Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
726
 

Kendine yolculuk, BOI ve BOV

Kendine yolculuk, BOI ve BOV
 

BOI ve BOV


Yazılarımı okuyan ve çoğunlukla yorumlayan bir çok arkadaşım biliyor aslında Ata Kemal Şahin'i ve O'nun kitaplarını. Geçen yıldan bu yana kitapları okumaya niyetlenmiş ama hayatın koşuşturmacası içinde bir türlü fırsat bulamamış, tam hadi okuyayım dediğim dönemde de Ata Bey'in kitaplarını bir türlü bulamamıştım.  

Sonunda D&R'dan sipariş ettiğim kitaplar 10 günlük beklemeden sonra elime ulaştı. Bir yıldır okumayı hedeflediğimden okunmayı bekleyen bir sürü kitabımın içinde öncelikli olarak yerini aldı. Önceliklendirmemin başlıca sebeplerinden bir tanesi, Esin Nefes'in Ata Kemal Bey'in sayfasında yayınlanan Aşkın C Şıkkı adlı kitabının kahramanı Ceyda'yı içeren misafir blogu oldu.  

Ata Kemal Bey'in bloglarında BOI ve BOV ile ilgili bir çok blog okumuş ama kitapları okuyamadığım için aradaki detayları anlamamıştım. Hatta yorumlarımda da karmakarışık bloglar olduğunu ifade etmiştim. Haklı olarak O'da kitapları okumadan blogları anlamamamın normal olduğunu anlatmıştı bana. Şimdi o blogları tekrar okuduğumda elbetteki tüm taşlar yerli yerine oturuyor.  

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Bence her iki kitap Ata Kemal Bey'in gerçek hikayesi olduğu için kitapların bazı bölümlerinde sorularım oldu ve O'da hiç sıkılmadan sorularıma cevaplar verdi. Sabrından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Bir kitabı okurken yazarına soru sormak her zaman mümkün olmuyor ne de olsa.  

BOI'ye ilk başladığımda daha ilk iki sayfada öyle karmaşık ifadeler, anlatımlar ve yabancı isimler vardı ki, ilk düşündüğüm şey, hiç bilmeden bu kitabın ilk iki sayfasını kitapçıda okusaydım satın almayı düşünmezdim oldu. Okumaya devam ettikçe, karakterleri ve hikayenin geçtiği yerleri tanımaya başladıkça, kitabın içindeki şifreler birbirini tamamladıkça kitabın sonuna nasıl geldiğini anlamıyorsunuz. İlk kitap öyle bir yerde bitiyor ki? Eee daha hikaye yeni başlamıştı dedirtiyor.  

BOV, BOI'nin bittiği yerden soluksuz devam ediyor. Her iki kitap içinde geçerli olan ama özellikle ikinci kitapta daha çok göze çarpan ciddi bir emek var. Üzerinde çok çalışılmış, çok araştırılmış ve iyi kurgulanmış. Karakterler için bir harita çıkarılmışsa eğer onların bile çok sayfa tuttuğuna eminim ben.  

BOV daha heyecanlı ve sürükleyici gidiyor. Çok fazla detay var. Bazen ne gerek vardı bu detaylara diye düşündüğüm oldu ama kitap bitiminde o detayların zihnimin bir köşesinde çarpıcı bir biçimde durduğunu farkettim. Yaklaşık 500 sayfa olan BOV'u elimden bırakamadan bir hafta içinde bitirdim. Kitabı bitirdiğimde yorgundum. Çünkü kitabın içindeki her olayı öyle yaşatmış ki yazar kendiniz bizzat Murat oluyor, Els oluyor, Ronnie oluyorsunuz. Olaylar arasında nefes almaya vakit yok. Kitabı bıraktığınızda acaba şimdi ne olacak diye düşünmeden edemiyorsunuz. Hikayeyi tahmin etmeye çalıştığım her yerde yanıldım. Kitabın başında düşündüğüm ve sonu bu şekilde olur mutlaka dediğim hiçbirşey olmadı.  

Yarı gerçek, yarı kurgu hikaye ve kahramanlarıyla ilginç bir tat veriyor kitapları Ata Kemal Bey'in.  

Her iki kitabındaki emeği ve paylaşımları için tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nilay hanım, Ata'ya karşı hep mahçup olmuşumdur kitapları konusunda:( Bizlerle tanışmaya gelirken kollarında bir demet imzalı kitabı da vardı. Ve ben henüz okuyamadım kitaplarını:( Ama O, her zamanki beyefendiliğiyle sitem bile etmedi bu duruma. Aksine torunuma baktığımı bildiği için kafaca rahat olduğum bir dönemde okumamı istedi. Kendisini tanımaktan dolayı gerçekten çok mutluyum. Sevgilerimle...

Tülin Aksoy 
 12.06.2011 22:33
Cevap :
Tülin hanım, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Kitaplar geçekten rahat bir ortamda okunmalı, yoksa bir çok detayı kaçırabiliyorsunuz. Ben bazı yerlerde geri dönmek zorunda kaldım. Ufaklıklar nedeniyle. Okuduğunuz zaman yorumlarınızı paylaşırsanız bizde okuruz. Selamlar.  13.06.2011 11:38
 

Nilay Hanım, iyi ki haber verdiniz, aslında bloglarınızı takip etmeme rağmen arada kaçırıyorum işte böyle:) Sizin Ata'nın kitaplarıyla tanışmanıza ve bu güzel tanıtım yazınızın yazılmasına biraz olsun katkım olduysa ne mutlu bana! Bir de isim değişikliğinize şaşırdım, eskisi de güzeldi ama; insanın kendi adıyla yazabilmesi de bence cesaret ister.:) Kutlarım hem cesaretiniz hem de güzel yazınız için... Sevgilerimle...

Esin Nefes 
 08.06.2011 9:54
Cevap :
Esin hanım, bloglarımda bazen sorun oluyor. Son blogum da bu azizliğe ugradı. Yayınlanmasına ragmen bir şekilde onay beklemeye düşüyor. Sonraa haberci gelse bile blog bulunamıyor falan :) Ben ilk başta da ismimle girmiştim, hemen herkes benim nilay olduğumu biliyordu beni okuyanlar zaten. Siyah ve mor en cok sevdigim renkler olduğu icindi. Sonra tekrar adıma dönmek istedim. Arada güncellenmek lazım :) Ata Kemal Bey'in kitapları zihinlerde ayrıntılı bir şekilde yer ediyor. Teşekkür ederim ziyaretinize ve yorumunuza. Daim olması dileklerimle :)  08.06.2011 15:37
 

Siz ki böyle güzel bir blog'la beni onurlandırmışsınız, ben de gereğini yapmalıyım:) BOS ve ACŞ'nı imzalı vereceğim. BOI ve BOV'yı da getirirseniz, onları da imzalarım. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 06.06.2011 15:20
Cevap :
Ata Kemal Bey, Yeni kitaplarınızı dört gözle bekliyorum. Adıma imzali halini. Mevcutları belki bir gün imzalama fırsatı yakalarız. İnce düşünceniz için teşekkür ederim.  06.06.2011 15:22
 

Ata bey, MB de tanıştığım değerli arkadaşlarımdan biridir. O kadar yoğun iş temposu içersinde tanıttığınız romanların yaratıcısı olması takdire şayandır. Gerçekten severek ve emek vererek yapılan her iş değerini buluyor. Çok yönlü kişiliğiyle Ata bey'in önümüzdeki günlerde daha çok başarılara imza atacağına inanıyorum. Size de tanıtımınız için teşekkürler. Saygı ve selamlarımla.

Erol Özışık 
 03.06.2011 11:16
Cevap :
Erol Bey, Ata Kemal Bey'in yeni kitaplarını da aynı özveriyle yazıyor biliyorum. Daha büyük başarılara imza atacağı konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Sayfamı ziyaretiniz ve degerli yorumunuz benim için değerli. Çok teşekkür ederim.  03.06.2011 17:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 24.02.09
 
 

Yazmak bir tutku benim için. Yıllardır yazmayı seven biri olarak, bilgisayarın icadı ve gelişen t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster