Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
5249
 

Kendin olabilmek

Kendin olabilmek
 

Kendin olmak, yüzündeki o maskeyi çıkarmakla başlar.


Hayatta bazı şeyler vardır hani güzel okuyucum... Söylerken çok kolaydır da; yaparken anlaşılır zorluğu...

İşte - kendin olabilmek - de öylesine, söylemesi çok kolay ; ama yapılabilmesi, hayata geçirilebilmesi söylenmesinden çok daha zor, meşakkatli, yürek isteyen bir iş, bir durumdur bence.

Nedenine, niçinine gelince: Ben anlatayım da, sen aklına yatmayan yerde dal yazının içine.

- İnsanın kendine karşı objektif olabilmesi öylesine zordur ki aslında; bunu hakkıyla becerebilene aşk olsun.

- İnsan, kendini ya öve öve gökyüzüne çıkarma ya da  yere yere yerin dibine batırma tehlikesiyle karşı karşıyadı çoğu zaman. Ortayı bulmak, dengeyi kurmak, doğruya varmak öyle her babayiğidin harcı değildir bilesin!

- Bizim gibi dışa dönük toplumlarda ve mesela Arap toplumlarında da, sosyal baskı ve onun söze dökülmüş hali: " El alem ne der? " korkusu, baskısı - kendin olabilme - nin önündeki en sağlam engellerin başında gelir. O baskının çok daha ağırı, çok daha organize olanıysa bazen mahalle, bazen köy, bazen de kasaba baskısı olarak keser yolunu; kendin olabilmenin.

- Sonra doğal olmak, kendin olmak idealindeki insanların önünde - yapmacık olmakla suçlanmak - alışıla gelmiş davranış kalıbı boy göstrir. Eeee!, toplumun büyük çoğunluğu el alem için yaşarken, mış gibi yaşamları sürdürürken, mutsuz; ama zoraki bir tavırla; kendi olmak isteyene karşı nasıl daha farklı, daha geliştirmeye odaklı bir yaklaşım geliştirilebilir ki? Ya da o gelişmiş, o olgunlaşmış bakış açısı o toplumdan beklenebilir mi ki?

- Kendi olmak isteyen, bazen patavatsızlıkla, bazen nobranlıkla, bazen densizlik çoğunlukla da düşüncesizlik ve ölçüsüzlükle suçlanır da suçlanır. Çünkü o toplumun bireyleri olmadıkları gibi, başkaları gibi yaşamaya öylesine alışmış ve alıştırılmışlardır ki, aralarından biri " Ben kendim gibi olmak,kendim gibi yaşamak istiyorum." dediğinde ya ona uzaylı muamelesi yapılır; ya da ilk fırsatta " Bizim gibi olmayanı bir kaşık suda boğarız biz! " tavrı geliştirilir; sinsi ve hiç de mertçe olmayan bir yöntemle.

- Sonra kendi olmak isteyenin belli bir fikirsel, algısal derinliğe, öz denetim ve özeleştiri yapabilen olgunluğa, arayan, soran, sorgulayan muhakeme gücüne ulaşabilmiş olması gerekir. Bazen bu, bireyi yanlızlığa, "Ttek başıma bu işin içinden çıkamam." karamsarlığına da iter.

- Olayları vicdanıyla ölçemeyenlerin, adalet terazisi bozuk olanların, adil olma kaygısı taşımayanların hiçbir zaman tam ve eksiksiz olarak kendi olmaları mümkün değildir.

- Sonra, kendi olanlar, çoğu zaman - politik davranma - yı dışladıklarından, şiddetle reddettiklerinden ya işini bilmemekle, politika yapamamakla ya da hayatı boşuna yaşamış bir angut olmakla suçlanırlar.

- Kendi olabilmek ayrıca müthiş bir öz güven, kendiyle barışık olma, fazlasıyla gelişmiş bir medeni cesaret ve deyim yerindeyse, mangal gibi de bir yürek ister.

- Kendi olmak isteyen, her an en yakınındaki insandan, en uzağında kalana kadar tüm sevdiklerini, tüm çevresini kaybetme tehditi ile karşı karşıyadır. Çünkü o, çoğunluk gibi birbirinin aynı olmayı değil, tek ve hür olmayı seçmiştir. Hürriyetinse herkese uygulanan şaşmaz acı reçetesi: koskocaman bir yanlızlıktır.

Velhasılı kelam, kendin olabilmek:

Yaşam boyu sürecek çok uzun ve ağır bir maraton olduğu kadar, yorucu, yıpratıcı, zaman zaman insanı kendiyle, bazen de en sevdikleriyle bile kavga ettiren, ayrı düşüren, çok ciddi azim, kararlılık, ciddiyet ve de ne istediğini bilmek ve dik duruş gerktiren bir çileler manzumesidir.

Gelgelelim; bütün bu zorlukları aşmayı becerebilip, kendin için, kendin kadar kendin olabildiğinde ulaştığın manevi haz, aldığın varoluşsal güç, kendini tam ve gerçek anlamda ifade edebilmenin zevki, dünyadaki hiçbir güç, kazanım ve zenginlikle karşılaştırılamaz.

İnanmayana denemesi bedava!

Not: Yazımda kullandığım görsel www.yorumla.net adresinden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanın kendisi olarak var olması,kendisi olarak ilişkiler kurması, kurabilmesi muhteşem bir şey Cem Bey.Kutlarım sizi.Sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 14.11.2011 11:43
Cevap :
Göndermiş olduğunuz sıcak ve içten yorum için size çok teşekkür ederim Şennur hanım. Cemce sevgilerimle...  14.11.2011 15:44
 

Günaydın Cem Bey, "kendin olabilmek yolculuğu" epey zor ve meşakkatli. Kendin olmaya giden yoldaki engeller bazen aşılması imkansız, dağlar kadar yüce... Bazen bezdirir, yıldırır, ağlatır, kanatır... Ne mutlu bu engelleri aşabilene ve kendi olabilene. Şahsi kanaatim o ki, yaşam yolculuğumuz aslında kendimizi bulma ve kendimiz olabilmek adına hiç bitmeyen bir yolculuk. Güzel bir hafta dilerim, selamlar, sevgiler, saygılar.

A.Nilgün Aktaş 
 14.11.2011 9:08
Cevap :
Günaydın sevgili Nilgün hanım. Yine öyle bir yorum yazmışsınız ki yazıma; hani, biraz daha geliştirseniz bana göndermiş olduğunuz bu yorumu, sayenizde güzel yorum yazanlar için de sizin gibi, yeni bir editör köşesi açılır. Artık yazma işini kendiniz adına, öylesine bir hem eğlence hem düşünmece oyunu haline getirdiniz ki, bayram tebriği için yazdığınız kısa ve sade bir yazınızı, içinizdeki yaratıcılık duygusundan gelen görsel zevkliliğiniz sayesinde güzel bir görselle taçlandırıyorsunuz. Sonuç: Şuuuuuuuut! ve gooooooolll . Bileğinin hakkıyla alınmış bir editörlük yazı ödülü... Ama ben sizdeki cevheri çok daha önce farketmiş, böylesine iyi yazan birini sakın ha es geçmeyiniz! diye iyi bir okur olmanın verdiği sorumluluk duygusuyla görevimi yerine getirmiştim zaten sizin de bildiğiniz gibi... Cemce sevgilerimle...  14.11.2011 10:05
 

İnsanın kendi gibi olabilmesi çok zordur bizim gibi toplumlarda. Gerçekten yürek işidir. Başarabilene aşkolsun. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 13.11.2011 19:38
Cevap :
Ayşegül hanım tekrar merabalar. Kendim olabilmek benim yaşama nedenim... Bu yazımla biraz da bunu anlatmak istedim. Cemce sevgilerimle...  13.11.2011 21:54
 

Hindistan Yoga Metni geldi aklıma; "bir kimsenin yaşantısının mükemmel yapılmış bir taklidini yaşamak yerine,kendi kaderinizi kusurlu bir şekilde yaşamanız çok daha iyi ve anlamlıdır." çoğu zaman içimizden geleni uygulayamasak da yinede insanın kendi gibi olması en büyük erdemlerden biri.

Merve Ballı Acar 
 11.11.2011 17:15
Cevap :
Beni ve yazımı yine çok iyi anlayıp yorumladın Merve.Teşekkür ederim sana, Bu güçlü algılayış biçiminde içgüdüsel olarak geliştirdiğin, biraz da Allah vergisi sezgi gücünün de ayrı bir yeri var bence. Cemce sevgilerimle...  11.11.2011 18:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1727
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster