Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Profesyonel Koç Gizem EKİCİ

http://blog.milliyet.com.tr/gizemekici

13 Haziran '19

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
164
 

Kendini Keşif Felsefesi

“ Canında bir can var, o canı ara, bedeninde mücevher var,
o madeni ara, gücün yeterse dışarıda değil, aradığını kendinde ara.” Mevlana
 
Değerli sufi düşünür Mevlana’nın her bir kelimesinin altında derin bir mana yatan bu sözü, bir önceki yazımın (bkz. Kendini Keşfetmek) tam bir özü adeta…
 
Son 30 yıldır çok fazla popüler olan ve özellikle Batı kökenli kaynaklar üzerinden bizim sosyal/popüler kültürümüz içine de hızla dahil olan kişisel gelişimin yüzeysel, hatta benim magazinsel olarak nitelendirdiğim kısmında hep şu kavramlar vurgulanır: “ İçindeki devi uyandır, sır, mutluluk içinde, kendine dön, mutluluğun sırrı, içindeki güç vs.”
 
Oysa ki, hem Batı’dan hem Doğu’dan (ama köken, geçmiş olarak Doğu’dan!) yoğun şekilde beslenen bizim sosyal-kültürel yapımız ve kaynaklarımız, bize “mucize” olarak sunulan kişisel gelişim felsefelerini yüzyıllardır içinde barındırmakta.
Üstelik onlarca kitapta satılan şeyi, Mevlana gibi basit ve anlaşılır bir cümleyle sunacak kadar cömert ve net.
 
Ama her ne kadar sosyal-kültürel tarihimizde bu felsefelere sahip olduğumuzu bilmek şanslı hissettirse de iş; bu cümleleri okuyup geçmekle, bizim fıtratımızda var zaten demekle bitmiyor ne yazık ki. Üzerine derin bir düşünme ve sorgulama faslı gerektiriyor:
 
“Canında bir can var, o canı ara…” diyor. Yani fiziki bedenimizin içinde bizi biricik ve eşsiz kılan bir ruhumuz var. Sevgi, aşk, tutku, öfke, korku gibi duygularla yoğrulmuş, belki sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz beceri ve yeteneklerle bezenmiş bir ruh…
 
“….. bedeninde bir mücevher var, o madeni ara...” diyor. Bence bu bizi diğer canlılardan ayıran beynimizin neokorteks katmanı. Gerçekten de bize bahşedilen, sürekli gelişmeye müsait, siz ölene kadar yeni hücreler üreterek (son bilimsel çalışmalar, yaşlandıkça beyin hücrelerinin öldüğü savını çürüterek, azalarak da olsa beynin sürekli yeni hücre ürettiğini, son nefesimize kadar bir şeyler öğrenme ve gelişme yetimizin olduğunu kanıtladı.) gelişmenize olanak tanıyan bir mücevher. Mücevheri daha parlak, daha değerli hale getirmek bizim elimizde ki Mevlana da biz insanlığa bunu öğütlüyor.
 
“… gücün yeterse dışarıda değil, aradığını kendinde ara.” İşte tüm o dünyada kasırgalar koparan kişisel gelişim sırlarının özü! Mutluluk, huzur, aşk, başarılı olmanın sırlarını dışarıda arama, çünkü sadece kendini keşfeder, kendini tanırsan bunlara ulaşabilirsin. Yoksa çok paranın, hırsla sana uygun olup olmadığını bilmeden mesleki kariyer peşinde koşmanın, kendini tanıyıp sevmeden bir başkasını sevdiğini zannedip sosyal statü arayışıyla evlenmenin hiçbir anlamı olmaz. Hepsinin sonu hüsranla sonuçlanır. 
 
Burada “gücün yeterse” ifadesi de çok önemli bir anlam taşıyor. Çünkü değerli düşünürümüz, insan türü için hayatta en zor olan şeyin kendi içinde keşfettikleriyle yüzleşerek değişim/dönüşüm sürecine girmek zorunda olduğunu çok iyi biliyor!
 
İnsan olmanın tarihinden (bkz. Kendini Keşfetmek) insan olmanın felsefesine Mevlana’nın nezdinde, sahip olduğumuz gücü toplayarak “Ben kimim?” sorusunun cevaplarına doğru yolculuğumuza devam…
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 150
Kayıt tarihi
: 29.04.19
 
 

- ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster