Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '08

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
853
 

Kendini harcamak

Yakından tanıdığım birçok insanın yaptıkları çok basit hatalar sebebiyle, toplumun diğer bireyleri tarafından layık olmadıkları şekilde söylem ve davranışlarla karşılaşmalarının suçu toplumda mı? yoksa o kişilerde mi?
Bu bir suçsa, bu suçu işleyen bir veya birkaçta suçlu var demektir.Sıralama yapmam gerekseydi, birinci sıraya olayın mağduru olan, iyi niyet elçilerini, son sırayada toplumun diğer bireylerini koyardım.
Kariyer sahibi yada sanatçı veya belli bir mevki makam sahibi insanları, yakından tanıyıp tutum ve davranışlarına analitik gözle bakıncaya kadar, insanın kendi kendini harcamasını çok zor zannederdim.
Randevu saatine uymuyorsan,
İnsanlarla konuşurken gerekli ihtimamı göstermiyorsan,
Fikrine müraacat edildiğinde, detaylara yada alakasız konulara saplanarak ana fikirden uzaklaşıyorsan,
Her yeni tanıştığın insanı, dertlerin ve sorunlarınla sık boğaz ediyorsan,
Üzerine vazife olmayan işlere burnunu sokuyorsan,
Sağlığına dikkat etmiyorsan,
Kişisel ve çevre temizliğine önem vermiyorsan, 3. şahıslar üzerinde bıraktığın, yüzüne karşı söyleyemediklerini olumsuz duygularını arkandan söylüyorlar.


BEN BU DURUMDAKİ DOSTLARIMI UYARMAYI HER ZAMAN GÖREV BİLDİM. TEPKİ ALMAYIDA GÖZE ALARAK. BENİM DOSTLUK ANLAYIŞIM BUDUR. GÖRÜŞLERİME KATILIYORSANIZ, LÜTFEN SİZDE DOSTLARINIZDAN BU VE BENZERİ UYARILARI ESİRGEMEYİN, BÖYLE YAPMAKLA ONLARI KAYBETMEZ KAZANIRSINIZ.
NOT: Bu yazı yaşanmış gerçek bir hayat deneyimidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Sezar abi bu yazınızı defalarca okudum;fakat yorumlamak için sürekli aksilikler çıktı.Dilerim en kısa zamanda bu yazınıza yorumum ulaşır.Nitekim dostluk ile ilgili kavramlarınız beni son derece yakından ilgilendirdi.Ben iyi bir dost seçerken öncelikle iyi bir insan mıyım,iyi bir dost olabilecek miyim onu da düşünürüm.Ama demem o ki suret ne olursa olsun sevmek,sevmek,sevmek...Sevgiyle!

Serçe! 
 17.10.2008 18:59
Cevap :
Tuğba hanım, bu değerli yorumunuz hatalı bir davranışımı fark etmemi sağladı. Onun için öncelikle kocaman bir teşekkür...O okuduğun yazı yıllar önce tamamen doğaçlama olarak yazılmıştı. İşyerime gelen saantçıdan, yüksek derecede ki bürokrata, kendini yetiştirmiş iyilik meleği bir ev hanımından, aklı yaşı, biyolojik yaşının çok üstündeki ilköğretimde okuyan pırıl pırıl gençlere kadar yüzlerce dostumun 3.şahıslara karşı davranışlarından çıkardığım ortak yanlışlardı... Yanlış deme cüretini şuradan alıyorum..Başbaşa olduğumuzda davranışlarında ki, kendilerine yakıştıramadığım detayları söylediğim zaman, bana hak vermelerinden, hatta teşekkür etmelerinden.. Benim dostluk anlayışım böyle davranmamı gerektiriyordu.Bende öyle davranmaya çalıştım sadece..İnsanın kendinden iyi dostu yoktur.Ben öyle yapmakla aslında bir anlamda, kendimle olan dostluğumu pekiştiriyordum.Eğer bana yazdıkların doğruysa,(ki ben tüm kalbimle HER KELİMESİNİN DOĞRU OLDUĞUNA İNANIYORUM)...TUĞBA'dan KÖTÜ DOST OLMAZ...  17.10.2008 22:17
 

Bahsettikleriniz saygıdan, sevgiden, özgüvenden, insan olduğunu hata yapabileceğini kabul etmekten ileri gelen davranışlardır. Arkadaş ve dostlarımı seçerken özellikle saygı ve sevgi hususuna dikkat ederim. Bir insanda saygı ve sevgi yoksa insani sınırların dışına çıkıyor demektir. Böyle oluncada arkadaşlarımız ve dostlarımız uyarılarımızı da dikkate alır eleştirilerimizide eee tabi bizde aynı şekilde.

aslihanca 
 25.09.2008 12:54
Cevap :
İnşallah dostlarınız, dostluğunuzun değerini biliyorlardır...  25.09.2008 17:15
 

Çünkü dostluk, birbirine güzel şeyler katmak, birbirini ileri itmektir. Eğer dostum, hatalı gördüğü davranışlarımı benimle değil, başkaları ile paylaşıyorsa, o kişiye ben 'DOSTUM' demem. Dostsa yüzüme söylesin isterim. Dostluk onu gerektirir. İki dost arasındaki sorunlarda, hakem olmak istemem. Ararlarında çözsünler isterim. Fikrimi sorarlarsa, asla kişi ve olay üzerinden konuşmayı tercih etmem, doğru davranışın ne olacağı hakkında fikir beyan etmekle yetinirim. Benim yanımda, bir başkası hakkında kulis yapılmasını istemem. Ya sustururum ya da ortamı terkederim. Arkamdan konuşulması en nefret ettiğim küçük insan davranışıdır. Küçük insanlar kişileri, sıradan insanlar olayları, büyük insanlar fikirleri konuşur...:)

kardelen5270 
 19.09.2008 9:41
Cevap :
Değerli KARDELEN hanım, bunların yazımda yokluğuna gerçekten hayıflandım. Adeta MEVLANA'nın, "GERÇEK DOSTU OLANIN, AYNAYA İHTİYACI YOKTUR." deyişindeki dost tarifini yapmışsınız. Biraz önce başka bir yazıma yaptığınız yorumu yanıtlarken yaşadığımı handikapı, KENDİNİ HARCAMAK yazısını yazarkende yaşamıştım. Yazıyı çok uzatarak okuyanı sıkmamalı prensibine uymaya çalışıyorum ama, bakıyorumda sadece çalışmakla kalıyorum. Başardığım söylenemez.Böyle oluncada asıl konuya çok az yer kalıyor, bazende kalmıyor bile. Geriye dönüp silmek istiyorsunuz bu defada onlara kıyamıyorsunuz....Yoruma dönecek olursak, sizden ayrıldığım tek nokta, iki dostun arasındaki anlaşmazlıklarda TAMAMEN TARAFSIZ KALMAK kaydıyla HAKEMLİK yapılmalı noktasında. Bu yaşanmış ve yaşanmaya devam ediliyor.""Diyelim ki A ,B ve SİZ üç dostsunuz.Aralarındaki bir sorun için sizin hakemliğizi istediler.Ve siz her iki tarafı dinlediniz ve B arkadaşınızın haksızlığı yönünde görüş beyan ettiniz.Size kırılmasına rağmen bir so  19.09.2008 12:07
 

Kendimizin de hataları olabileceğini düşünmeli, hatalarımızın neler olabileceğini dikkate almalıyız.

Canan Öz 
 28.07.2008 7:53
Cevap :
Bence insan olarak en büyük zaaflarımızdan biride kendi hatamızı görememek.İşte tam bu noktada benim dostlarıma,dostlarımında bana 'bir uyaran' sorumluluğu vardır diye düşünüyorum. DOSTUN çok çeşitli tanımı olduğunu biliyorsunuzdur,benim en sevdiğim tanım ise'DOST, YANINDA SESLİ DÜŞÜNEBİLDİĞİN KİŞİDİR' Yaşamınıza giren insanların, yanlarında hep sesli düşünebileceğiniz kişiler olmasını dilerim.  28.07.2008 12:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 88
Toplam mesaj
: 88
Ort. okunma sayısı
: 807
Kayıt tarihi
: 24.07.08
 
 

1957 yılında GAZİANTEP'de doğmuşum. Yüksekokul mezunu olup bu yaşa kadar hep ticaretle uğraştım. Kiş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster