Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2377
 

Kendini sevmek

Çoğunlukla evimizde salon bitkilerimiz vardır. Gözümüz gibi bakarız. Sularız, gübreleriz, toprağını, saksısını değiştiririz. Güneş alıyor mu, az mı, çok mu alıyor denetleriz. Tatile çıkacaksak, hayvanlarımızda da olduğu gibi, bakacak eş dost ararız.

Ev hayvanlarımız varsa, onları seviyoruzdur elbette, sevdiğimiz için evdedirler. Çocuk bakar gibi bakar, emek veririz. Hastalansalar üzülür, ölseler kahroluruz.

Arabamız varsa, onunla aramızda canlı bir bağ oluşur neredeyse, yıkaması, yağlaması, temiz kokması, çizilmesi filan. Tık sesi gelse endişelenir, emeğimizi esirgemeyiz.

Neyi sevsek, emek gider, zaman gider, para gider, sevinçse sevinç, kederse keder.

Kendini sevmek te böyle bir şeydir.

Çiçeğin, hayvanın, çocuğun, eşin, komşun gibi emek vereceksin kendine, zaman ayıracaksın, öğreneceksin, öğreteceksin.

Bedenini seveceksin, bakacaksın, temiz tutacaksın, düzenli ve güzel olacaksın

Şişmanım, çirkinim demekle olmaz, çaba sarfetmek gerek.

Düzenli, güler yüzlü, olumlu, şık isen, içini, ruhunu beslediysen, inan ki sana duyulan sevgi seni en güzel yapacak. Bazen canın hiçbir şey yapmak istemeyecek , bunalmış olacaksın, kendini zorlayacaksın, kendini seviyorsan gerekeni yapacaksın. Beslenmen, hareketin, sağlığın demekse ağzına attığının, oturup kalktığının hesabını yapacaksın.

Bitmiyor ki, kendini sevmek zor iş, beynin var ruhun var. Temiz ve dürüst olacaksın, benliğine yenilmeyeceksin. Beynin çalışacak, gelecek kuşağa ayna olacaksın, yenilikleri kaçırmayacaksın, gündemi kaçırmayacaksın.Kendini seviyorsan, önemli, fark edilebilen, saygın, sevgi dolu, hırslardan arınmış , abartısız, şık bir insan yaratacaksın.

Kolay değil, emek ister, zaman ister, sabır, para, gönül, istemek ister kendini sevmek. Yapanların fark edildiğine şüphe yok kuşkusuz.

Kendimizi çok sevelim, kolay gelsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blog yazarlarıyla yeniden oluşturduğumuz Orkestramızda bulunmanız bize mutluluk verir... Bu vesile ile sayfamdaki "Orkestra 2" bloğuna, enstrüman icracısı veya solist olarak müracaatınız yeterli olacaktır :-)) Saygılarımla...

Efsane FB 1907 Baterist Metin 
 01.07.2008 19:32
Cevap :
Seve seve , solistlik ve diğerini mecazi anlamda alıyoruz değil mi?  03.07.2008 0:46
 

Güzel bir konuya değinmişsiniz.Aslında çok zordur kendimizi sevmek. Nietzsche, "İnsanları seviniz ama önce kendini seven insanlar olunuz," derken bile sevemez kendini... Hele biz kadınlar,sizin de yazdığınız gibi her şeyi severiz de sıra kendimize gelince bir boşvermişlik sarar içimizi. Ama ben biraz sıra dışıyım galiba,çok seviyorum kendimi. Sanıyorum siz de seviyorsunuz. Sakın vazgeçmeyin...Sevgiyle kalın.

Melek Koç 
 20.04.2008 12:46
 

Merhaba... Haklısınız,insan kendini sevmeli ama bunu fazla da abartmamalıdır.İnsanın kendisiyle barışık olması bence yeterlidir.Selamlar

cdenizkent 
 20.04.2008 11:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 733
Kayıt tarihi
: 27.01.08
 
 

Biyologum ama öğretmenlik yaptım. Emekli oldum ve nihayet duygularımı, yaşadıklarımı, gördüklerimi p..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster