrol edememe :Son derece insani bir durum olan öfke, kontrol altına alınmadığı takdirde hayatın birçok alanında olumsuz sonuçlara yol açıyor. Günlük hayatın stresi ve bastırılmış duygular da buna eklenince insanlar kontrolden çıkabiliyor.

9- Kontrol manyaklığı :Takıntı, mükemmeliyetçilik gibi bir ruhsal bozukluk olan “Control freak” yani kontrol manyaklığı kişiyi oldukça yıpratan bir durumdur. Kontrol manyağı kendi benimsediği davranışları zorla çevresine benimseten kişilere deniyor. Kontrol manyakları genelde çevrelerindeki tüm olaylarda onların müdahalelerinin gerekli olduğunu düşünürler. Onların kontrolleri dışında gerçekleşen en ufak bir değişiklikte fazlasıyla canları sıkılır. Hayatlarında hiçbir şey rastlantısal olamaz; çünkü tüm ihtimaller hesaplanmış, planlar hazırlanmıştır.

10-Telaş :Araba kullanıp “bir yandan da” makyaj yapanlar (çünkü evden aceleyle çıkılmıştır ve hemen işe yetişilmesi gerekiyordur) veya televizyonda haberleri izlerken ‘bir yandan’ bilgisayardaki işlerini halledenler (çünkü bilgisayardaki kişisel işlere ayıracak başka vakit yoktur) veya ev alışverişini yaparken ‘bir yandan da’ telefondan atması gerek mesajları atanlar.  Sürekli acele etmek, telaş halinde olmak ufak bir detay gibi gözükse de; yorgunluk, stres, kilo kaybı, cinsel isteksizlik gibi sorunlara neden olabiliyor.

11- Korkular :Korkularla yaşamanın hayatın her anlamında ilerlemeyi ne kadar engellediğini biliyor musunuz? "İnsanlar hakkımda ne düşünüyor?", yalnızlık ve kendini değersiz hissetme gibi korkular ve kaygılar yaşıyorsanız işiniz çok zor demektir! Ama merak etmeyin! Korkularınızı yok etmenin birinci adımı ise onların farkına varıp, yüzleşebilmenizdir. Gerisi çok kolay.

12- Çekingenlik :Kendinizi görünmez gibi mi hissediyorsunuz? Toplum içinde konuşmak sizin için bir çile mi? Korkmayın, çekingenlik gayet normal bir duygudur. Çekingenliğin altında yatanlar özgüven eksikliği ve negatif düşüncelerdir. Sadece bunun farkına varıp, üstesinden gelmek için neler yapacağınızı bilmeniz yeterlidir.

13- Çok düşünme sendromu :Genelde kadınların daha fazla kapıldığı ‘çok düşünme sendromu’ kişinin kendi psikolojisini de, sosyal ilişkilerini de olumsuz etkiliyor.Eğer size söylenen her şeyi büyütüp altında bir şeyler arıyorsanız; veya ufak kararlar almanız gerektiğinde karar süreciniz gitgide uzuyor ve zorlaşıyorsa bu duruma bir dur deyin. Çünkü ‘çok düşünme sendromu’na yakalanmış olabilirsiniz!

14- Kendini beğenmeme :Aynaya çok bakıyor ve vücudunuzdan nefret ediyorsanız bu durum psikolojik bir rahatsızlık olan dismorfofobi olabilir. Bu durum genellikle vücudumuzun farkına vardığımız ergenliğe geçiş döneminde başlar. Ve beraberinde birçok kompleksi de getirir. Bu duygu her ne kadar seneler geçtikçe karşımıza çıkmasa da bilinçaltımızda bir yerlerde saklanır.

15- Takıntılı olmak :Takıntılar “kişinin mantıksız olduğunu bildiği halde zihninden atamadığı fikir”lerdir. Hayatı gereğinden fazla zorlaştıran temizlik, simetri, kontrol, saldırganlık takıntıları ile dini, cinsel, büyüsel takıntılar tedavi edilebiliyor. Bu nedenle mutlaka tedavi yollarına gidilmeli.

16- İş kolik olmak : Aklınızda sürekli iş, eviniz ikinci bir ofis, hobiler sizin için vakit kaybı, arkadaşlarınızla konuştuğunuz tek konu projeleriniz, eşinize olan ilginiz ise neredeyse sıfır. Yani siz bir iş koliksiniz. Belki önemsiz gibi gözükebilir ama iş kolik olmanız hem kendinize vakit ayırmanızı engeller, hem de tüm (aşk, evlilik, aile, arkadaş, vs) ilişkilerinizi ciddi anlamda zedeler. Ama korkmayın teşhisi koymak da, kendinizi bu konuda düzeltmek de aslında çok kolay!

Tüm bu kötü huylar hayatımızı mutlu, sağlıklı, huzurlu; kısacası kaliteli bir şekilde yaşamamızı engeller!

Eğer hazırsanız, kendinizi yeniden oluşturma, güncelleme eyleminde kolaylıklar dilerim.

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben en özeti yazdım tabiiki NLP programı daha kapsamlıdır. Selamlar...

Kadri KANPAK 
 15.11.2012 20:12
Cevap :
Evet haklısınız, selam ve saygı bizden efendim.  16.11.2012 8:14
 

Merhaba, katılmamak mümkün değil. Selamlar...

Mesut KARİP 
 15.11.2012 10:46
Cevap :
Merhaba, Katılımınız ve yorumunuz için teşekkür ederim. selam ve saygılar.  15.11.2012 13:04
 

Yanılmıyorsam NLP yöntemi 21 günlük programlarla yenilenmenin mümkün olduğunu tanımlar, tamamı olmasada sonradan oluşan olumsuzluklarla mücadele yenilenmeye yönelik eğilim oluşturur ve gelişmek isteyen herkes için şarttır. Sevgiler.

Kadri KANPAK 
 14.11.2012 23:01
Cevap :
Merhaba Kadri Bey, NLPnin kişilik gelişimine ve güncellemeye yönelik programları sanırım daha kapsamlı, yorumunuzla katkınıza teşekkürler selam ve saygılar.  15.11.2012 8:42
 

Merhaba Nizamettin bey, Bilgiler çok önemli noktalara ışık tutmuş. Teşekkür ederim. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 14.11.2012 19:24
Cevap :
Merhaba sayın İzmirli, Bilgilerin paylaşılması gerekliliğini bizim jenerasyonda ve bizim, sizin gibi düşünenler herkes bilir. Dolayısı ile ben teşekkür ederim. saygı ve selam ile.  15.11.2012 8:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2678
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster