Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
16156
 

Kendine değer vermeyen birine değer verirseniz ne olur?

Kendine değer vermeyen birine değer verirseniz ne olur?
 

Değer vermek kendinizle başlar. Kendine değer vermeyenin çevresine değer vermesi imkansızdır. O yüzden kendinizle başlayın şahaserlere.
Siz hayattan keyif aldıkça, hayatta farklılaşır. Ancak, kendinizi severseniz etrafınızdakileri sevmeye başlarsınız."

Ahmet Şerif İzgören

Yukarı da ki sözlerin üzerinde düşünürken aklımdan geçenleri sizinle de paylaşmak istedim ve sormak:
Kendini gerçek anlamda değerli bulamayan ve bu nedenle de sevmeyen birini çok sevdiğiniz oldu mu hiç ? Sizin böyle bir deneyiminiz oldu mu bilmem, ama ben bu durumda ne ne olduğunu bildiğimi sanıyorum...

Ne mi oluyor? Bu değer verme ve sevme duygunuz ne kadar gerçekse o kadar çabuk olmak kaydıyla ” Onu seven siz, kendini sevmeyen O tarafından yok edilmeye çalışılıyorsunuz...”

Hamle hamle gerçekleşen bir dizi davranışdan ilki şu: Önce aşağlanıyorsunuz...O çok sevdiğiniz, sevginize emin olduktan bir süre sonra, değersizlik duygusunu her anlamda size tatırmayı görev edinmiş biri haline dönüşüyor. Tüm davranışlarının "aşağılanmayla karşılık görmenizi sağlayacak" bir tutuma hizmet etmessine itina gösteren biri haline geliyor. Ve kişi de ki bu hal durumu, önceleri geçici gibi gözükse de siz kendinizi kötü hissetmeye başladığınız anlardan itibaren onda da bu davranışlar kalıcı hale de geçmiş oluyor. Geçmiş olsun...bunun işe yaradığını hisseden o, artık her türlü hareketini de bunun üzerine inşaa edecektir.

O bundan böyle, sizi kendi içinde ki bastırılmış "sevilmemeliyim" saplantısına ayna yaparak, sizin ona olan sevginize karşılık çekmeniz gereken her türlü eziyeti hak eden biri olarak görmeye başmıştır bir kere. Buna tek sebepse: “Onun gibi kendini sevilmeye layık görmeyen birini sizin sevme ve değer verme cürretinde bulunmuş olmanızdır” Tuaf ama tüm mesele bu...

Çünkü aslında siz onu severek ne yaptınığınızı bilmiyorsunuz: Siz en büyük hatayı yapıp, onun değersiz bulduğuna değer verdiniz. Ve bu onun, tüm değer yargılarını allak bullak etti. Ve ardından o da oldukça mazoistçe bir dürtü eşliğinde, bir zamanlar (muhtemelen epey önceleri )yaşamış olduğu ve bir defa sevilmeyecek biri olduğunu düşünmesine sebep olan o kahrolası travmasını tetiklediğinizden cezalandırılmalısınız.

Ve o bununla da kalmayacak; bu "değersizlik" sabit fikrini sağlama almak adına bunu bunun öyle kalması için çabalayacaktır. Ve bunun içinde onu en çok seven size eziyet ederek bu saplantılı sevilmemeliyim halini geri kazanmaya çalışacaktır. Artık siz ağzınızla kuş tututsanız gramajı eksik bulunacaktır:))Yaranamazsınız. Taa ki yok edilene kadar. Siz olmasanızda; ona olan sevginiz....

Genelde de ne yazık ki onun çok çok derinlerinde gizlenmiş olan bu hissedişten pekte haberi yoktur.
Üstelik ona dışarıdan bakıldığında, tamamen farklı bir portre çiziyor da olabilir: Kolaylıkla kendine aşırı önem veren, kendinden başkasını pekte sevemeyecek kadar narsist, yada çizgi ötesi sayılabilecek kadar fazla (suniliği hissedilse de) bir sevgiyle tüm çevresine yakınlık gösterme çabasında olan birinin maskesinin ardında aslında anlattığım profilde birilerini bulabilirsiniz. Maskeler ardına saklanabilir ama onu sevmeye başladığınızda ve o bundan emin olduğunda maskeler düşecektir.

Genelleme yapmadan siz de çevrenizdeki örneklere bir göz atın lütfen. Ve kendine değer veremeyen, özsaygısının incinmiş ve aslında sevgiye herkezden çok daha fazla aç olan birine değer verdiğinizde yaşadıklarınızı bir de bu gözlükle inceleyin, demek istedim size.
Ve dilerseniz siz de benimle deneyimlerinizi paylaşın, ışık tutun; ortalık biraz daha aydınlansın:))

Sevgi ve ışıkla
Ayna

14.01.07

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle yazınızı çok beğendim onu belirtmek istiyorum.Ama şöyle acı bir durum var ki ben aynen bu yazıda anlattığınız gibi biriyim.Sanki beni tanıyorsunuzda bu yazıda tanımlamaya çalışıyorsunuz..6 yıllık evliyim ve ben de eşime bu anlatılan şeyleri yaşatıyorum.Çünkü kendime hiç mi hiç değer vermiyorum ve kimsenin de değer vermesine izin vermiyorum.Başkalarına bu çok saçma gelebilir ama ben bunu isteyerek yapmıyorum.Kendime değer vermeye çalışıyorum,çabalıyorum ama başaramıyorum.Çünkü böyle olunca etrafınızdan da saygı ve değer bulamıyorsunuz ciddiye alınmıyorsunuz.Bu da bir anne olarak beni çok üzüyor.Eşim Allahtan çok sabırlı bir insan,bana tahammül edebiliyor.Ama onada çok üzülüyorum yaşattıklarımdan dolayı.Eğer onunla değilde bir başkasıyla evlenmiş olsaydım,şu an yanımda hiç kimse olmazdı.Benim gibi insanların olması bana tuhaf geldi.Benim gibi garip bir insandan bir tane daha bulunmaz diye düşünüyordum.Bu beni hem sevindirdi,hem üzdü.Önerilerinizi bekliyorum,hoşçakalın.

Tugba Çevik 
 21.11.2009 1:44
 

Yazınızı biraz geçde olsa okuyabildim..Benim de son zamanlarda dikkat ettiğim bir durumdu bu anlattıklarınız..Etrafımızda olan bitenlere şaşkınlıkla bakarken,sanırım atlanmaması gereken önemli bir ayrıntıya ışık tuttunuz..Yazınızı keyifle okudum..sevgilerimle

ayse_gu 
 19.11.2007 18:14
Cevap :
İlgi duyduğunuz konuda bir paylaşım yaşayabildiysek ne mutu bana. Teşekkürler. Sevgi ve ışıkla, Ayna  19.11.2007 19:27
 

Bu yazıyı daha önce okuduğumu hatırlıyorum ve nasıl olup da yorum bırakmadığıma şaşırıyorum. Ben… Kendime yani:)) Yazın Engin' in önerilerinde yer alınca bir daha okumuş oldum, hem de hiç sıkılmadan. Dedim ki şimdi bari yorum bırakayım. Tam da sonbahar mevsimim de böyle birisiyle karşılaşmış olmanın deneyimiyle. Diyorum ki sonuna değin haklısın bu konuda. Umarım biraz daha aydınlatabilmişizdir etrafımızı. Sevgilerimle Ayna.

Ayrıntıda gezinmek 
 14.10.2007 21:37
Cevap :
Ne hoş eskilere çıkılan bir yolculukta benim durağıma uğramanız ve orda sizi bulmanız. İlgi ve takdirleriniz için can-ı gönülden teşekkürler dostum. Sevgi ve ışıkla, Ayna  15.10.2007 9:39
 

bugün tam üzerinde oldğum bir konu idi.yazınızı okuduğumda,düşüncelerimi teyid ettiniz ağzınıza sağlık.

sterya toy 
 15.01.2007 13:04
Cevap :
Merhaba, İlginiz ve beğeniniz için çok çok teşekkür ederim. Sevgi ve ışıkla Ayna  15.01.2007 21:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1159
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 1941
Kayıt tarihi
: 15.09.06
 
 

Var olan her oluş ve bozuluş hakkında gözlem, tahlil ve sonuca varma sürecindeki yolculuğumu, siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster