Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
66
 

Kendinizi Kandırmayın

Kendinizi Kandırmayın
 

Her yer de organik yiyecekler satılıyor. Fiyatları diğer üreticilerin fiyatlarının en az iki katı. Mükemmel bir ambalaj ve sunumla satılan bu ürünleri kullanıp sağlıklı kalacağını sanan kişiler var.

Üstünüze alınmayın ama bu koca bir aldatmaca, aşağı yukarı 20 senedir çevre sektöründe görev yapmaktayım. Üniversitelerimizin araştırmalarını okursanız ve sektörde olanları bilseniz organik tuzağına düşmezsiniz. Örneklerle anlatayım.

1) Ovalarda yetişen neredeyse bütün yiyecekler ciddi oranda kanser riski taşır. Sebebi atıksularımızın derelerden akmasıdır. Derelerin altından akifer yani yeraltı suyu tabakaları geçer, derelerden bu tabakalara su geçişi olur. Normalde dereler temiz olsa sadece aradaki katman bir filtre görevi görür ve temiz suya devamlı ulaşılabilir ancak dereler ciddi anlamda kirli olduğundan yeraltı suları da kirlenir. (Not: Üniversite araştırmalarıyla kanıtlanmıştır. PCB ve her türlü kanser yapıcı madde sularımızda mevcuttur.) Ovalarda bu sular sulamada kullanıldığından ovada üretilen tüm tarımsal ürünler nasıl gübre kullanırsanız kullanın ciddi kanser tehlikesi yaratır.

2) İçme suyunuz az önceki örnekten yola çıkabileceğiniz gibi kanser riski taşır. Sadece dağdan çıkan kaynak suları daha az kirli ve tehlikelidir. Bu sularda marketlerde şişelenerek satılmaktadır.

3) Denizden yediğiniz tüm balıklar atıklarınız denizin dibinde depolandığından ciddi anlamda ya ağır metal ya da kanser yapıcı maddeler içerir. Yurt dışı kaynaklı balıklar biraz daha sağlıklı olabilir.

4) Yediğiniz tavuklar ister fabrika üretimi olsun ister köy tavuğu olsun içtiği su kirli olduğundan ciddi kanser riskine sahiptir. Ayrıca yedikleri yemler ovalarda yetiştiğinden yine kanser riski taşır. sırf bu yüzden fabrikasyon tavuklara ciddi antibiyotik verilir ki bu antibiyotik sizin bağışıklık sisteminizin çökmesine sebep olur.

5) Aynı sıkıntı küçük ve büyükbaş hayvanlar için de geçerlidir. Ayrıca tüm hayvansal gıdalar yağ, yoğurt, süt peynir, yumurta vb... için de geçerlidir. 

Şimdi diyeceksiniz ki gıdalar kontrol edilmiyor mu? Aslında gıdalar çok sıkı bir kontrole tabidir. Ancak kontroller yurtiçi ve yurtdışında çıkarılan yönetmeliklere göre yapılmaktadır. İçme suyunuzda limiti belirtilen maddeler arasında pcb yoktur. Arsenik içinse bir limit vardır. Ancak suda düşük oranda bulunan arsenik vücutta birikebilir ve sizi hemen olmasada 20 sene sonra öldürebilir.

Tavsiyeler; Organik diye şekilli süslü gıdalar almaktan vazgeçin. Öncelikle dağ köylerinden gelen kurtlu bile olsa sağlıklı meyve ve sebzeleri tercih edin. Eğer meyve kurdu yiyorsa sağlıklıdır zaten. Ayrıca evinize içme suyu için bir Ozmoz arıtma sistemi kurdurun ve içme suyunu oradan kullanın.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1227
Kayıt tarihi
: 23.11.08
 
 

1979 Bursa doğumluyum. Kocaeli Makine Mühendisliğinden mezun oldum.Çevre Müh. Yüksek Lisansımı ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster