Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '19

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
105
 

Kendine Kör Başkasına Ayna

 Sosyal medya kahramanlarından sözediyorum. İnsan ve insan psikolojisi üzerine tek satır yazı okumamış, bütün hünerleri başkalarının ürettiği paylaşımları çalıp yaymaktan ibaret olan bu kifayetsizler, kendilerini dev aynasında görmeye ve başkalarını hırsızlıkla suçlamaya devam ediyorlar. Bu zavallılara diyorum ki, önce kendinize ait bir fikriniz, bir fikir beyanınız olsun. Konuşmayı hakedin ki, sizi dinleyecekler bulunsun. Başkalarının eliyle adam olmaya çalışmayın. 
 
Bilmeniz gereken en önemli gerçek şudur. İnsanların bazı özellikleri doğuştandır. Karakter sonradan oluşmaz. Her insan, yaratılışı itibariyle çıkarcıdır. Ancak aldığı eğitimle bunu baskılayabilir, adaletten yana tavır alabilir. İnsan, aynı  zamanda farklı kabiliyetlere de sahiptir. Kimisi matematiğe, kimi resme, kimi edebiyata, kimi spora meyillidir.  Bazılarında ise, sahip olma duygusu yani çıkarcılık (herşeye rağmen) daha baskındır. 
 
Eğitim veya terbiye insanın iyi taraflarını açığa çıkarmaya, kötü yanlarını azaltıp etkisiz hale getirmeye yarayan çok önemli bir argümandır. Ahlak eğitimi ve öğretimi verilmeyen aile ve okul ortamında yetişmiş gençlerin "iyi ve kötü, doğru ve yanlış" gibi yargıları olamayacağı, her pozisyona aynı gözle bakacakları şüphesizdir. Tabiri caizse biz şu an böyle bir ortamın tam göbeğindeyiz.
 
Üç beş yaşındaki çocuğa tecavüze yeltenen, yurtlarda talebeleri taciz eden tiplerin buna cesaret etmelerinde ahlak eğitimi yetersizliğinin de payı olduğu söylenebilir. Çünkü iyi bir eğitim, insandaki kötü tarafları baskılar ve ortaya çıkmasına mani olur. İşte Freud'un, "süper ego" ismini verdiği benlik te  budur. 
 
Ahlakın ve toplumsal oto kontrolün zayıfladığı, iyi ile kötünün birbirine karıştığı zaman ve ortamlarda bazı bireylerdeki bu sahip olma duygusu kişisel menfaat peşinde koşmayı, çıkarcı bir şahsiyet haline gelmeyi kolaylaştırır. Artık bu noktadan sonra onun kanuna ve ahlaka uymayan işleri yapması sıradanlaşır. Kimse yüzüne karşı bir şey demediği için sıkıntı duymaz ve vicdanını dinleme ihtiyacı hissetmez.
 
Yukarıda bahsettiğim sosyal medya tiplerinin bunlardan hiç mi hiç haberi yoktur. Onlara göre AKP'liler hırsız, CHP'liler de melektir. Sanki Allah insanları doğarken AKP'li, CHP'Li diye damgalayarak dünyaya göndermiş, böylece çalanlarla dürüstleri birbirinden ayırmıştır. Bu duruma göre bütün tötülüklerin, bütün hata, yanlış ve günahların sorumlusu AKP, bütün iyiliklerin, hayrın ve dürüstlüğün kaynağı da CHP'dir. 
 
Sabahtan akşama yaptıkları facebook paylaşımlarında bu anlatılmaktadır. Aslında bu, cehaletin, akıl noksanlığının, saplantılı kafa yapısının bir sonucudur. Hayatları boyunca hep hazıra konan, aynı düşüncedeki ağababalarının fikirlerini bire bir doğruymuş gibi nesilden nesile taşıyan bu elemanlar, muhaliflerinin ülke için yaptığı eserleri hiç görmezler. 
 
Hergün yolları, hayatlarını kolaylaştıran metro gibi ulaşım araçlarını kullanırlar, hastanelerde tedavi olurlar, çocukları okul kitaplarını bedavaya alırlar ama onlar bunlardan habersizmiş gibi davranırlar. Sıkıştırıldıklarında ise, ya üç beş liralık "hastane katkı parasını" bahane ederler ya da "yapacak tabi, kendi parasıyla mı yapıyor" diyerek inatlarını devam ettirirler. Sanki daha önceki yöneticiler her şeyi kendi paralarıyla yapmışlar gibi.
 
Çalıp çırpmanın, yolsuzluk yapmanın, gayri meşru işler peşinde koşmanın partiyle, cemaatle, tarikatle, şu veya bu şehirden olmakla bir bağlantısının olmadığı bu bağnaz kafalara nasıl anlatılır bilemiyorum. Düşünmeyi beceremeyen, fikir üretemeyen, başkalarının el ürünleriyle kendini ispat etmeye çalışan kişilerin normal insanlar haline gelmeleri mümkün müdür onu da bilemiyorum.
 
İşin püf noktasına geldiğimizde karşımıza çıkan gerçek şudur. Ülkemizin en ilerici, en çağdaş, en vatansever en CHP'li ve en Atatürtkçü kesimi TÜSİAD üyeleridir. Her konuşmalarına Atatürkle başlarlar, onunla bitirirler. Tabiri caizse Atatürk, onlar için bir idoldür. Buna karşın, bu kaymak tabakanın kendileri için başkan seçtikleri kişi Simone Kaslowski  isimli bir İtalyandır. Şimdi, eğer büyüklerinizden kopya alma dışında bir hüneriniz yani düşünce üretiminiz varsa TÜSİAD'çıların, seçtikleri kişiyle, Atatürkçülüğü ve "Ne mutlu Türküm diyene" sözünü nasıl uyumlu hale getirdiklerini bana anlatın ki, ben de bundan bir manivela üretip dünyayı yerinden oynatayım.
 
ETEM SEVİK, Canmehmet bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zan ile, ön yargı ile ve sabit fikirlerle verilen kararlar hatalara götürür. Görülen, bilinen ve delilleri olan davranışlardaki DOĞRU tektir. Tarafsız olan düşünme tarzı ile akılcı bir mantık en güzel olandır.

Yurdagül Alkan 
 06.05.2019 14:46
Cevap :
Zanna veya kulaktan dolma duyuma dayalı sözlerle gerçeği ifade etmiş olamayız. Bu doğrudur. Bir konuda konuşup yazmak için elimizde güvenilir bilgiler olmalıdır. Bunu kabul ediyorum.   06.05.2019 23:20
 

Değerli Hüseyin Bey, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Maalesef, hassas insanlar yaşam yolculuğunda fazla yıpranmakta ve yorulmaktadır. Yorumun "birinci bölümü" bir şekilde yayınlanmamış. Orada: içerikte anlatılanların, "Ulusalcı" Prof. Dr.Erol Manisalı'nın, TÜSİAD hakkındaki görüşleri olduğu kaydedilmişti. Okuyanlar bunu dikkate alarak yorumu değerlendirebilirler. Ve büyük bir nezaketle yaptığınız yazılarımızla ilgili görüşlerinize de teşekkür ediyorum. Şunu gördük ; halkımız, yeteri kadar okumasa da; samimi olan ile olmayanı ayırmakta, ona göre değerlendirmektedir. Kişisel web sitemizin bir yerde tanıtımının olmamasına rağmen okunma oranı yönünden büyük rağbet gördüğünü belirtelim. Halkımız: bilgi içerikli-tarafsız-samimi çalışmaları karşılıksız bırakmamaktadır. Tekrar şifalar diliyorum. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 05.05.2019 12:13
Cevap :
Değerli Canmehmet. Uzun zamandır yazmakla ilgilenmediğim için blog kaydetme, yorum yazma ve onaylama gibi yapılması gerekenleri ve bu konularla ilgili yöntemi kullanmayı unutmuşum. Yazdığınız yorumu bulmak için bile epey bir deneme yanılma yapıyorum.Uyarınız üzerine yorumunuzun o kısmını biraz önce onayladım. Bundan ötürü özür dilerim. Size tarihi ve zamanı konuşturan insan desem abartılı bir söz söylemiş olmam. Allah ilminizi ve basiretinizi artırsın. Allah'a emanet olun. Sağlık dileğiniz için teşekkür ederim.  05.05.2019 13:01
 

Değerli Hüseyin Bey (4/Son) ...istihbaratçıdır. O bile rahatlıkla, bazı Türk sermaye çevrelerinin ne kadar kopmuş ve bağımlı hale gelmiş olduklarını rahatlıkla bana, hayatında ilk defa karşı karşıya geldiği bir insana söyleyebiliyordu. İkinci anım, İ. Batu ile ilgili, inal Batu Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Yard. durumunda, yıl 1997-1998 olabilir. Bakanlıktan bana yana yakıla telefon ediyor. Şu Türk-Yunan işadamları Derneği’ndekiler, öyle emrivakiler yapıyorlar ki Dışişleri zor durumda kalıyor. Her şeyi son anda haber veriyorlar”, bizimle bir şey görüşmüyorlar. Bazı işadamları Ankara ile bütünleşme, entegrasyon, ulusal politikaya destek yerine, “Ankara’yı zora sokan” girişimler içinde bulunuyorlardı. Bu iki örnek bazı büyük sermaye çevrelerinin Batı’dakinin aksine, “dışsal yarar yerine dışsal zararlara yol açtığını” maalesef ortaya koymaktadır." Bir ilave de biz yapalım: Bu işadamlarının büyük çoğunluğu Türkiye'deki Yabancı-misyoner okullarından mezundur. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 04.05.2019 19:48
Cevap :
Değerli Canmehmet. Öncelikle verdiğin kıymetli bilgiler için teşekkür ederim. Çok açık söyleyeyim benim sizin hızınıza yetişmem imkansız. Üç yıldır sağlık sorunlarımla uğraşıyorum. Birden fazla rahatsızlığım var ve iyi olurum ümidiyle tedavi görmeye devam ediyorum.Takip edebildiğim kadarıyla siz Türkiye'deki nadir insanlardansınız. Çok okuyor ve okuduklarınızı yazıya dökebiliyorsunuz. Ülkemizin ve dünyanın gidişi veya durumu hakkında herkes gibi benim de bir miktar malumatım var. Ben bunlara dayanarak aklıma gelen konulara açıklak getirmeye çalışıyorum. Siz ise meseleye temelden giriyorsunuz. Allah ilminizi artırsın. Yazıma yaptığınız yorumları çok önemli bulduğumu, yazdıklarımın geniş bir detayı olduğunu söyleyebilirim. Evet gerçekten de bir Fransız işadamları grubu kendi ülkesinin iktidarına ters düşen bir görüş beyanında bulunmaz. Ne var ki, bizde durum bundan çok farklı. Ülkenin en tepesindeki kesim particiliği, Atatürkçülüğü kimseye bırakmıyor da bir türlü kendi anlayışıyla mütena  04.05.2019 22:32
 

Değerli Hüseyin Bey (3)haklarında denge kurulmasından bahsettim. Yaptığım makul ve dengeli bir açıklama idi. Söz konusu dengeler den, Ankara’da hiçbir hükümetin, “dengesizlik doğuracak bir ödüne kesinlikle razı olamayacağını” nedenleri ile ortaya koydum. Morton Abramowitz ilginç bir açıklama yaptı; “Ama bazı Türk işadamları sizin gibi, sizin hükümetiniz gibi düşünmüyorlar” dedi. Yani önemli işadamları M. Abromovitz’e Türk hükümetinden farklı düşündüklerini söyleyebilmişlerdir. Acaba şunu düşünebilir miyiz; Fransız büyük sermayesinin bazı temsilcileri Paris’teki Amerikan veya İngiliz büyükelçilerine Fransa’nın çok önemli bir ulusal konusunda, “biz Fransız hükümetinden farklı düşünüyoruz” diyebilirler mi? Morton Abromawitz farkında olarak veya olmayarak, bazı büyük sermaye çevrelerinin “kendilerine ne kadar yakın olduklarını” da ifşa etmiş oluyordu; hem de hiç çekinmeden. Morton Abromawitz ki her sözünü ölçüp biçen, Türkiye’yi ve bölgeyi çok iyi bilen önemli bir diplomat, uzman ve ../..

Canmehmet 
 04.05.2019 19:41
Cevap :
CHP, kendinin sol parti olduğunu öne sürerken, aynı partiye gönül veren kişiler sermayenin göbeğinde oturuyor. "Ne mutlu Türküm diyene" sözü önemli bir değer olarak kullanılıyor ama fiiliyata gelince kadük oluyor. Evet, işte ben bu kadarını görebiliyorum. Yorumlarınla beni aydınlattığın için teşekkür ederim. Sağlıkla kal.   04.05.2019 22:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 719
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 697
Kayıt tarihi
: 28.04.07
 
 

Emekliyim. Herkes gibi benim de bir dünya görüşüm var. İnsanların farklı fikir ve inançlara sahip..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster