Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '11

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
562
 

Kendini bi’ b… zannetmek

Kendini bi’ b… zannetmek
 

Önce iki soru:  

Blog yazarları ne kadar ciddiye alınıyor?  

Blog yazarı diğer blog yazarlarını ciddiye alıyor mu? 

Her yazar okunmak ister. Köşesi olan da böyle düşünür, bloğu olan da…  

Fakat bizlerde iş biraz değişiyor. Okunmak istiyoruz ama biraz ciddiye alınmakta istiyoruz. Bu ciddiyet sorunu aslında biraz da “ego” yla alakalı bence.
Yazabilme alışkanlığı ya da yeteneği olan her insanın egosu biraz fazladır. Mesela adam doktordur. Ego o doktorlukla alakalıdır. Normal bir egodur. Fakat aynı doktor yazmaya da başlayınca farklı bir ego patlaması yaşıyor. Adamın ömrü okumakla geçiyor ama nafile… Taa ki yazmaya başlayınca…  

Yazmak böyle illet bi’ şeydir aslında… Her yazanın kendini bi b.. zannetmesi de bundan kaynaklanıyor. Bu durumu kötü görenler de olabilir ama bence pek de kötü değil kendini bir halt zannetmek.  

“Benim bi’ yorumum var hayata, bi’ duruşum, bi’ hayat felsefem var ve bunu kâğıda da dökebiliyorum kardeşim!” şeklindeki haykırış her yazan için geçerlidir aslında…  

İster Hürriyet’in 4. sayfasında yazın isterse de Milliyet Blog'da yazın. O haykırış hemen hemen aynıdır. Ve bunun sonucunda ciddiye alınmak istiyor.  

Normal bir insanın bir mesleği vardır. O konuda uzmandır. Fakat kendine yazar diyen birinin uzmanlığı her konudur. Her konuyu bilir, her branşa hâkim, her tuzluğum var diyene hıyarla yaklaşır, havasındadır. Çünkü yazmadan önce okumayı öğrenmiştir. Genelde her şeyi okur. Cin Ali’ yi de okur, Ali Poyrazoğlu’ nu da okur, boku da okur, püsürü de okur. Faydalı- faydasız her şeyi okur. O yüzden kendini bir halt zanneder.  

Bu anlattıklarım, yazan bir insanın yazmayan bir insana verdiği hazdır. Bir de yazanın yazana verdiği hazla karışık bir bel ağrısı vardır. Bu daha vahimdir. Bel fıtığına varıncaya kadar sürer. Mikro dengeler alt üst olur. Çünkü biri kendini daha çokbilmiş görür, diğeri ona nazaran biraz daha az çokbilmiş görür. İşte bu mikro fark(!) uzun vadede makro dengeleri alt üst edebilir.  

Bu tür durumlarda, Elif Şafak’ tan tutunda, Ahmet Altan’ ın “Kılıç yarası gibi” eserleri başucunda tutmak gerekir. Biraz eksantrik hatta egzotik bir haldir. Normalde çabuk geçer ve dengeler tekrar yerli yerine oturur. Dalak görevine başlar, mide öz sıvısı soğumaya başlar, kalın bağırsak vardiyalı görevini tam güne çıkarır ve olay biter.  

Her mesleğin olduğu gibi bu “yazarlık” mesleğinin de bu tür kabızlık evreleri vardır. Bol bol sıvı ve “hayatta okumam bu kitapları” na başvurmak gerekir.  

“Hayatta okumam bu kitapları” ndan seçmeler: 

1: Ahmet Altan- Kılıç yarası gibi 

2:Ftoni Tsalikoğlu- Benim adım Martha Freud 

3: Peyami Safa- Selma ve gölgesi 

4:Michael More- Aptal beyaz adamlar 

5: Ömer Hayyam- Dörtlükler 

Kısacası herkes kendini bi’ b… zannettiğine göre sorun yok aslında. Kendini bi’ b… zannetmeyenlerde sorun başlar. Onunla ilgi bir tez çalışmam daha yok maalesef.  

Hepimizin kendini bi’ b… zannettiği nice günlere… 

Dileğiyle…  

Mahir Temur  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Bu yazıyı blog yazarları için yazmadım diyorsunuz" peki yazınızın başında yer alan iki soruya ne diyeceksiniz?... MB de hepsine yorum yazmasamda birçok yazarı okuyorum. Sizinkinide ana sayfada görüp sonuna kadar okudum. Ama inanın içinde hoş olmayan kelimelerin olduğu yazıları bitirmediğim gibi o yazarın yazılarını tercih etmiyorum...Size kötü yazarsınız demiyorum buna hakkım da yok, ben sadece genelde yazılan yazılarda kullanılan kelimelerin daha özenli seçilmesinden yanayım. Biraz uzattım kusura bakmayın.. İyi yazmalar...

KOMSU KIZI 
 12.01.2011 14:16
Cevap :
Bu yazıyı sadece MB için yazmadım demeye getirdim. İnsanlar her yazıyı ya da yapılan her hangi bir üretimi beğenmeyebilir. Bu normaldir. Ama, "ya şu resimin şurası olmamış, bu yazıda yüklemler fazla, özne hiç yok" gibi yorumlar pek de uygun değil. Makalenin ana fikrini eleştirebilirsiniz. Tamamen yanlış diyebilirsiniz. Ama makaleyi yazan kişinin kaleminin vurgu tarzına, üslubuna veya şekline karışamassınız. Karışırsanızda ben oralı olmam. MB' daki profilimde raporlar bölümü var. Orda bayanların beni daha çok okuduğu verisi var. Onu hatırlatayım. Saygılar  12.01.2011 16:06
 

Cididiye alınmak istemekle kendini bi mok sanmak ayrı şeylerdir. Eğer içinizdeki egonun hızı yükseldiğinde, tüm bedeninizi bir büyüklük duygusu kaplamağa başladığında, frene basmayı beceremezseniz, ses duvarını aşar başka bir kimliğe geçersiniz. Aslında bunun yazmakla alakası yoktur. Küpe takan, dövme yaptıran ve garip kıyafetler giyen erkeklerle, benzer durumdaki kızlar da kendini toplumdan ayrıştırır ve farklı (bi mok) sanır. Bu ruhen hastalanmadır. Yazdıklarınızın okunmasını ve beğenilmesini istemek ise ayrı şeydir. Zaten normal insanın yazmaktaki amacı fikrini başkalarıyla paylaşmaktır. Selamlar.

Hüseyin Atacan 
 12.01.2011 11:30
 

Yazınızı okudum ama pek de beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Diğer yazılarınıza bakmadım (bakacağım) ama bayanlar tarafından da okunmak istiyorsanız bence de dilinizi biraz temizlemelisiniz. Belki de yazınızda bahsettiğiniz o doktorun yazılarını okumalısınız öğrenecek bişeyler bulabilirsiniz mutlaka. Bi okuyucu olarak neden bu MB yazarları birbirini kötüler, eleştirilerin dozunu kaçırır anlayamıyorum. İyi günler dilerim...

KOMSU KIZI 
 11.01.2011 8:43
Cevap :
Beğenmeminiz çok normal ama ben MB yazarları için yazmadım bu yazıyı... Dedim ya yazarlar her şeyi okur, doktoru da okur merak etmeyin. Bu arada inanın bayanlar daha çok okuyor beni... Beni sadece bir yazıyla ya da bi kaç kelimeyle yargılarsanız haksızlık olur. Diğer yazılarımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Size de iyi günler  11.01.2011 12:38
 

Ben tarzını beğendim. Hoşuma gitti yani. Sen bakma önerilere bence böyle devam et: ) Saygılar: )

Buğra TOKMAKOĞLU 
 09.01.2011 0:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 503
Kayıt tarihi
: 21.12.09
 
 

1979 Malatya doğumluyum... Evreni kendi gözlüğümden (0,50-0,75) görmeye çalışan bir yazarım... Dü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster