Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
74
 

Kendine Yolculuk

      İnsan yaşadığı anın ne kadar idrakinde olabilir? Bir şey hayatımızın tam ortasına güm diye indiğinde burada vehme kapılmadan soğukkanlılıkla hayatımızı devam ettirme gücünü nerede, nasıl bulabiliriz? Hepsinden önce bu arayışa bizi sevk edecek sağduyuyu nasıl devreye sokabiliriz? Böyle durumlarda hayatı yaşamaya, yaşamayı devam ettirmeye yetecek olan gücü nasıl buluruz?

        Şüphesiz ki mekanizmanın dönmeye başlaması önce soruları sormayla başlar. Durmayla, düşünmeyle, yavaşlamayla ve sonra da analizle. Neyle karşı karşıyayım? Neyle savaşıyorum, düşüncelerime sebebiyet veren arka planda kalmış duygularım neler veya bu hissettiklerimin arkasında hangi düşünceler yatıyor? Adım adım ilerlemek. Sorunu içselleştirmekten ziyade dışa alıp eniyle boyuyla tartmak, incelemek. Bir başka deyişle kendimize ve ona kuş bakışı bakabilmek. Şahsi duygu ve düşünceleri katmadan dıştan bir gözle nasıl durduğuna bakmak. Ne kadarı normal veya o koşullarda normal çizgisi ne olmalı?

        Sonraki aşamaysa kendimize dönmek, kendimizle baş başa kalmak, içimize bakmak. Ne hissediyoruz? Neler iyi geliyor, neler kötü? Peki, ne olmasını isterdik? Ya da ne hissetmeyi? Beklentimiz ile olan durum arasında bir köprü ne şekilde kurulabilir? Ne kadar saydam olabiliyoruz, ne kadar empati yapabiliyoruz ve neleri değiştirebiliriz?

        Tüm bunlar olmazdan önce bizim için hayatı yaşamaya değerli kılan şeyler nelerdi? İnsan nasıl yaşar, ne için yaşar? Anlamı, amacı veya duygusu ne olabilir? Peki, gündemine rağmen o anlam, amaç veya duygu, ne derecede yaşamını devam ettirme yönünde destek olabiliyor, yöntem yol getirebiliyor? Öylesine kapsayıcı olmalı ki o, her mutluluğu ve/veya mutsuzluğu içine alabilmeli. İşlevsel olmalı, birbirini doğrulamalı, açıkta bir şey bırakmamalı ve aynı zamanda da tatmin etmeli. Enerjisi tükenmiş hissettiğinde bile kendini yenilemeye veya dimdik durabilmeye vesile olabilmeli. Eğer ki yeterince kapsayıcı ve güçlü olmadığını görüyorsak onun ne kadar gerçek bir anlam, amaç veya duygu olduğunu yeniden değerlendirmeli.

        Etrafımızda bu amaca hizmet edecek biriktirdiğimiz güzel insanlar olmalı. Unuttuğumuzda hatırlatan, yorulduğumuzda elimizden tutan, bize ayna olabilen… Bunca kargaşa, telaş, hız ve yüzeysel yaşayışın içinde, kendi içimizde çekileceğimiz ayrı odalar, ayrı kıyılar olmalı elbette. Kendimizle daha baş başa kalabildiğimiz, kendimize yolculuğa çıkabildiğimiz günlerin artması ümidiyle…       

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 224
Kayıt tarihi
: 13.12.14
 
 

Psikolojik Danışman ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster